آبی‌کوچولو و زردکوچولو

(Little Blue and Little Yellow)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دوستی آبی کوچولو و زرد کوچولو، تأثیراتی که روی‌هم می‌گذارند و برخورد خانواده‌هایشان

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع اصلی جهان کودکی این داستان دوستی و بازی است. کودکان میل شدیدی به بازی با دوستانشان دارند. نخستین تجربه‌های دوستی آن‌ها که مستقل از حضور والدین باشد تجربه‌های هیجان‌انگیز و نابی هستند. آبی کوچولو و زرد کوچولو آن‌قدر هیجان‌زده و تحت تأثیر دوستی‌شان شده اند که تغییرات محسوسی می‌کنند. دو دوست باهم ترکیب می‌شوند و شخصیت جدیدی می‌سازند. تعجب و ناباوری والدین از این‌همه تغییر به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از روابط کودکانشان است. والدین از دوستی کودکانشان می‌آموزند و آن‌ها هم اتفاق جدید و خوشایندی را تجربه می‌کنند.
  آبی کوچولو و زرد کوچولو ارتباط مؤثر، روابط بین فردی، همدلی و مدیریت استرس و هیجاناتشان را تجربه می‌کنند. والدین هم‌زمانی که متوجه اتفاقات و روابط جدید فرزندشان می‌شوند از آن استقبال می‌کنند و با آغوش گشاده دوست جدید و خانواده‌اش را می‌پذیرند.
  ترکیب رنگ‌ها به‌خصوص ترکیب رنگ‌های زرد و آبی از موارد آموزشی کتاب است که می‌تواند زمینه‌ای برای آموزش ترکیب رنگ‌ها در کلاس هنر باشد.
  شناخته نشدن توسط والدین و پذیرفته نشدن توسط آن‌ها زمانی که آبی کوچولو و زرد کوچولو تغییر کرده‌اند، از نکات ترس و غم در داستان است. هر دو کودک گریه می‌کنند و توسط اشک‌هایشان به شکل اولیه خود برمی‌گردند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دو دوست به نام آبی کوچولو و زرد کوچولو است که باهم بازی می‌کنند، به هم مهر می‌ورزند و از هم تأثیر می‌پذیرند. آبی کوچولو و زرد کوچولو آن‌قدر تحت تأثیر دوستی‌شان قرارگرفته‌اند که رنگشان سبز (ترکیب دو رنگ آبی و زرد) می‌شوند. دوستان کوچولو آن‌قدر تغییر کرده‌اند که پدر و مادرهایشان آن‌ها را نمی‌شناسند؛ اما زمانی که والدین می‌فهمند چه اتفاقی افتاده خیالشان راحت می‌شود و از بازی بچه‌هایشان استقبال می‌کنند. داستان درباره دوستی‌ها و هیجان و وابستگی برخی کودکان به دوستانشان است. نخستین تجربه‌های دوستی کودکانه تأثیرگذار و پراحساس‌اند. گاهی اوقات دوستی‌ها تا حدی پیش می‌روند که شخصیت کودکان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و فردیت آن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. داستان در لایه‌های دیگرش به اهمیت پذیرفته شدن توسط والدین می‌پردازد و نشان می‌دهد هرچقدر هم دوستی و عشق بین دو دوست قوی باشد، پذیرفته و دوست داشته نشدن توسط والدین آن‌قدر غمناک و دردآور است که تمام تأثیرات خوشایند دوستی در بیرون از خانواده را از بین می‌برد. کودکان در این داستان در دنیای بزرگ‌سالان عاملیت دارند و می‌توانند تجربیات آن‌ها را هم تعالی بخشند. مادر و پدرها هم در تجربه مهر و دوستی با کودکی دوست فرزندشان است و پدر و مادر او کمی سبز می‌شوند و محبت و دوستی آن‌ها را تجربه می‌کنند. در این داستان هر لکه رنگ یک شخصیت است و داستان با تصاویر اکسپرسیونیستی (سبکی هنری که در آن احساسات و حالت‌های عاطفی انتزاعی هرچه روشن‌تر به نمایش گذاشته می‌شود)، احساس و هیجانات کودکان را به تصویر کشیده و دوستی و تفاوت‌ها را نشان می‌دهد. در این داستان علاوه بر نمایش نخستین تجربه‌های دوستی مستقل از حضور والدین و تأثیرات آن روی کودکان، رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها هم آموزش داده می‌شود.
  کودکان در قسمتی از داستان توسط والدینشان شناخته نمی‌شوند و رانده می‌شوند. آبی کوچولو و زرد که کوچولو که حالا هر دو سبز شده‌اند، گریه می‌کنند و غمگین می‌شوند و در غم می‌توانند به خود اصلی‌شان تبدیل شوند تا دوباره توسط پدر و مادرشان شناخته شوند. این داستان برای کودکان بالای سه سال با همراهی والدین و مربیان می تواند مناسب باشد.

