Wonderland: Beauty & the Beast

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

نقش‌آفرینی و بازی آزادانه در فضای داستان پریان دیو و دلبر

  بررس برنامه: پریا کنکاشور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی به طور مشخص تخیل کودکان را درگیر می‌‌کند آن‌ها با حضور در موقعیت داستان، می‌توانند با شخصیت‌هایش بازی کنند، آن‌ها را در اتاق‌های مختلف قرار دهند، داستان‌سرایی کنند و با دوستان خود بازی کنند. فضای رنگی و کارتونی بازی باعث ایجاد ارتباط مؤثر بین کودک و بازی شده و همچنین امکان بازی کردن آزادانه به کودک این فضا را می‌دهد که نقش موردعلاقه‌اش را بپذیرد و با حس هم ذات پندارنه ایی آن را پیش ببرد.
  این بازی در حقیقت هیچ روش انجام خاص ندارد و بازیکن آزاد است تا آن را مطابق میلش پیش ببرد. او با حل معماها اتاق ها را باز می‌کند سپس می‌تواند شخصیت‌های مختلف را وارد اتاق کند، طبق میل خود با آن‌ها بازی کند و از امکانات هر اتاق استفاده کند اما در کل هدف از انجام بازی پیدا کردن دلبر برای نجات دادن قصر است. بهتر است والدین کودک خود را همراهی کنند و با گفتگو کرده و در داستان‌هایش سهیم شوند.
  مأموریت‌های کوتاه و ساده‌ای که در ابتدای ورود به هر اتاق باید آن‌ها را انجام داد شکل پازل مانندی دارند و می‌توانند در تقویت مهارت حل مسئله‌ی کودکان تأثیرگذار باشند. علاوه بر این فضای آزادانه ایی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرد، او را تشویق به داستان‌سرایی می‌کند که خود می تواند باعث ‌شود تا کودک از خلاقیت خود نیز بهره بگیرد و داستان‌هایی با شخصیت‌های مختلف بازی خلق کند.
  در داستان اصلی صحنه‌های خشونت‌آمیزی از طلسم شدن دیو وجود دارد اما در این بازی به طور مشخص هیچ اشاره‌ای به این موضوع نمی‌‌شود. نقاشی که از قصر انجام شده در حالت کلی طلسم شده نیست اما با لمس بخش‌هایی از صحنه‌ اتاق‌ها به شکل طلسم شده در می‌آیند: چشم‌های گرگ در تاریکی دیده می‌شود، آینه‌ها می‌شکند یا تصویر شاهزاده به تصویر دیو تبدیل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی فضایی آزادانه و فانتزی جهت سرگرم شدن کودکان دارد که با الهام از داستان مشهور دیو و دلبر ساخته شده است. طبق این داستان، پادشاه ظالمی ‌بعد از بی‌توجهی به یک نیازمند طلسم می‌‌شود و تمام کارکنان قصر و حتی خود او تبدیل به وسایل و حیوانات می‌‌شوند. پادشاه که تبدیل به دیو زشتی شده برای باطل شدن طلسمش نیاز به عشق واقعی دارد که دلبر، شخصیت زن داستان، این عشق را به او خواهد داد. در این بازی وظیفه‌ی بازیکن پیدا کردن دلبر و باطل کردن طلسم است که با حل کردن معماهایی ممکن می‌شود. قصر پادشاه، فانتزی و بسیار بزرگ است به طوری که اتاق‌های بسیار زیادی مثل اتاق خواب دیو، اتاق دلبر، غذاخوری، اتاق رقص، آشپزخانه و… دارد در هر اتاق هم افرادی مثل آقای شمعدان، آقای ساعت و حتی کودک فنجانی وجود دارند. بازی مسیر خاصی را دنبال نمی‌کند بلکه فضای قصر را در اختیار کودک قرار می‌دهد تا او مطابق میل خود در آن ماجراجویی کند و با انجام مأموریت‌هایی متفاوت محیط‌های جدیدی را در قصر کشف کند. مأموریت‌ها، پازل‌های تصویری هستند و انجام آن‌ها به سواد خواندن و نوشتن نیازی ندارند به طور مثال تصویر آشپزخانه تخم مرغ‌، شیر، آرد در کنار همزن و سوم تصویر کیک دیده می‌‌شود به طوری که بازیکن متوجه ‌‌شود که باید با وسایل موجود کیک درست کند تا بخش جدیدی از قصر مشخص شود. اما هدف اصلی بازی، آزاد گذاشتن تخیل کودک است او می‌تواند شخصیت‌های مختلفی را به هر اتاقی اضافه کند، هوا را ابری، بارانی و آفتابی کند، شب را روز کند، گرامافون را روشن کند، پرده‌ها را کنار بزند و به زبان ساده با شخصیت‌های داستان دیو و دلبر بازی کند. بازی امکان فرمانبری همزمان از چند لمس روی صفحه را دارد تا کودک بتواند با دوستان خود همزمان در یک دستگاه هوشمند بازی کند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی1.0.1 Android در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۰ نوشته شده است.

  کیفیت

  با وجود این‌که بازی اقتباسی از انیمیشن اصلی است اما نوآوری‌های زیبایی در تصاویر دیده می‌شود تا تفاوت‌هایی ایجاد کند. صحنه‌ها بسیار با دقت و با جزئیات زیادی طراحی شده‌اند که می‌‌توان با آن‌ها تعامل کرد. به طور مثال می‌‌توان از شانه‌ها برای شانه کردن موی کاراکترهای دختر استفاده کرد، گرامافون‌ها را روشن کرد و لباس‌های مختلف از کمد برداشت و تن شخصیت‌های کرد. هیچ گونه ایراد نرم افزاری در حین انجام بازی وجود ندارد و همه چیز به درستی پیش می‌‌رود امکان اعمال تغییرات جزئی مثل تغییر شب و روز یا تغییر آب و هوا در بازی وجود دارد و موسیقی متناسب با فضای داستان نیز در برخی از اتاق‌ها شنیده می‌شود. فضای فانتزی و رنگارنگ و داستانی بازی برنامه را برای بازی کودکان جذاب و دوست داشتنی می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  در صورتی که در حین بازی اینترنت متصل باشد تبلیغاتی نمایش داده می‌شود.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای ذخیره شدن مراحل طی شده در بازی نیاز است تا اجازه‌ی دسترسی به عکس‌ها، پوشه‌ها و محتوای رسانه‌های داخل دستگاه هوشمند و همچنین کارت حافظه به بازی داده شود. برای ورود به اتاق‌های مختلف قصر نیاز است تا در ابتدا دستگاه به اینترنت متصل باشد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  واحد پول رایگان
  طبقه بندی شبیه‌سازی