Spaceteam

thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

هدایت یک سفینه برای دوری از خطرات در فضایی گروهی و تعاملی

سال: 2013
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکنان باید با یکدیگر مشارکت کنند و به طور دسته‌جمعی سفینه رو هدایت کنند. حل مسئله‌ی جمعی در دنیای کودکی و نوجوانی قابل درک و معنادار است.
  هیچ تصویری از سفینه در بازی وجود ندارد. بازیکنان در اتاق فرمانی قرار می‎‌گیرند که انواع دکمه‎‌ها در آن وجود دارند. آن‎‌ها باید دستورالعمل‎‌هایی مانند «قدرت موتور را کاهش بدهید» یا «سرعت را روی درجه‌‎ی سه تنظیم کنید» را به سرعت دنبال کنند و انجام دهند اما هیج آموزشی در ابتدا وجود ندارد و بازیکن خود باید با روش و هدف بازی آشنا شود.
  مهم‎‌ترین چالش بازی تعامل میان بازیکنان است و آن‌‎ها کارگروهی و اهمیت آن برای رسیدن به موفقیت را در این بازی تمرین می‎‌کنند.
  تصویری از فضا یا خرابی سفینه نمایش داده نمی‌‎شود اما اگر بازیکنی دستورالعمل‎‌ها را با تأخیر انجام دهد بخش‎‌هایی از اتاق فرمان می‌‎افتد یا دود می‌‎کند. در صورتی که زمان به کلی از دست نرفته باشد بازیکنان می‌‎توانند خرابی‎‌ها را تعمیر کنند اما به هر حال حس هیجان زیادی به بازیکنان منتقل خواهد شد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازیکن در این بازی گروهی هدایت یک سفینه‎‌ی فضایی را برعهده دارد. بازی دو تا هشت نفره انجام می‎‌شود و هر یک از بازیکنان به وسیله‎‌ی دستگاه هوشمند خود به صورت همزمان وارد بازی می‎‌شوند. اجرای بازی به تعامل بین بازیکنان و اتصال به وای‎‌فای نیاز دارد بنابراین بهتر است بازیکنان در کنار هم و در یک اتاق بازی را انجام دهند. صفحه‎‌ی بازی اتاق فرمان یک سفینه است و بازیکنان باید دستور‎العمل‌‎هایی که روی صفحه ظاهر می‎‌شوند را دنبال کنند. آن‎‌ها باید کلید‎ها، دکمه‌‎ها و شماره‌‎‎ها را به نحوی حرکت دهند تا سفینه از خطرات در امان باشد. اکثر فرمان‎‌های بازی برای تمامی بازیکنان فرستاده می‎‌شود و آن‎‌ها باید با سرعت‎‌عمل هر کدام را انجام دهند اما گاهی دستور انجام یا تغییر فعالیتی تنها برای یک بازیکن ارسال می‎‌شود و او باید به سرعت، دستور ارسال‎‌شده را به اطلاع سایر بازیکنان برساند. سفینه گاهی با موانعی مثل چاله‎‌های فضایی مواجه می‎‌شود و بازیکنان باید همزمان دستگاه خود را تکان دهند یا برعکس کنند. به علت هیجانی بودن فضای بازی و اطمینان از شنیده شدن فرمان‎‌ها بازیکنان معمولاً با صدای بلند صحبت و آن‎‌ها را اعلام می‎‌کنند بنابراین انجام بازی با سروصدا همراه است و بازیکنان باید در محیط مناسبی آن را انجام دهند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‌ی 2.9.2 iOS در تاریخ 99/09/11 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  طراحی برنامه بسیار ساده است اما ساختار متفاوتی دارد که می‎‌تواند برای بازیکنان جذاب باشد. اتاق فرمان با دکمه‌‎ها و نوشته‌های زیادی نمایش داده شده است که اغلب نوشته‎‌ها تخصصی و در ارتباط با سفینه هستند. آن‌ها فونت مناسبی دارند و به راحتی قابل خواندن هستند. بازی برنده‎‌ی جایزه‎‌های GameCity Prize IndieCade 2013 (Interaction Award) ،A MAZE. Indie Games Award 2013 (The Most Amazing) و International Mobile Gaming Awards 2013 (Innovation Award) شده است. آن در مسابقات Independent Games Festival و IndieCade East در سال 2013 نیز فینالیست شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای فعال کردن تمامی عوامل ارتقا‎دهنده‌‎ی سفینه پرداخت مبلغ 3.99$ لازم است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  اجرای بازی اتصال به وای‎‌فای نیاز دارد. در صورتی که بازیکن تمایل به بازی با دوستان خود در مکان‌‎های متفاوت داشته باشد می‌‎تواند برنامه‎‌های متفاوتی را نصب کرده و با استفاده از امکان تماس ویدیویی بازی را انجام دهد اما بازی در ارتباط‎‌هایی غیر از ارتباط وای‌‎فای به خوبی اجرا نمی‎‌شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۲.۹.۲
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۴
  نسخه تست شده روی iOS ۲.۹.۲
  واحد پول رایگان
  ناشر Henry Smith Inc
  سال انتشار ۲۰۱۳
  ارز رایگان