آرزوی بزرگ یک ابر کوچک

(Cloudette)

thumbnail
۴ سال به بالا

مواجهه‌ی ابر کوچک با مفهوم کوچک بودن در مقابل ابرهای بزرگتر، تلاش او برای درست کردن طوفانی بزرگ، همراه با همدلی و پذیرش خود

سال: 2015
  بررس تصویر:
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه ابر در داستان از کوچک بودن خود خوشحال است تا اینکه متوجه می‌شود ابرهای دیگر به دلیل بزرگ بودن کارهای مهمی‌تری مانند ایجاد طوفان انجام می‌دهند. بزرگی طوفان‌های دیگر ابرها، اعتماد به نفس حضور او در این مسیر را می‌گیرد و او احساس ناامیدی و شکست می‌کند. ابر کوچک با مقایسه‌ی خود با دیگران، احساس کوچکتر بودن و به دنبال آن احساس ناتوانی می‌کند. تجربه‌ی ابر کوچک برای کودکانی که به تازگی فضایی بزرگ‌تر مانند مهد یا مدرسه را تجربه کرده‌اند، ممکن است معنادار باشد.
  ابرهای بزرگ‌تر در داستان بسیار حمایت‌گر هستند، به بچه ابر توجه زیادی می‌کنند، اورا دوست دارند و از او می‌خواهند در بیشتر مسیر با آنها همراه باشد، اما ابرکوچک احساس ترس و ناتوانی از همراهی در طوفان‌های بزرگ را دارد و دلش می‌خواهد فقط از دور تماشاگر باشد. تا اینکه از این موقعیت احساس رضایت نمی‌کند و تصمیم می‌گیرد تلاش کند که مفیدتر باشد. از طرفی او می‌خواهد کار معناداری انجام دهد و صرفا کار دیگر ابرها را تقلید نکند زیرا انجام دادن این کار برای او بسیار ارزشمند است. احساس همدلی ابر در مواجه با موقعیتی که شاهد آن است به او شجاعت انجام تصمیمی که در سر دارد را می‌دهد.
  آموزش اعتماد به نفس ، تشویق به شناخت خود و استعداد های درونی، آموزش آب و هوا و پدیده های طبیعی همراه با مطالعه‌ی داستان، کودک با مفهوم کوچکتر و بزرگتر بودن آشنا می‌شود. داستان داشتن اعتماد به نفس را در کودک تشویق می‌کند و از او می‌خواهد با شناخت کامل از خود و استعداد هایش آن‌ها را در زمان و مکان مناسب مورد استفاده قرار دهد. علاوه بر آن کودک با انواع مختلف موقعیت‌های آب وهوایی مانند باران، رعد و برق، برف، طوفان و ... آشنا می‌شود.
  در صحنه ای از داستان صدای طوفان،رعد و برق و سیاهی آسمان از بارش سیل باعث ترس ابر کوچک می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌‌ی ابری کوچک است که فکر می‌کند مانند دیگر ابرها توانمند نیست و به همین دلیل ناامیدی به سراغ او می‌آید و دلش می‌خواهد کاری معنادار انجام دهد. ابرک توسط بادها به سرزمین دیگری سفر می‌کند و با دیدن برکه‎ای خشک تصمیم مهمی می‌گیرد. او با اندکی تفکر متوجه می‌شود که باید تاثیرگذاری خود را نشان دهد و تلاش کند تا دوباره برکه پرآب شود. کتاب در تلاش است به کودکان داشتن اعتماد به نفس را یادآوری کند و از آن‌ها می‌خواهد امید داشته باشند و به دنبال پیدا کردن استعداد درونی خود بروند زیرا آن‌ها هم مانند ابر کوچک دنبال بزرگ شدن و عظمت هستند. علاوه بر آن کودکان همراه با مطالعه‌ی داستان با موضوعاتی چون باران، برف، رعد و برق و رنگین‌کمان آشنا می‌شوند.
  در صحنه‌ای از داستان ابرک از طوفان‌ها و صدای رعد و برق و سیاهی آسمان احساس ترس و وحشت می‌کند.

  چکیده داستان

  ابر کوچک توانایی‌های خود با ابر های بزرگ‌تر را مقایسه می‌کند و در دلش می‌خواهد که بتواند یک کار بزرگ انجام دهد، اما اعتماد به نفس که او و مقایسه‌ی خود با سایر ابرها مانع این کار می‌شود. در نهایتا او در پایان کاری در حد توانایی خود، اما تاثیرگذار انجام می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هم راستا با متن داستان هستند و در برخی صفحات با محتوای طنز خود به فهم متن نوشته شده کمک می‌کنند. تصویرگری‌ها بسیار ملموس و قابل فهم هستند و وجود جزئیات در آن‌ها باعث باورپذیری بیشتر برای کودکان در این سن می‌شود. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب، دلنشین و دوست داشتنی‌اند، به خوبی احساسات را به نمایش می‌گذارند و تعامل خوبی با یکدیگر دارند. طراحی‌ها صحیح و بدون اشکال هستند و احساسات شخصیت‌ها نیز گویا و واضح است و مخاطب می‌تواند با تمام احساسات شخصیت‌های درون داستان رابطه برقرار کند. فضاسازی دارای جزئیات زیادی است و در عین حال چندین نما از آسمان، جنگل، فضای شهری و … را برای مخاطب قرار داده است و دارای تنوع راضی‌کننده‌ای هستند . در صحنه‌های انتهایی داستان، برای نشان دادن قدرت ابرک در میزان توانایی او در بارش دو صفحه از داستان با به کارگیری خلاقیت به صورت عمودی تصویرگری شده است. رنگ‌ها متناسب با فضا انتخاب شده اند و در جای مناسب جذابیت خود را نشان می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال برای شما هم پیش آمده که خود را با دیگران مقایسه کنید؟ فکر می‌کنید چرا ابر کوچک فکر می‌کرد توانایی کمتری نسبت به دیگر ابرها دارد؟
  فکر می‌کنید رعد و برق چطور اتفاق می‌افتد؟ آیا این داستان شما را به مطالعه‌ی بیشتر در رابطه با اتفاقات طبیعی مانند رعد و برق ترغیب کرده است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تام لیچتنهلد
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم آزاده کامیار
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر تام لیچتنهلد
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد سخت