The Foolish King

thumbnail
۸ سال به بالا
۵ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش مفاهیم و بازی شطرنج در قالب کتاب داستان

سال: 2016
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زندگی بخشیدن به شخصیت‎های شطرنج از ویژگی‎های متفاوت و جذابی است که کودکان را به داستان و محتوای آن مرتبط می‎کند. شخصیت‎پردازی‎های کودکانه و طراحی محیط ساده‎ برای داستان به کودکان کمک می‎کند تا بازی شطرنج را نه به شکل ورزش فکری بلکه به‌صورت داستانی کودکانه با قوانین ساده ببینند. حس ماجراجویانه‎ی داستان هدف بردن در بازی را ملموس می‎کند.
  بعد از درک قوانین بازی کودک فرصت اجرای هر یک را دارد تا با نحوه انجام آن‎ها آشنا شود. با ورود به بخش اصلی برای انجام بازی هیچ اجباری به حرکت سریع وجود ندارد و کودک با آرامش می‎تواند حرکات خود را انجام دهد.
  این بازی به‌منظور آموزش قوانین و نحوه بازی شطرنج ساخته‌شده است و در قالب داستان خلاقیت کودک را تقویت می‎کند تا به هر شخصیت در قالب یک حشره متفاوت با قابلیت‎های خاص نگاه کند. به‌طور کلی بازی شطرنج به‌منظور تقویت قدرت تفکر تحلیلی بوده و بعد از یادگیری کامل قوانین بازیکن می‎تواند در سه سطح مختلف برای انجام بازی شرکت کند.
  در داستان کتاب بخشی وجود دارد که پادشاه دستور کشتار حشرات را می‎دهد که به‌صورت جدا کردن پاهایشان است و در بخش نیز دستور پخت جغدی را می‎دهد. در حین بازی با زدن یک مهره (حشره) با صدای له شدن لکه سبزرنگی به نشان له شدن حشره نمایان می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی بر اساس کتاب پادشاه نادان ساخته‌شده است. داستان در مورد دو کودک در زمان‎های قدیم است که به یادگیری قوانین بازی شطرنج می‎پردازند. فضاسازی جادویی و شخصیت‎پردازی‎های متفاوت از مهره‎های شطرنج داستان بازی به ارتباطات بین مورچه‎ها و زنبور‎ها می‎رسد که در نقش مهره‎های شطرنج جای دارند. در این بازی نیز کتاب داستان اصلی این مجموعه قرار دارد و امکان مطالعه آن با خرید درون برنامه برای بازیکن قرارگرفته است. در بخش اول کتاب پادشاه نادان قرار دارد که به‌جز چند صفحه اول مابقی صفحات با خرید درون برنامه باز می‎شوند. داستان شامل عکس‎های مربوط به داستان و متن است و در فصل‎های پایانی قوانین شطرنج به‌صورت دقیق بیان می‎شود. در بخش یادگیری پنج مجموعه آموزشی برای یادگیری قوانین و بهبود بازی وجود دارد که با باز کردن هر یک چندین قسمت جهت یادگیری بهتر شطرنج وجود دارد. برای بازی، بخش سوم دارای دو قسمت است که یکی برای بازی با بازیکنان دیگر به‌صورت آنلاین و دیگری برای بازی به‌صورت فردی یا با شخص دیگر بر روی یک دستگاه است. به‌جز این بخش در قسمت آموزش بازی توضیح کوتاهی در مورد حرکت هر مهره و قوانین اولیه‎ی شطرنج بیان می‎شود و کودک با آگاهی از این قوانین می‎تواند به‌صورت تکی یا با فردی دیگر در سه سطح ساده، متوسط و سخت بازی کند. ساختار بازی دقیقاً بر اساس قوانین اصلی بازی شطرنج است و شباهت شخصیت‎های بازی به شخصیت‎های داخل کتاب داستان باعث علاقه‎مندی کودکان به انجام بازی می‎گردد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 2.7 iOS در تاریخ 96/10/10 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  این بازی با ساختار داستانی خود به دنبال مجذوب کردن کودکان به بازی شده ولی در کنار کودکان بازیکنان بزرگسال بسیاری را به خود جذب کرده است. شخصیت پردازی‎های بازی بسیار متنوع‎اند و برای هر یک از مهره‎های شطرنج یک شخصیت با قابلیت متنوعی در نظر گرفته‌شده است. ظاهر کارتونی بازی از حس رقابت بازی کم می‎کند و رنگ‎های ملایمی که در نقاشی‎ها به کار گرفته‌شده‌اند موجب آرامش می‎شود. موسیقی در بازی وجود ندارد و تنها صداهایی برای ورق زدن و له شدن حشرات در بازی قرارگرفته است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  کتاب داستان این بازی در دو حالت خرید آنلاین یا خرید برای مطالعه در داخل دستگاه وجود دارد که هر دو به قیمت 4.99 دلارند. برای خرید سکه‎های داخل بازی بسته‎های 0.99، 1.99 و 2.99 وجود دارد.

  دنیای واقعی

  والدین می‎توانند به‌جای استفاده از وسایل تکنولوژیکی از صفحه واقعی شطرنج بهره ببرند و با فرزندان خود قوانین را بر روی صفحه‎ی ‎واقعی تمرین کنند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  لینک ارتباط به Facebook و Instagram در پایان بازی قرار دارد. عضویت در بازی برای کسب سکه و باز کردن بخش‎های آموزش و همچنین شرکت در بازی آنلاین اجباری بوده و الزام ثبت‌نام توسط والدین وجود دارد. برای بازی در بخش آنلاین ارتباط با اینترنت اجباری است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۵.۰ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۲.۷
  واحد پول رایگان
  ناشر Stour Publishing Ltd
  سال انتشار ۲۰۱۶
  ارز رایگان