آدم کوچولوی گرسنه

(Ia grosse faim de P’tit Bonhomme)
thumbnail
۹ سال به بالا
۵ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان آدم کوچولویی که گرسنه است و چیزی در خانه ندارد که بخورد و پولی هم ندارد که بخرد…

سال: 2005
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از مواردی که کودکان از آن بسیار لذت می‌برند، بیان یک مسئله به‌صورت غیرمستقیم و کشف گام‌به‌گام آن است که در این داستان ساده کاملاً مشهود است؛ چراکه به مخاطب کمک می‌کند که به شناخت و درک بخشی از دنیای اطرافش برسد. کتاب آدم کوچولوی گرسنه با داستان سرگرم‌کننده خود که به‌گونه‌ای در دسته کتاب‌های محیط‌زیست هم قرار می‌گیرد، کودکان را با قسمتی از فرآیند طبیعت آشنا می‌کند‌‌.
  کاراکتر اصلی این کتاب باوجود کوچک بودنش و اینکه کوچک بودن اثری در توجه و دلسوزی دیگران ندارد، سعی بسیاری دررسیدن به آنچه می‌خواهد(نان) دارد، بنابراین بار معنایی مثبتی بر کودکان خواهد داشت. همچنین در این کتاب علاوه بر اینکه بر پشتکار و تلاش مداوم تأکید دارد، مضامینی چون ارزش همکاری، وابسته بودن شغل‌ها به یکدیگر و اهمیت طبیعت در زندگی انسان را نیز دربر دارد. در تصاویر کتاب هم موشی دیده می‌شود که در ابتدای کتاب نانی را برمی‌دارد اما بعد هم‌زمان با آدم کوچولو در تمام مراحل همراه او می‌شود و در آخر آدم کوچولو بخشی از نانش را به او می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره ی آدم کوچولویی است که یک روز صبح گرسنه از خواب بیدار می‌شود ولی در آشپزخانه چیزی برای خوردن پیدا نمی‌کند. به نانوایی می‌رود تا نان بگیرد، اما پولی هم ندارد. نانوا از او بجای پول آرد می‌خواهد.
  آدم کوچولو برای رسیدن به نان سراغ آسیابان، کشاورز، اسب، زمین و رودخانه می‌رود که هرکدام چیزی می‌خواهند و او به ترتیب خواسته آن‌ها انجام می‌دهد و درنهایت می‌تواند در ازای کارهایی که کرده، به نان برسد.
  این داستان که اتفاقاتی زنجیره‌وار دارد و از صبح تا شب به طول می‌انجامد، به کودکان می‌آموزد که هیچ‌چیز ساده و راحت به دست نمی‌آید؛ بنابراین تلاش، شرط اصلی رسیدن به آنچه می‌خواهیم است.
  همچنین کودکان با خواندن این داستان گیرا و دل‌نشین، با روش و مراحل آماده شدن نان آشنا می‌شوند.
  کتاب آدم کوچولوی گرسنه بسیار به متل “دویدم و دویدم، سر کوهی رسیدم” شباهت دارد.

  چکیده داستان

  صبح بود. توی یک‌خانه یک آدم کوچولویی بود که شکمش خالی و گرسنه بود. پس به نانوایی رفت اما پولی نداشت که نان بخرد. نانوا گفت عیبی ندارد تو برای من آرد بیاور من هم به تو نان می‌دهم.
  آدم کوچولو پیش آسیابان رفت اما او گندم خواست؛ به مزرعه رفت و کشاورز در ازای گندم، برای زمینش پشکل خواست. پیش اسب رفت اما اسب هم علف می‌خواست. پس به زمین گفت که علف بدهد ولی زمین بسیار تشنه و خشک بود. آدم کوچولو به رودخانه رفت. رودخانه خیلی کثیف بود و از او خواست اول تمیزش کند.
  آدم کوچولو رودخانه را تمیز کرد بعد آب را به زمین، علف را به اسب، پشکل را به کشاورز، گندم را به آسیابان و آرد را به نانوا داد و بالاخره توانست به نان برسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر این کتاب زیبا به همراه داستانی ساده جذاب و خلاقانه‌اند. تصویرگر از تکنیک کلاژ با مهارت سود جسته و با استفاده از بافت‌هایی نزدیک به واقعیت، تشخیص تصاویر را برای خردسالان ساده‌تر کرده است، مانند تصاویر نان‌های اشتها برانگیز، که به درک بهتر حس گرسنگی آدم کوچولو کمک می‌کنند.
  تصاویر پابه‌پای متن، تلاش آدم کوچولو را در موقعیت‌های گوناگون به خوبی نشان می‌دهند و با شخصیت‌هایی فرعی چون موش و پرنده و… بر طنز تصاویر می‌افزایند.
  در متن با بزرگ شدن برخی کلمات، روی تغییر لحن خواننده تاکید شده و در عین حال تنوعی در سطر‌ها به وجود آمده است. البته کتاب در زمینه تایپوگرافی و انتخاب فونت خوب عمل نکرده و بی‌نظمی در فاصله بین برخی سطرها، باعث نازیبایی تصاویر شده است.
  شخصیت‌های دوست‌داشتنی به همراه تصاویر سه‌بعدی و جالب کتاب با خلق فضایی شاد به خوبی پیام همکاری و تلاش مورد نظر نویسنده را به کودکان منتقل می‌کنند و به زیبایی آنها را با مراحل تهیه نان آشنا می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چرا نانوا در اول داستان به آدم کوچولو نان نداد؟
  – به تصاویر نگاه کن و بگو چه کسی از اول داستان با آدم کوچولو همراه بود؟ فکر می‌کنید چرا؟
  – فکر می‌کنید چرا بالای سر قورباغه علامت سؤال گذاشته‌شده؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پیر دلی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم کلر ژوبرت
  سال انتشار ۲۰۰۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر سسیل هودریزیه
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم