The Foos

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یادگیری مفاهیم مرتبط با کد نویسی در قالب شخصیت پلیسی برای رسیدن به خلاف‌کار

سال: 2014
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای بازی‎گونه‎ی برنامه در کنار داستان دزد و پلیسی آن ارتباط برقرار کردن را برای کودکان ساده‎تر کرده است.
  عملیات حرکتی شخصیت بازی شامل حرکت روبه‌جلو، پرش، آشپزی، تکرار حرکات پیشین، بزرگ و کوچک شدن، گرفتن، پرت کردن و ... است که در کادر پایین صفحه قرار دارد و با گرفتن، کشیدن و رها کردن (Drag and Drop) دستور‎ها در کادر مخصوص روند انجام عملکرد مشخص می‎شود. روش انجام بازی بسیار ساده است و در مراحل اولیه راهنمایی، جهت یادگیری نحوه بازی داده می‎شود. تنها بخش پیچیده بازی مربوط به تشخیص حرکات لازم برای کامل کردن مسیر است.
  این برنامه با هدف آموزش مفاهیم اولیه کد نویسی ساخته‌شده است تا در قالب بازی، کودکان در مورد منطق و اصول پایه‎ای کد نویسی بیاموزند. تفاوت عملکردی شخصیت‎ها و افزوده شدن قابلیت‎های جدید مانند پرش یا کوچک و بزرگ شدن شخصیت باعث پیچیده شدن مراحل و درنتیجه تقویت تفکر تحلیلی کودکان می‎شود. کودکان در مراحل انتهایی در مورد ارتباط بین فعالیت‎ها و جریان به‌هم‌پیوسته عملکرد‎ها می‎آموزند و بر مفاهیم عمیق‎تر علم کامپیوتر تسلط پیدا می‎کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی توسط اکادمی Codespark با هدف آموزش مفاهیم اولیه علم کامپیوتر ساخته‌شده است. اگرچه این بازی برای استفاده کودکان پیش از دبستان ساخته‌شده است، اما کودکان دبستانی نیز می‎توانند از این بازی به نوع خود بهره ببرند. تمرکز اصلی آموزش بر روی یادگیری منطق کد نویسی است و به‌مرور پیچیدگی بازی افزایش می‎یابد تا کودکان با چالش‎های جدیدتری مواجه شوند. هر شخصیت بازی دارای قابلیت متفاوتی است، برای مثال پرتاب چرخ، شمشیر زدن یا آشپزی کردن. فهم تفاوت عملکردی شخصیت‎ها به انجام مراحل کمک می‎کند تا در کنار عبور از موانع و کسب ستاره، بیشترین امتیاز را نیز به دست آورند. حرکت‎های بازی در جایگاه محدود پایین صفحه قرار می‎گیرد و امکان تکرار هر مرحله بدون هیچ محدودیتی وجود دارد تا کودک با آزمون‌وخطا و تعداد حرکت محدود بتواند به انتهای مراحل دست پیدا کند. بعد از اتمام دوره، والدین یا معلمین می‎توانند با واردکردن نام کودک، مدرک مبنی بر اتمام دوره مربوط به بازی را دریافت کنند. این بازی برای استفاده یک‌هفته‌ای رایگان است و بسته آموزش یک‌ساعته نیز برای تمرین بیشتر در اختیار قرار دارد. در صورت تمایل به استفاده از تمام مراحل باید حق عضویت ماهانه 7.99 دلاری پرداخت شود. معلمان در صورت تائید اطلاعات اولیه به‌صورت رایگان به این برنامه دسترسی دارند و می‎توانند آمار فعالیت دانش‎آموزشان را به‌راحتی در دسترس داشته باشند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 2.13.03 iOS بعد از عبور از مراحل اولیه بازی در تاریخ 96/11/05 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  محیط بازی شاد و با ظاهر کارتونی نمایش داده‌شده است. خوشحالی شخصیت بازی در انتهای هر مرحله باعث ایجاد حس انگیزشی در کودکان می‎شود. موسیقی بازی در انتهای مراحل برای خوشحالی شخصیت نواخته می‎شود و گرافیک بازی به‌صورت دوبعدی است. این بازی برنده جایزه KAPi در زمینه‎ی بهترین بازی برای کودکان در سال 2016، جایزه Children’s Technology reviews در زمینه‎ی طراحی عالی به انتخاب سردبیر، جایزه Tillywig Toy برای بخش ذهن کودکان در سال 2015 و جوایزی دیگر از همین دست شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای استفاده کامل از مراحل بازی نیاز به پرداخت حق عضویت ماهانه به مبلغ 7.99 دلار وجود دارد. البته برای معلمان دسترسی رایگان است و با دادن اطلاعات مدرسه و کلاس درسی، می‎توانند برای تمام دانش‎آموزان کلاس از این برنامه استفاده کنند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۲.۱۳.۰۳
  واحد پول رایگان
  ناشر CodeSpark Inc.
  سال انتشار ۲۰۱۴
  ارز رایگان