Zen Pinball

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
شبیه‎سازی بازی قدیمی و دستگاهی Pinball با شخصیت و داستان‎های تخیلی
سال: 2007
  بررس متن: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فهم بازی برخلاف ظاهر نسبتاً ساده‎ی آن، کمی دشوار است. علت دشواری درک بازی به پیچیدگی‎های تصویری و کنترلی اختصاص دارد. کودکان و نوجوانان در ابتدا باید جایگاه‎های امتیازی را شناسایی کنند و سپس باید در زمان مناسب با هدف‎گیری دقیق به جایگاه‎های دارای امتیاز بالاتر ضربه بزنند. درنتیجه کسب امتیاز بالاتر بر روی سرعت عمل، عکس‎العمل و دقت به جزئیات صفحه‎ی دستگاه بستگی دارد.
  بسیاری از شخصیت‎های داستانی داخل دستگاه برگرفته‌شده از شخصیت‎های محبوب فیلم یا سریال‎های آمریکایی همچون جنگ ستارگان، انتقام‎جویان، مرد گرگی، کاپیتان آمریکا و مردان ایکس است.
  اگرچه نسخه‎های اولیه این بازی بدون خشونت فیزیکی یا کشتار بوده، اما در نسخه‎های آخر و داستانی‎های جدید تیراندازی بین شخصیت‎ها، زخمی شدن (بدون خون‎ریزی) و حتی کشته شدن نمایش داده می‎شود. صدای فریاد، غرش هیولا، صحبت ارواح خبیث یا جیغ کودکان در جای‌جای بازی به گوش می‎رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  نام این بازی برای بزرگسالان آشنا به دستگاه قدیمی پینبال عجیب نخواهد بود، اما ممکن است برای نوجوانانی که تاکنون دستگاه این بازی را در دنیای واقعی ندیده باشند در ابتدا کمی گیج‌کننده باشد و درکی از جریان بازی نداشته باشند. همانند بازی دستگاهی، در این برنامه هدف اصلی جلوگیری از رها شدن گوی نقره‎ای در گودال پایین صفحه است. بازیکنان با استفاده از اهرم‌های حرکتی راست و چپ صفحه مانع ورود گوی به گودال می‎شوند و همچنین با ضربات پرسرعت یا آرام، دنیای بالای گودال را بررسی می‎کنند. امتیاز بالاتر به‌منزله‌ی برد در رقابت‎های چندنفری است که از راه شناسایی روزنه‎های خاص امتیازی میسر می‎شود. داستان هر میز بازی متفاوت بوده و از فیلم‎ها و سریال‎های هالیوودی معروفی همچون مردگان متحرک، انتقام‎جویان، جنگ ستارگان، دنیای Marvel یا هانسل و گرتل تشکیل‌شده ‎است. در هر میز اهداف جانبی و روزنه‎های امتیازی متفاوتی در نظر گرفته‌شده است که برای شناسایی و تسلط بر آنها به‌صرف زمان زیادی نیاز است. نبرد بین خوبی و بدی، یافتن راه مخفی و ظاهر شخصیت‎ها همگی از خط داستانی فیلم‎ها گرفته‌شده است که آشنایی پیش از انجام بازی به درک بسیاری از وقایع داخل میز کمک می‎کند. این بازی به‌صورت غیرمستقیم در تلاش برای ایجاد وابستگی عمیق‎تر به دنیای فیلم‎های هالیوود و دادن انگیزه جهت خرید محصولات وابسته به فیلم‎ها و داستان‎ها است. نوجوانان علاقه‎مند به داستان‎ها می‎توانند ساعت‎های بسیاری را سرگرم این بازی شوند و در رقابت فردی یا گروهی با کسب امتیاز بالاتر پیروز باشند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.47 iOS در تاریخ 97/07/02 بعد از انجام بازی در دو میز نوشته‌شده است.

  کیفیت

  گرافیک قدیمی و دو بعدی بازی، در داستانی‎های جدید سه بعدی شده‎ است. تصاویر بازی بسته به نوع داستان متفاوت بود و شخصیت‎ها از داستان‎های اصلی‌شان گرفته‌شده‌اند. رفتار شخصیت‎های، خوب یا بد بودنشان، ظاهر و تمامی جزئیات برمبنای داستان اصلی قرار دارد. موسیقی متن هر داستان نیز از متن فیلم آن گرفته‌شده تا حس آشناتری را برای طرفداران بازی و فیلم ایجاد کند. بیشتر فضاهای بازی تاریک و مرموز با تزئینات درهم‌رفته است تا حالت مرموز و چالشی روزنه‎های امتیازی حفظ شود.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.
  این بازی به‌منظور وابستگی بیشتر نوجوانان به فیلم‎های هالیوودی طراحی‌شده است که برای باز کردن میز‎های بازی نیاز به خرید درون برنامه وجود دارد. به‌جز میز اول تمامی میز‌ها در قیمت 0.99 یا 1.99 دلاری به فروش می‎رسند.

  مشخصات برنامه

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۰ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۴۷
  سال انتشار ۲۰۰۷