  چکیده داستان

  آبی کوچولو و زرد کوچولو دو دوست هستند که از بازی باهم لذت می‌برند. آن‌ها با دیگر دوستانشان به مدرسه می‌روند، قایم باشک و عمو زنجیرباف بازی می‌کنند و در حیاط جست‌وخیز می‌کنند. یک روز آبی کوچولو در نبود مادرش پیش زرد می‌رود. آن‌ها از خوشحالی یکدیگر را بغل می‌کنند و به رنگ سبز درمی‌آیند. شروع به دویدن و بازی کردن می‌کنند و وقتی به خانه‌هایشان برمی‌گردند، پدر و مادرهایشان آن‌ها را نمی‌شناسند چون آن‌ها سبز شده‌اند. آن‌ها گریه می‌کنند و با اشک‌هایشان دوباره به شکل اول خود برمی‌گردند. وقتی باز به خانه آبی کوچولو برمی‌گردند، پدر و مادر آبی کوچولو خوشحال می‌شوند و آبی کوچولو را بغل می‌کنند. بعد زرد کوچولو را بغل می‌کنند و سبز می‌شوند. آن‌وقت خانواده‌ها می‌فهمند چه اتفاقی افتاده و پیش پدر و مادر زرد کوچولو می‌روند تا داستان را بگویند. پدر مادرها هم یکدیگر را در آغوش می‌کشند و کمی سبز می‌شوند و بچه‌ها تا وقت شام بازی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این اثر کلاسیک، از نمونه‌های بسیار موفق کتاب‌های تصویری برای کودکان است. نمونه‌ای استثنایی که به شکلی نمادگرایانه و با استفاده از تصاویری کاملاً انتزاعی، داستانی فانتزی را برای کودکان روایت می‌کند.
  آبی کوچولو و زرد کوچولو که در ظاهر صرفاً لکه‌هایی رنگی هستند، درواقع نمادی از دو دوست هستند که شخصیت‌های مستقلی دارند و به بازی و کارهای روزمره زندگی می‌پردازند و موقعیت‌هایی را به وجود می‌آورند.
  تصاویر ساده هستند. شخصیت‌ها و فضاسازی‌ها همگی به شکلی انتزاعی و به‌صورت کلاژهایی از لکه‌های کوچک و بزرگ رنگی ساخته‌شده‌اند. از رنگ‌ها استفاده‌ی نمادین شده است. ترکیب‌بندی، چیدمان و تناسبات این لکه‌هاست که جزییات روایت را به مخاطب منتقل می‌کنند. سهیم شدن این کتاب با کودکان تجربه‌ای نو و لذت‌بخش است و درک بصری و انتزاعی او را به چالش می‌کشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – اگر شما به‌جای آبی کوچولو و زرد کوچولو بودید که سبز شده بودند و توسط پدر و مادرشان شناخته نمی‌شدند، چه‌کارهایی می‌توانستید بکنید و چه گفتگوهایی می‌توانستید انجام بدهید تا پدر و مادر شما را بشناسند و بفهمند چه اتفاقی افتاده؟
  – شما ترکیب چه رنگ‌های دیگری را می‌شناسید؟
  – آیا شما دوست صمیمی دارید که خیلی دوستش داشته باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لئو لیونی
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم طاهره آدینه پور
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر لئو لیونی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم