آسمان همیشه آبی نیست

(Sky Color)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای چالش ماریسول در مواجهه با نقاشی جدید، تلاش او برای حل مشکل با دقت در دنیای پیرامون و تجربه پیروزی

سال: 2012
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی در مدرسه با فعالیت و چالشی رو‌به‌رو می‌شود، در مسیر خودش تجربه‌هایی به دست می‌آورد و به درک جدیدی از موقعیت می‌رسد. درک از این موضوع که همیشه همه چیز آن‌طور که ما تصور می‌کنیم نیست و با توجه و دقت بیشتر می‌توان به راه‌حل‌ها و نتایج جدید و متفاوتی دست پیدا کرد. این تجربه‌ها برای شخصیت اصلی، تا حدودی با کنجکاوی و کشف همراه هستند. در انتهای داستان نیز احساس توانایی در شخصیت اصلی به‌وجود می‌آید.
  شخصیت اصلی داستان کودکی معمولی است که به هنر علاقمند است. او رفتار دوستانه‌ای دارد؛ نقاشی‌هایش را به دیگران هدیه می‎دهد و معتقد است همه می‌توانند هنرمند باشند. او همچنین در نقاشی‌هایش نشان می‌دهد که طرفدار چه چیزهایی است. مریسول با چالشی مواجه می‌شود و برای انطباق با شرایط جدید، از خود صبر و انعطاف نشان می‌دهد و تصمیم‌های جدیدی می‌گیرد. این کتاب تفکر خلاق و تلاش برای حل مسئله را هم به خوبی نشان می‌دهد. همچنین حس همکاری و مشارکت در میان هم‌کلاسی‌ها، بخصوص در تصاویر، مشاهده می‌شود.
  در این کتاب به هنر پرداخته شده و دیدگاه نو و خلاقانه‌ای در نقاشی کردن مطرح می‌شود. همچنین مشاهده‌کردن و توجه به محیط پیرامون، به عنوان روش تفکر و راهی برای حل مسئله، مطرح شده‌ است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری است که در مدرسه و در حین انجام نقاشی گروهی متوجه می‌شود که برای رنگ‌کردن آسمان، رنگ آبی ندارد، اما با مشاهده‌ی دقیق آسمان تصمیم می‌گیرد از رنگ‌های دیگری استفده کند. او با چالشی مواجه شده و با صبر کردن، تجربه‌های جدیدی به‌دست می‌آورد. محیط پیرامونش را با دقت مشاهده می‌کند و برای حل مسئله از خود انعطاف‌ نشان می‌دهد. در نهایت به درک و نتایج جدیدی می‌رسد؛ درک این موضوع که همیشه همه چیز آن‌طور که ما تصور می‌کنیم نیست و با توجه و دقت بیشتر می‌توان به راه‌حل‌های متفاوتی دست پیدا کرد. شخصیت مریسول و رفتارهای او در عین سادگی برای مخاطب کودک سرشار از یادگیری است.

  چکیده داستان

  ماریسول دختر کوچکی است که عاشق نقاشی و رنگ‌آمیزی است. روزی قرار می‌شود در مدرسه و با دوستانش روی دیوار کتابخانه نقاشی بکشند. ماریسول می‌خواهد آسمان بکشد، اما متوجه می‌شود که رنگ آبی ندارد. در راه برگشت به خانه و همچنین در خواب، با رنگ‌های گوناگونی روبه‌رو می‌شود و تصمیم می‌گیرد برای کشیدن آسمان، از رنگ‌های متفاوتی استفاده کند.

  کیفیت

  تصاویر کتاب با طراحی‌های پرقدرت و زیبا، بسیار باورپذیر و دوست‌داشتنی ترسیم شده‌اند. در ارتباط با متن، با هماهنگی کامل پیش می‌روند و حتی گاهی اطلاعاتی فراتر از متن را نیز به مخاطب منتقل می‌کنند.
  سبک بودن تصاویر، خطوط نرم و پرتحرک و رنگ‌گذاری‌های لطیف، در انتقال حس‌و‌حال دلنشین متن بسیار موثرند.
  شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی یعنی “مریسول” با طراحی‌های پرکنش چهره‌های دوست‌داشتنی، با مخاطب به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند. رنگ‌های محدودی در تصاویر استفاده شده که در راستای تاکید بر رنگ‌های مختلف آسمان، انتخاب هوشمندانه‌ای است و سبب تمرکز مخاطب بر موضوع اصلی قصه می‌شود. تکنیک آبرنگ و ترکیب لکه‌گذاری‌ها و خطوط آزاد، با مهارت زیادی اجرا شده‌است.
  ترکیب‌بندی‌ها ساده و فضاهای خالی در تصاویر به میزانی است که از لطافت و سبکی تصاویر نمی‌کاهند. کیفیت جنس کاغذ، چاپ و صحافی خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا‌به‌حال در ساعت‌ها و آب‌و‌هواهای مختلف به آسمان دقت کردید؟ به نظر شما آسمان چه رنگ‌هایی می‌تواند داشته باشد؟
  – آیا تا‌به‌حال برای شما پیش آمده که موقع نقاشی‌کشیدن، متوجه شوید که رنگ خاصی را ندارید؟ چه تصمیمی گرفتید؟
  – به نظر شما نقاشی‌ها همیشه باید شبیه به واقعیت باشند؟ تا‌به‌حال فیل زرد، درخت بنفش یا سیب راه‌راه کشیده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پیتر اچ. رینولدز
  ناشر شرکت انتشارات علمی و فرهنگی(کتاب‌های پرنده آبی)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم محبوبه نجف‌خانی
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر پیتر اچ. رینولدز
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم