There is no game - Jam Edition

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

چالش فکری کوتاه برای حل معمایی نامعملوم و گنگ

سال: 2019
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بخشی از بازی به دختران با بار معنایی تحقیرآمیز و نگاه جنسی اشاره می‎شود.
  در محتوای بازی کلمات جنسی و تحقیرآمیز به کار رفته است. زمانی که بازیکن به دستورات داده شده توجه نکند، با لحن نامناسبی تحقیر می‎شود و با بهره گرفتن از زبان‎های اسپانیایی و فرانسوی به بازیکن توهین می‎شود. در صورتی که بازیکن در انتها گوینده را نبخشد، بازی با کلمه‎ی «برو به جهنم» پایان می‎یابد.
  گوینده‎ی بازی تمام جزئیات مورد نیاز بازیکن را به صورت نوشتاری و گفتاری در اختیارش قرار می‎دهد اما انجام بسیاری از فعالیت‎ها نیاز به تلاش و آزمون‎وخطا دارد. درک محتوای برنامه تنها در ابتدا کمی دشوار است و با باز شدن بخش اول سازوکار برنامه شفاف می‎شود. گوینده تلاش بسیاری در جهت پیچیده کردن موضوع بازی دارد ولی در نهایت هیچ دشواری در حل پازل‎ها وجود ندارد.
  تنش بالای بازی و محیط پراضطراب آن فضای برنامه را به دور از آرامش ساخته که هیجان مضاعفی برای بازیکن و به خصوص کودکان القا می‎کند. محیط بازی عمدتاً تاریک بوده که در کنار موسیقی رعب‎آور، فضای ترسناک را تشدید می‎کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه در دسته‎ی «غیر-بازی‎» طبقه‎بندی می‎شود. «غیر-بازی» به گروهی از برنامه‎های سرگرم‎کننده اتلاق می‎شود که در کنار ساختار ساده و کوتاه‎شان هدف مشخصی دارند و در طول برنامه تأکیدی بر بازی نبودن محتوا می‎شود. این تناقض که محتوای ارائه شده در اصل نوعی بازی است ولی خود برنامه تلاش می‎کند تا ثابت کند که بازی نیست، در عین جذابیت می‎تواند بسیار گیج‎کننده باشد. در نگاه اول بازیکن نه هدف را می‎داند و نه سازوکاری برای عبور از بخش‎ها دارد و تنها با آزمون‎و‎خطا کردن و شندین صحبت‎های گوینده می‎تواند در جریان اصلی قرار بگیرد. صحبت‎های دائمی گوینده هم کمک کننده است و هم آزار دهنده و در بسیاری از موارد با توهین و القای حس اضطراب همراه است. در نهایت نوجوانان بعد از صرف زمان بسیار کوتاهی کد بازی را پیدا می‎کنند، در بازی پرتاب توپ برنده می‎شوند، حیوان (بز) را از قفس نجات می‎دهند و به پایان بازی می‎رسند. این برنامه نوعی بازی با ذهن است که از نظر محتوای مملو از توهین، کلمات زشت و هیجانات کاذب است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.0.3 Android در تاریخ 98/11/06 نوشته‎شده است.

  کیفیت

  تصویر زمینه‎ای به جز در یک چالش، غالباً تیره و سیاه است. موسیقی متن در ابتدا آرام بوده و به‎مرور هیجان بیشتری به خود می‎گیرد و حواس بازیکن را درگیر می‎کند. رنگ‎های متن حالت نئونی دارند. صدای گوینده کلفت و با هیجان و احساس در متن بازی به گوش می‎رسد که راهنما و راوی است. کیفیت گرافیکی بازی بالا نیست و مدت زمان کوتاهی برای حل چالش‎ها نیاز است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۰.۳
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۴ یا بالاتر
  واحد پول رایگان
  ناشر Draw Me A Pixel
  سال انتشار ۲۰۱۹