The tree that refused to shed - An inspiring story

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستانی درباره‌ی درختی که دوست نداشت برگ‌هایش بریزد و پذیرفتن تغییرات

سال: 2014
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  درخت داستان از این‌‌که مورد تأیید آدم‌های پارک است و همه او را دوست دارند خوشحال است برای همین از این موضوع که که برگ‌هایش بریزد و دیگر قشنگ‌ترین درخت پارک نباشد می‌‌ترسد.
  در انتهای داستان درخت کج می‌شود و در تصویر بعدی نشان داده می‌شود که به جای آن یک نهال کوچک درآمده است. در داستان به موضوع مرگ پرداخته نشده است اما نشان دادن این تصویر شاید باعث شود تا برای بعضی کودکان سؤالاتی ایجاد شود.
  برای خواندن داستان فقط باید آشنایی اولیه‌ای با زبان انگلیسی داشت اما برای کمک به درک مفهوم اصلی آن، بهتر است تا والدین کودک را همراهی کنند.
  خواندن این داستان می‌تواند شروع مناسبی باشد تا والدین بتوانند درباره‌ی تغییراتی که در زندگی کودک رخ داده است مانند مدرسه رفتن، اسباب‌کشی و ... صحبت کنند. داستان با دیدگاه مثبتی به موضوع تغییر پرداخته است و می‌تواند پیام پذیرفتن اتفاقات و امید برای فردایی بهتر را منتقل کند. همچنین در متن و تصاویر به فصل‌های متفاوت پرداخته شده است که کودکان با خواندن و دیدن آن‌ها می‌توانند چیزهایی مانند زرد شدن رنگ درختان در پاییز و میوه دادن درخت‌ها در تابستان را یاد بگیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه یک کتاب تصویری است و می‌تواند فرصتی را فراهم کند تا والدین بتوانند درباره‌ی موضوع تغییر کردن چیزهای متفاوت با کودک خود صحبت کنند. شخصیت اصلی این داستان یک درخت است که در پارک زندگی می‌کند و از تمام درخت‌های دیگر قشنگ‌تر است. فصل‌ها می‌گذرند و این درخت در بهار پر از برگ‌های سبز جوان است، در تابستان میوه می‌دهد و کودکان در اطرافش بازی می‌کنند، در پاییز، برگ‌هایش نارنجی و طلایی می‌شود. همه چیز خوب است تا این‌که ناگهان، زمستان از راه می‌رسد. هر چه می‌گذرد هوا سرد و سردتر می‌شود و بادهای سختی می‌وزد اما درخت که نمی‌خواهد برگ‌هایش را از دست بدهد تمام سعی‌اش را می‌کند تا در مقابل این تغییر آب و هوا مقاومت و برگ‌هایش را حفظ کند. اما بر اثر این کار، تمام نیرویش را از دست می‌دهد و چیزی نمانده که روی زمین بیفتد. روزی پرنده‌ای پیش او می‌‌آید و بعد از این‌که دلیل حال بد درخت را می‌فهمد به او می‌گوید: در هر چیز جدیدی زیبایی‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن لذت برد. متن‌ داستان به زبان انگلیسی است و کودکانی که سواد زبان انگلیسی ندارند نیاز به همراهی والدین خود خواهند داشت اما برای برقراری ارتباط بهتر کودک با متن داستان، در هر صفحه‌ی کتاب نقاشی‌های متحرک متفاوتی وجود دارد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی 1.1.1 iOS در تاریخ 1401/03/22 نوشته شده است.

  کیفیت

  این برنامه، داستانی است و مهم‌ترین بخش آن متن‌هایش هستند. متن‌ها به خوبی و با توصیفات به جا، حال درخت و این‌که چرا او در برابر تغییر مقاومت می‌کند را توضیح می‌دهند. فونت نوشته‌ها برای بزرگسالان اندازه‌ی مناسبی دارد اما شاید برای کودکان کم‌سن کمی ریز باشد. البته بهتر است والدین کودک را همراهی کنند تا درباره‌ی پیام داستان با او صحبت کنند که در این صورت کوچک بودن اندازه‌ی فونت، مشکلی ایجاد نمی‌کند. برای کمک به درک بهتر موضوع، تصاویری نیز وجود دارند تا هم تغییر فصل‌ها را نشان دهند و هم پیام نهایی. البته تصاویر، جزئیات چندانی ندارند و بخش‌های متحرک آن زیاد نیستند اما باز هم کار خود را در گسترش دادن متن انجام می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱.۱
  واحد پول رایگان
  ناشر Wenpo Sun
  سال انتشار ۲۰۱۴
  دستگاه های سازگار iPod Touch، iPad، iPhone
  طبقه بندی کتاب‌خوانی
  مهارت سواد زبان خارجی