آرزوی زنبـورک

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

درخواست زنبورک برای انجام کاری مهم از خداوند، انجام ماموریتی که فرشته از او خواسته و موفقیت زنبورک، همراه با تجربه‌ی خودشناسی

سال: 1396
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زنبور حشره‌ای خیلی کوچک است و با انجام یک کار کوچک که به‌خوبی از عهده‌ی انجام آن برمی‌آید؛ موفق می‌شود به خواسته‌‎‌اش برسد و به دنبال آن احساس توانمندی و پیروزی را تجربه کند. تجربه‌ی زنبور برای کودکان می‌تواند حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد.
  زنبور تصور می‌کند کوچک و ناتوان است و وزوز کردن و بیدار کردن گربه کار بی‌اهمیتی است، اما بعداً متوجه می‌شود چطور نقش به‌ظاهر کوچکی که در این دنیا دارد؛ می‌تواند مؤثر باشد. دختر کوچولو که با سروصدای ایجاد شده به آرزوی خودش رسیده است، با احساس قدرشناسی و عشق از زنبور کوچک و نقش بزرگی که در برآورده کردن دعایش داشته است تشکر می‌کند.
  دعا و درخواست زنبورک از خدا و محقق شدن خواسته‌اش از طریق ملاقات با یک فرشته، و خوشحال کردن دختری که از خدا خواسته است برای سحری بیدار شود، از جمله مفاهیم مذهبی موجود در این داستان هستند.
  اشاره به روزه‌ی کله‌گنجشکی، سحری خوردن و دعاکردن از مفاهیم مرتبط با دین اسلام است که در این داستان به آن‌ها پرداخته شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی زنبوری به نام زنبورک است که دعا می‌کند بتواند یک کار خیلی مهم انجام بدهد. فرشته گربه‌ای را به زنبورک نشان می‌دهد و از او می‌خواهد، خروس‌خوان، با وزوز کردن گربه را بیدار کند. فردای آن روز زنبورک متوجه می‌شود با بیدار کردن گربه در واقع به دخترکوچولویی که می‌خواسته برای سحری خوردن بیدار شود؛ کمک کرده است. داستان درباره‌ی نیت‌های خوب و کارهای کوچک و ساده‌ای است که می‌توانند مؤثر باشند. زنبور گربه را بیدار می‌کند، برخورد دم گربه به شیشه قناری را می‌ترساند و سروصدای قناری دختر کوچولویی را که از خدا خواسته است برای سحری بیدار شود را بیدار می‌کند.

  چکیده داستان

  زنبورک دوست دارد کاری مهم و البته قشنگ انجام دهد تا بتواند به آن افتخار کند. فرشته نزد زنبور می‌آید و از او می‌خواد صبح زود، کنار گوش گربه وزوز کند، زنبور در ابتدا از حرف‌های فرشته ناراحت می‌شود، اما فردا زمانی‌که حرف‌های دختری کوچک با گربه را می‌شنود؛ می‌فهمد که با بیدار شدن گربه، دم‌اش به شیشه‌ی اتاق دختر خورده، قناریِ دختر با این صدا بیدار شده و دختر را نیز بیدار کرده است و این درخواست دختر از خداوند بوده که برای سحری خواب نماند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب برخی از اتفاقات داستان را به تصویر می‌کشند، اما تصویرگر ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین حالت ممکن را برای نمایش آنها انتخاب کرده‌است.
  استفاده تصویرگر از پالت رنگی شاد و ترکیب‌بندی‌های متنوع به تصاویر جذابیت داده ولی اجرای کامپیوتری ضعیف است و استفاده نامناسب از انواع بافت‌ها باعث شلوغی تصاویر شده‌است. این شلوغی از زیبایی کتاب کاسته و به تشخیص راحت تصاویر آسیب ‌زده‌است، به خصوص درمورد زنبورک که در برخی صحنه‌ها دست و پایش بارنگ زمینه یکی شده‌است.
  شخصیت‌‌های کتاب ساده و تکراری‌اند و خلاقیتی در آنها مشاهده نمی‌شود. در طراحی کنش‌ها نیز تنوع چندانی مشاهده نمی‌شود.
  تصویرگر برای نوشته‌ها فضای کافی درنظر نگرفته‌است و نوشته‌ها تصاویر را شلوغ کرده و از زیبایی کتاب می‌کاهند. فاصله کم سطرها نیز باعث ازدحام نوشته‌ها شده که خوانش داستان را برای مخاطب نوخوان سخت می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کسی هست که دوست داشته باشید خوشحالش کنید؟ فکر می‌کنید چه طور می‌توانید این کار را بکنید؟
  فکر می‌کنید چه کار کوچک، اما پراهمیتی هست که شما به‌خوبی از عهده‌ی انجام آن برمی‌آیید؟
  شما هم تجربه‌ای شبیه این داستان را دارید که کار کوچکی انجام داده باشید که نتیجه‌ی خیلی خوبی داشته است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کلر ژوبرت
  ناشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر کلر ژوبرت
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم