Youtube Kids

thumbnail
۸ سال به بالا
۴ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

شبکه‎ای مملو از ویدیوهای انیمیشنی و آموزشی برای کودکان و نوجوانان

سال: 2015
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه با توجه به جامعه هدف این برنامه هیچ ویدیو یا کانالی با هدف ارائه محتویات بزرگسالانه وجود ندارد، اما باوجود ویدیوها و انیمیشن‎هایی که با هدف ترویج ایده‎های کلیشه‎ای جنسیتی و نمایش موضوعات روز دنیا ساخته می‎شوند، پرهیز از آنها حتی در چنین بستری نیز دشوار است. انیمیشن‌های بسیاری با الفاظ و پوشش نامناسب در این برنامه مشاهده‌شده است.
  دسترسی محدود و تغییر نمای بازی از حالت نوشتاری به تصویری به کودکان کمک می‎کند تا با دشواری کمتری در این برنامه حرکت کنند. برای کودکان خردسال و ابتدایی کمک والدین در شروع استفاده از برنامه بسیار مهم است. ایجاد تنظیمات متناسب با سن کودکان و زمان استفاده از برنامه با پیچیدگی همراه است تا تنها افراد بزرگسال به آن دسترسی داشته باشند.
  بسیاری از انیمشین‎ها موجود در این بستر برای آموزش الفبا، اعداد، زبان جدید و ... ساخته‌شده‌اند. کودکان با دنبال کردن کانال‎ها آموزشی موردنظرشان می‎توانند با به‌روز شدن و بارگذاری ویدیوها جدید مهارت و دانش خود را ارتقا دهند.
  همانند نسخه اصلی این برنامه بسیاری از ویدیوها برای آشنایی با فرهنگ‎های جدید یا به زبان‎ها متنوع ارائه می‎شود.
  باوجود تمام به‌روز رسانی‎ها و دقت این برنامه برای حذف کردن محتوای نامناسب به علت حجم بالای ویدیوها و تبلیغات ممکن است صحنه‎های خشونت‎آمیز انیمیشینی مانند دعوای بین شخصیت‎های کارتونی در اولویت حذف شدن قرار نگیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه نسخه‎ی ایمن‎سازی شده‎ی برنامه اصلی Youtube است که برای استفاده کودکان طراحی‌شده است. محتوای اصلی این برنامه بیشتر انیمیشن‎ها یا برنامه‎های آموزشی مخصوص کودکان است. باوجود قابلیت استفاده نوجوانان از این برنامه به علت محدودیت محتوای ارائه‌شده ممکن است برخی استفاده از آن را کسل‌کننده بدانند، اما باوجود کنترل‎های بخش تنظیمات برای والدین این برنامه به‌مراتب مناسب‎تر از نسخه‎ی اصلی Youtube برای سرگرمی نوجوانان به شمار می‎آید. بخش تنظیمات با محدود کردن دسترسی کودکان به والدین اجازه می‎دهد تا کانال‎های خاصی را ببندند، بخش دنبال کردن کانال را فعال کنند، زمان محدودی برای استفاده از برنامه تعیین کنند تا تماس با ابزار تکنولوژیکی کاهش یابد و … تا درنهایت حس امنیت بیشتری در تعامل با ویدیوهای این برنامه حاصل شود. باوجود تمام قابلیت‎های کنترلی و تلاش برنامه در حذف محتوای نامربوط با دنیای کودکان یا تبلیغات با محور مصرف‎گرایی، همچنان درصدی از خطا وجود دارد که با نظارت مستقیم والدین قابل‌پیشگیری است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 3.31.7 iOS در تاریخ 97/06/12 نوشته‌شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  همانند نسخه اصلی در این برنامه نیز تبلیغات به‌وفور قابل‌مشاهده است که با خرید بسته‎های درون برنامه‎ای قرمز به قیمت‎های متفاوت قابل‌حذف شدن‎اند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۳.۳۱.۷
  سال انتشار ۲۰۱۵