The Pirate Princess

thumbnail
۸ سال به بالا
۵ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
مجموعه داستان‎های کوتاه و معروف کودکانه در قالب بازی‎های کوتاه مرتبط با محتوای داستانی
سال: 2013
  بررس متن: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گویندگان داستان با احساسات زیاد و تغییرات در صدای شخصیت‎ها کمک می‎کنند تا کودکان در دنیای شرح داده‌شده قرار گیرند و با احساسات و فعالیت‎های اصلی شخصیت‎ها درگیر شوند.
  به‌طور حتم در صورت نداشتن آگاهی نسبی به زبان انگلیسی، درک داستان و روش کار با بازی‎های کوتاه بسیار دشوار خواهد بود و به کمک فردی بزرگسال نیاز است. البته تصاویر ساده و صحنه‎های سه‎بعدی بازی به ارتباط راحت‎تر با موضوع و داستان بسیار کمک می‎کنند، همچنین هیچ باخت یا مرگی در بازی وجود ندارد و کودکان تا آنجایی که بتوانند بازی کوتاه را درست انجام بدهند به تکرار حرکات می‎پردازند.
  متن نوشتاری و شنیداری داستان به کودکان کمک می‎کند تا با حالت نوشتاری و تلفظ کلمات آشنا شوند. البته آموزش گام‎به‎گامی برای یادگیری لغات و جملات وجود ندارد.
  کودکان با نوع پوشش و مدل‎های رفتاری عجیب دزدان دریایی و رقص‎هایشان آشنا می‎شوند.
  صحنه‎ی حمله‎ی هیولای آبی در کنار موسیقی پرهیجان و سرعت بالای نمایش دست‎ها ممکن است کمی اغراق‎آمیز بوده باشد و برای کودکان حساس کمی شُکه کننده باشد و ایجاد اضطراب کند. همچنین در سایر داستان‎ها ازجمله خانه وحشت برخی از تصاویر تاریک‎تر از داستان اصلی طراحی‌شده‌اند که برای مخاطبین خردسال ممکن است آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  این بازی به جهت مطالعه کتاب با رویکردی متفاوت طراحی‌شده است و تمام محتوای آن به زبان غیرفارسی ارائه می‎شود. 12 داستان آشنا و معروف کودکان در این بازی قرار دارد که اولین داستان همنام عنوان بازی است. ازجمله‌ی این داستان‎ها می‎توان به داستان زیبای خفته، سفیدبرفی، هانسل و گرتل، پسر جنگل، گربه چکمه‎پوش و خانه وحشت اشاره کرد. با ورود به اولین بخش یعنی داستان، گویندگان شروع به خواندن کتاب می‎کنند و با ورق زدن کودک داستان ادامه پیدا می‎کند. در هر داستان بازی‎های کوتاهی مرتبط با محتوای داستان در میانه‎ی کتاب قرار دارد همچون حرکت دادن کشتی دزدان دریایی، رقصاندن دزدان، فرار از زندان و حتی ضربه زدن به هشت‎پای غول‎پیکر که همگی بخشی از داستان شاهزاده خانم دزد دریایی‎اند. بخش دوم مربوط به ساخت پازل است که در آن کودکان با انتخاب تصویر موردنظر و تعیین میزان سختی پازل به ساخت آن می‎پردازند. بخش نهایی برای ساخت صحنه‎هایی مشابه با داستان‎ها طراحی‌شده است. در این بخش تمامی شخصیت‎ها، ابزار، حیوانات، گیاهان و هر آنچه در طراحی داستان اصلی استفاده‌شده است در اختیار کودک قرار می‎گیرد تا با استفاده از قدرت خلاقیت و داستان‎پردازی خود صحنه‎های جدید و متفاوت را ایجاد کند. قابلیت تعیین مطالعه فردی یا مطالعه خودکار داستان در صفحه اصلی قرار دارد. بخش تنظیمات، دسترسی‎های خرید درون برنامه و شبکه‎های اجتماعی با مانعی ساده به دور از دسترس کودکان قرار دارد تا تنها والدینشان بتوانند به این بخش ورود کنند. به‎جز داستان اول مابقی داستان‎ها و بازی‎هایشان با خرید درون برنامه باز می‎شوند و تنها گزیده‎ای از محتوای آن قابل‌مشاهده است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 2.0.1 iOS در تاریخ 97/09/19 بعد از اتمام داستان اول نوشته‎شده است.

  کیفیت

  این بازی به هفت زبان مختلف و دو لهجه‎ی آمریکایی و بریتانیایی ارائه می‎شود. گرافیک سه‌ بعدی بازی بسیار زیبا، با نظر و با ترکیب رنگ‎های شاد طراحی‌شده است که از کیفیت خیلی خوبی نیز برخوردار است. در طراحی شخصیت‎ها، محیط و تزئینات بصری دقت بسیار زیادی شده است که در عین هماهنگی با یکدیگر به محتوای داستانی شباهت داشته باشند. موسیقی متن متناسب با محتوای داستان و هیجانات آن دائماً در حال تغییر است. گویندگان و صداگذاری‎ها نیز با تغییرات هیجانی و وقایع خوب و بد داستان هماهنگ‎اند که حس تعلق و وابستگی مخاطبین کم‎سن را بیشتر می‎کند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.
  تنها داستان اول که همنام عنوان بازی است به شکل رایگان ارائه می‎شود و مابقی داستان‎ها را باید با خرید درون برنامه تهیه کرد که مجموعشان با قیمت 14.99 دلار باز می‎شوند. لینک ارتباط با بازی‎های ناشر در صفحه اصلی قرار دارد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.
  لینک ارتباط با Facebook, Google+ و Twitter در بخش مربوط به والدین قرار دارد که مانع نه‌چندان دشواری برای آن طراحی‌شده است.

  مشخصات برنامه

  حداقل نیازمندی اندروید ۲.۳.۳ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۲.۰.۱
  سال انتشار ۲۰۱۳
  اقتباس کتاب Pirate Princess نوشته Sudipta Bardhan-Quallen