Spaceteam

بررس متن: پرستو رحیمی

11+

هدایت یک سفینه برای دوری از خطرات در فضایی گروهی و تعاملی

ناشر: Henry Smith Inc سال انتشار: 2013

Spaceteam

11+

هدایت یک سفینه برای دوری از خطرات در فضایی گروهی و تعاملی

ناشر: Henry Smith Inc

سال انتشار: 2013

بررس متن: پرستو رحیمی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بازیکنان باید با یکدیگر مشارکت کنند و به طور دسته‌جمعی سفینه رو هدایت کنند. حل مسئله‌ی جمعی در دنیای کودکی و نوجوانی قابل درک و معنادار است.
محتوای آموزشی
مهم‎‌ترین چالش بازی تعامل میان بازیکنان است و آن‌‎ها کارگروهی و اهمیت آن برای رسیدن به موفقیت را در این بازی تمرین می‎‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
تصویری از فضا یا خرابی سفینه نمایش داده نمی‌‎شود اما اگر بازیکنی دستورالعمل‎‌ها را با تأخیر انجام دهد بخش‎‌هایی از اتاق فرمان می‌‎افتد یا دود می‌‎کند. در صورتی که زمان به کلی از دست نرفته باشد بازیکنان می‌‎توانند خرابی‎‌ها را تعمیر کنند اما به هر حال حس هیجان زیادی به بازیکنان منتقل خواهد شد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده
هیچ تصویری از سفینه در بازی وجود ندارد. بازیکنان در اتاق فرمانی قرار می‎‌گیرند که انواع دکمه‎‌ها در آن وجود دارند. آن‎‌ها باید دستورالعمل‎‌هایی مانند «قدرت موتور را کاهش بدهید» یا «سرعت را روی درجه‌‎ی سه تنظیم کنید» را به سرعت دنبال کنند و انجام دهند اما هیج آموزشی در ابتدا وجود ندارد و بازیکن خود باید با روش و هدف بازی آشنا شود.
آنچه والدین باید بدانند

بازیکن در این بازی گروهی هدایت یک سفینه‎‌ی فضایی را برعهده دارد. بازی دو تا هشت نفره انجام می‎‌شود و هر یک از بازیکنان به وسیله‎‌ی دستگاه هوشمند خود به صورت همزمان وارد بازی می‎‌شوند. اجرای بازی به تعامل بین بازیکنان و اتصال به وای‎‌فای نیاز دارد بنابراین بهتر است بازیکنان در کنار هم و در یک اتاق بازی را انجام دهند. صفحه‎‌ی بازی اتاق فرمان یک سفینه است و بازیکنان باید دستور‎العمل‌‎هایی که روی صفحه ظاهر می‎‌شوند را دنبال کنند. آن‎‌ها باید کلید‎ها، دکمه‌‎ها و شماره‌‎‎ها را به نحوی حرکت دهند تا سفینه از خطرات در امان باشد. اکثر فرمان‎‌های بازی برای تمامی بازیکنان فرستاده می‎‌شود و آن‎‌ها باید با سرعت‎‌عمل هر کدام را انجام دهند اما گاهی دستور انجام یا تغییر فعالیتی تنها برای یک بازیکن ارسال می‎‌شود و او باید به سرعت، دستور ارسال‎‌شده را به اطلاع سایر بازیکنان برساند. سفینه گاهی با موانعی مثل چاله‎‌های فضایی مواجه می‎‌شود و بازیکنان باید همزمان دستگاه خود را تکان دهند یا برعکس کنند. به علت هیجانی بودن فضای بازی و اطمینان از شنیده شدن فرمان‎‌ها بازیکنان معمولاً با صدای بلند صحبت و آن‎‌ها را اعلام می‎‌کنند بنابراین انجام بازی با سروصدا همراه است و بازیکنان باید در محیط مناسبی آن را انجام دهند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‌ی 2.9.2 iOS در تاریخ 99/09/11 نوشته‎ شده است.

کیفیت

طراحی برنامه بسیار ساده است اما ساختار متفاوتی دارد که می‎‌تواند برای بازیکنان جذاب باشد. اتاق فرمان با دکمه‌‎ها و نوشته‌های زیادی نمایش داده شده است که اغلب نوشته‎‌ها تخصصی و در ارتباط با سفینه هستند. آن‌ها فونت مناسبی دارند و به راحتی قابل خواندن هستند. بازی برنده‎‌ی جایزه‎‌های GameCity Prize IndieCade 2013 (Interaction Award) ،A MAZE. Indie Games Award 2013 (The Most Amazing) و International Mobile Gaming Awards 2013 (Innovation Award) شده است. آن در مسابقات Independent Games Festival و IndieCade East در سال 2013 نیز فینالیست شده است.

مصرف گرایی

برای فعال کردن تمامی عوامل ارتقا‎دهنده‌‎ی سفینه پرداخت مبلغ 3.99$ لازم است.

حریم خصوصی

اجرای بازی اتصال به وای‎‌فای نیاز دارد. در صورتی که بازیکن تمایل به بازی با دوستان خود در مکان‌‎های متفاوت داشته باشد می‌‎تواند برنامه‎‌های متفاوتی را نصب کرده و با استفاده از امکان تماس ویدیویی بازی را انجام دهد اما بازی در ارتباط‎‌هایی غیر از ارتباط وای‌‎فای به خوبی اجرا نمی‎‌شود.

جزئیات برنامه موبایلی
سایز اندروید 47
نسخه تست شده روی اندروید 2.9.2
حداقل نیازمندی اندروید 4.4
نسخه تست شده روی iOS 2.9.2
حداقل نیازمندی iOS 10.0
واحد پول رایگان
ناشر Henry Smith Inc
سال انتشار 2013