آبان در ترافیک

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

11+

مجموعه‌ی بیست‌وسه شعر برای نوجوانان درباره‌ی موضوعات روزمره

نویسنده: داود لطف الله تصویرگر: مهدیه صفایی نیا

آبان در ترافیک

11+

مجموعه‌ی بیست‌وسه شعر برای نوجوانان درباره‌ی موضوعات روزمره

نویسنده: داود لطف الله

تصویرگر: مهدیه صفایی نیا

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برخی نوجوانان با فضای شعر و شاعری ارتباط برقرار می‌کنند و دوست دارند با استعاره‌ها و حال و هوای شعر آشنا شوند. موضوعات اشعار در جهان نوجوانی معنی‌دار است و هرچند که با نگاه بزرگ‌سالانه نوشته‌شده‌اند، نوجوانان مفاهیم آن‌ها را درک می‌کنند.
محتوای آموزشی
بعضی از موضوعاتی که شاعر انتخاب کرده و در موردشان شعر سروده است، موضوعاتی ست که می‌تواند برای گفتگو با نوجوانان که مخاطب این کتاب در نظر گرفته‌شده است استفاده کرد. موضوعاتی مثل ترافیک شهری، مثل تصادف دو ماشین و حالات رانندگان، یا مثلاًپرنده‌ی در قفس. به‌طورکلی شعرها می‌توانند برای نوجوانان شروعی باشند برای دیدن اطراف با نگاهی شاعرانه و تقویت قوه‌ی تخیل.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
اشعار زبانی قابل‌فهم برای کودکان بالای 11 سال دارند، اما نگاه آن بزرگ‌سالانه است. موضوعات اشعار‌، مسائلی ست که نوجوانان با آن‌ها روبه‌رو خواهند شد، اما شکلی که شاعر به این موضوعات پرداخته، در جهان نوجوانان کمتر دیده می‌شود. بیشتر آن‌ها حال و هوای غمگین و حسرت‌گونه دارند. شعرها حال درونی شاعر بزرگ‌سالی را نشان می‌دهد که به زبان ساده و بی‌پیرایه‌ برای نوجوانان شعر نوشته است.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب شامل بیست‌وسه شعر است که برای نوجوانان نوشته‌شده است. اشعار این کتاب مضامینی روزمره دارند و شاعر این مضامین را به زبانی شعرگونه نوشته است. شعرها وزن و آهنگ عروضی ندارند و اگر آهنگی داشته باشند بر وزن عروضی نیست. در حقیقت می‌توان گفت اشعار این کتاب شعر نو به‌حساب می‌آیند. مضامین آن راجع به ترافیک، تصادف ماشین، بستری بودن در بیمارستان، روز اول پاییز، آرزوهای کودک، فال حافظ گرفتن و چیزهای مختلفی ست که نوجوانان با آن روبه‌رو می‌شوند و لحن و زبان آن‌ها برای این گروه سنی قابل‌فهم است. استعاره و دیگر آرایه‌های ادبی چندانی در شعرها به کار نرفته و همه‌چیز واضح و روشن است. موضوعات اشعار چندان به هم مرتبط نیستند. بعضی از شعرها حال و هوای غم‌انگیزی دارند، مانند شعر "و خدا هم ..." که راجع به بستری بودن در بیمارستان است، یا شعر "یک‌نفس دریا" که راجع به ماهی‌هایی‌ است که در تور ماهیگیری گرفتارشده‌اند و نفس‌های آخر را می‌کشند. اغلب شعرها فضایی نه‌چندان امیدوارکننده دارند و حالاتی را بیان می‌کنند که کاملاً درونی ست و اگرچه زبانی ساده دارند اما نگاه آن‌ها بزرگسالانه است. موضوعاتی را که شاعر در مورد آن‌ها شعر سروده می‌توان در خانواده یا دوره‌های آموزشی مورد گفتگو قرار داد.

چکیده داستان

این کتاب مجموعه‌ی بیست‌وسه شعر است که هرکدام به موضوع مختلفی می‌پردازد؛ روز اول پاییز، مادر ، ترافیک، تصادف ، ماهی به تور افتاده در دریا، پرنده‌ی در قفس ، دل‌تنگی برای روزهای کودکی ، بستری بودن در بیمارستان ، فال حافظ، مجسمه‌ی فردوسی در میدان شهر ، و ...

کیفیت تصویر

تصاویر غالبا موفق به بیان جوهره اصلی شعر نشده‌اند. عناصر تصویری در بسیاری موارد تنها جنبه‌ی تزیینی داشته و بر شاعرانگی متن نمی‌افزایند. در برخی تصاویر عناصر تصویری برگرفته از متن نبوده و تصویرگر تلاش کرده به تخیلی مستقل از شعرها دست یابد. در این تصاویر اگرچه تصویرگر موفق به خلق تصاویر زیبایی شده است اما با کنش‌های شعر چندان هم‌راستا نیستند. استفاده از برگه‌ها، شخصیت‌ها، فضاسازی‌ها و رنگ‌های تکراری از نقاط منفی تصاویر است و عناصری همچون خانه، ماهی پرنده، بال و پروانه، حتی درمواردی که در تضاد با فضای شعر هستند، همچنان در تصاویر تکرار شده‌اند. عدم یک دستی در تکنیک اجرایی از یکپارچگی تصاویر کاسته است. ترکیب‌بندی‌ها ساده و سالم اما بدون تنوع هستند. گرافیک کتاب ضعیف و به کتاب صدمه زده است و فرصت دقت و تمرکز بر تصاویر و متن را از مخاطب گرفته است. کتاب از چاپ و جنس کاغذ خوبی برخوردار و کیفیت صحافی آن متوسط است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما کدام‌یک از این اشعار حالات درونی شما را منعکس می‌کنند و شما می‌توانید با آن ارتباط بهتری بگیرید؟ - آیا می‌توانید راجع به موضوعی که بر شما تأثیر می‌گذارد و زیاد خوشحال یا زیاد ناراحتتان می‌کند، شعری بنویسید؟ - اگر می‌خواستید شعری بنویسید چه موضوعاتی را برای آن‌ها انتخاب می‌کردید؟

مشخصات کتاب
نویسنده داود لطف الله
ناشر انتشارات سوره مهر
تعداد صفحات 56
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر مهدیه صفایی نیا
عرض کتاب 21
طول کتاب 29
نوع جلد نرم