Toca Kitchen Monsters

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشپزی با استفاده از انواع ابزار آشپزی برای هیولاهای دوستداشتنی

سال: 2012
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‎های هیولایی داستان محیط بازی را طنز کرده‎اند و تا حدودی ذهنیت کودک را از دنیای واقعی خارج می‎کنند. رفتار هیولاها همانند کودکان تغییر می‎کند و علاقه‎مندی یا نارضایتی خود را با احساس بسیار زیاد نمایش می‎دهند که برای کودکان قابل‌فهم و درک است.
  ساختار بازی هیچ پیچیدگی برای کودکان پیش از دبستان ندارد ولی نحوه جابه‎جایی صفحه و انتخاب موارد و خروج از بخش آشپزی کمی زمان‎بر خواهد بود تا کودک به‌تنهایی بر آن مسلط شود. معرفی بخش‎های بازی به کمک فردی بزرگسال نیاز دارد.
  کودکان در مورد فضای آشپزخانه، ابزار آشپزی و روش طبخ انواع مواد غذایی آشنا می‎شوند. کودکان در مورد کاربرد چاقو، آب جوش و مخلوط‎کن می‎آموزند و تغییر رنگ و شکل مواد غذایی در این ابزار را مشاهده می‎کنند. تمام آموزش‎های این برنامه به‌صورت غیرمستقیم انجام می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی از مجموعه بازی‎های ناشر Toca Boca است که برنامه‎های آموزشی برای کودکان پیش از دبستان تولید می‎کند. در این بازی به دنبال آموزش در مورد مفاهیم آشپزی و نحوه‎ی درست کردن غذاها است و با شخصیت‎پردازی هیولاهای بامزه‎ی داخل بازی تلاش دارد تا ارتباط متقابل با کودک برقرار کند. در این بازی دو هیولای وجود دارد و بعد از انتخاب هر یک از آنها بازیکن وارد فضای آشپزخانه می‎شود. در سمت چپ صفحه یخچال قرار دارد و با باز شدن در آن انواع مواد غذایی همچون سوسیس، گوشت، هویج، لیمو و گوجه‌فرنگی دیده می‎شود. بازیکن می‎تواند در صورت تمایل هیولا ماده غذایی را خام به هیولا بدهد یا به سمت راست صفحه ببرد و داخل یکی از ابزار آشپزی همچون مخلوط‎کن، ماهیتابه، قابلمه یا مایکروفر قرار دهد و یا با چاقو برش دهد. بعد از آماده شدن ماده غذایی، خودبه‌خود بر روی میز جلو هیولا قرار می‎گیرد و بازیکن می‎تواند با افزودن نمک و فلفل غذا را آماده خوردن کند و در دهان هیولا قرار دهد و از ظاهر هیولا بعد از خوردن میزان خوب یا بد بودن طعم غذا را متوجه شود. آشنایی به ابزار آشپزی نیاز به کمک فردی بزرگسال دارد و آموزشی در محتوای بازی برای معرفی ابزار وجود ندارد تا کودک از نحوه کارکرد هر یک از آن‎ها آگاه شود. در همین بین کودک با انواع مواد غذایی آشنا می‎شود و می‎تواند روند تغییر ظاهر هر ماده در هر ابزار آشپزخانه را مشاهده کند، برای مثال گوشت بعد از پخته شدن تغییر رنگ می‎دهد و مواد غذایی در مخلوط‌کن له می‎شوند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشترک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 1.0.5 iOS در تاریخ 96/10/12 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  همانند سایر بازی‎های این مجموعه شخصیت‎پردازی‎ها متناسب باروحیه کودکان صورت گرفته و به‌جای استفاده از شخصیت انسانی از چهره‎های متفاوتی استفاده‌شده که تحت عنوان هیولا قرار دارند ولی به هیچ عنوان ترسناک نیست و بیشتر جنبه طنز دارند. شخصیت‎های هیولایی صداهای عجیب و متنوعی برای نمایش رضایت و نارضایتی از خود بروز می‎دهند. موسیقی متن بازی تنها در بخش منو وجود دارد و مابقی بازی بدون موسیقی انجام می‎شود. گرافیک بازی دو بعدی بوده و رنگ‎های استفاده‌شده در داخل بازی بسیار متنوع و با ترکیب‎های تندی نمایش داده می‎شوند. ظاهر بازی نمایانگر یک محیط بسیار آلوده و کثیف است و حتی یکی از شخصیت‎ها پوست موز بر روی سر دارد.

  دنیای واقعی

  والدين می‎توانند مواد غذايی داخل بازی را در دنيای واقعی تهيه کنند و با کودک خود به‌صورت واقعی بازی را انجام دهند و از فرصت برای آموزش مزه‎ها استفاده کنند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۰.۵
  واحد پول رایگان
  ناشر Toca Boca AB
  سال انتشار ۲۰۱۲
  ارز رایگان