آزمایش‌های علمی با هوا

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با ویژگی‌های هوا همراه با طرح آزمایش‌های علمی و ساده

سال: 2001
  بررس: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کتاب به کمک طراحی آزمایش‌های علمی ساده و با وسایل در دسترس، کودکان را سرگرم کرده و آن‌ها را به کنجکاوی و کشف دنیای پیرامون خود دعوت می‌کند و ضمن ایجاد سؤالات تازه به پرسش‌های متداول کودکان، پاسخ می‌دهد. در معرفی کاربرد ویژگی‌های هوا به مثال‌هایی از زندگی روزمره اشاره‌شده که برای کودکان آشناست. محتوای کتاب‌های این مجموعه هم‌راستا با آموزش‌های مدرسه است.
  کتاب در قالب طراحی آزمایش‌های علمی ساده به آموزش خواص و ویژگی‌های هوا پرداخته است. در انتهای کتاب توضیحات بیشتری درباره‌ی نتیجه‌ی آزمایش‌ها وجود دارد. آموزش‌ها متناسب با کتاب‌های درسی در سال‌های ابتدایی دبستان است و می‌تواند مورداستفاده‌ی مربیان و والدین هم قرار بگیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب جلد دهم از مجموعه‌ی ۱۲ جلدی دانستنی‌های علمی برای کودکان است که به کمک طراحی آزمایش‌های علمی ساده به معرفی ویژگی‌های مختلف آب پرداخته است. در لابه‌لای صفحات کتاب دانستنی‌های جذابی در مورد کاربرد ویژگی‌های هوا در زندگی روزمره و نقش برخی از این ویژگی‌ها در پدیده‌های طبیعی گنجانده‌شده که می‌تواند برای کودکان جذاب باشد. فعالیت‌های ساده و طرح پرسش‌های مختلف باعث می‌شود که کودکان در فرآیند یادگیری کنشگر باشند. در معرفی کاربرد ویژگی‌های هوا به مثال‌هایی از زندگی روزمره اشاره‌ شده که برای کودکان آشناست. طراحی آزمایش‌های متنوع و متعدد و استفاده‌ی فراوان از تصویر از نکات مثبت کتاب است. محتوای کتاب‌های این مجموعه هم‌راستا با آموزش‌های مدرسه است و کودکان را به پرسش‌گری ترغیب می‌کند.
  کتاب در قطع نامناسبی به چاپ رسیده و تجمع تصاویر و فونت ریز نوشته‌‌ها خوانش کتاب را برای نوسوادان دشوار می‌کند و از جذابیت آن می‌کاهد.

  چکیده داستان

  کتاب با طراحی آزمایش‌های ساده‌ای ویژگی‌های هوا را معرفی کرده و به موضوعاتی مانند فشار هوا، انبساط و انقباض هوا، جریان‌های هوایی و شکل‌گیری باد، قدرت هوا، پرواز، تنفس و صدای هوا پرداخته است.

  کیفیت

  در طراحی تصاویر این کتاب از سبک واقع‌گرا استفاده شده و به همین جهت تصاویر در جهت اهداف آموزشی کتاب به فهم بهتر مطالب کمک می‌کنند. البته شخصیت‌ها کارتونی طراحی شده‌اند و با تصاویر واقع‌گرای کتاب هماهنگی ندارند.
  اجرای تکنیک ظریف است و متناسب با سبک طراحی‌ها، به خوبی به جزئیات پرداخته شده است. گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب شلوغ است؛ چیدمان تصاویر و متن، خصوصاً که کتاب در قطع نامناسبی به چاپ رسیده، به گونه‌ای است که در برخی صفحات ممکن است تمرکز خواننده را تحت تأثیر قرار بدهد. طراحی جلد کتاب‌های این مجموعه ضعیف است و میان طراحی جلد و تصاویر داخلی کتاب همخوانی و تناسب وجود ندارد. نوع فونت، جنس کاغذ و صحافی کتاب مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما متوجه چه ویژگی‌هایی از هوا شده‌اید که در این کتاب به آن‌ پرداخته نشده است؟
  فکر می‌کنید هرکدام از ویژگی‌های هوا چه فوایدی برای زندگی موجودات زنده دارد؟
  انجام کدام‌‌ یک از آزمایش‌ها برای شما جالب‌تر بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده هلن ادوم، مویرا باترفیلد
  ناشر کتاب‌‌های بنفشه (واحد کودک و خردسال موسسه انتشارات قدیانی)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم امیر صالحی طالقانی
  شماره جلد ۱۰
  سال انتشار ۲۰۰۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۵
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم