درخت الفبا

(Fredricks fabels: a leo lionni treasury of favorite stories)

thumbnail
۹ سال به بالا
۶ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دو داستان کوتاه و ماجراجویی در دل طبیعت برای آموزش مشارکت جمعی، صلح و حل مسئله

سال: 1395
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حرف‌ها از زندگی در کنار یکدیگر احساس شادی می‌کنند، اما توفان آنها را می‌ترساند. حرف‌ها بعد از وصل شدن و ساختن کلمات پیروزی را تجربه می‌کنند. کرم اندازه‌گیر برای خورده نشدن توسط پرندگان همواره به تلاش خود ادامه می‌دهد و امید خود را برای زنده ماندن بیشتر و بیشتر می‌کند.
  حروف پس از گفت‌وگو با حشره و کرم ابریشم از نظرات مفید آنها برای حل مشکل خود استفاده می‌کنند. آنها با خودآگاهی و شناخت نقاط قدرت و قوت خود موفق می‌شوند مفهوم مهمی مانند صلح را ایجاد کنند. اتصال حروف به هم و بعد کلمات به یکدیگر، این مفهوم را پررنگ می‌کند که همکاری و مشارکت جمعی باعث قدرتمند شدن در کارهای گروهی می‌شود. کرم اندازه گیر با تلاش و استفاده از قدرت خلاقیت، به زنده ماندن ادامه می‌دهد. همچنین او برای حل مسئله‌ی خود از مهارت تصمیم‌گیری استفاده می‌کند و راه‌های خلاقانه و جدیدی را برای حل بحرانش انتخاب می‌کند. او برای نتیجه‌گیری بهتر سعی در برقراری ارتباط موثر با پرندگان دارد تا آنها را قانع به نخوردن کند. کرم اندازه‌گیر در طول داستان با مدیریت حس ترس خود باعث می‌شود قدرت بهتری برای مقابله با مشکلش پیدا کند.
  کودکان با خواندن هر دو داستان با مهارت‌هایی مانند همدلی، تصمیم‌گیری، ارتباط موثر، مدیریت احساسات، خلاقیت و تفکر خلاق آشنا می‌شوند. علاوه‌بر آن همراه با داستان موضوعاتی چون آموزش الفبا و اعداد نیز مطرح شده است. مفاهیمی مانند صلح نیز در داستان بیان شده است که ممکن است کودکان را به مطالعه‌ی بیشتر در مورد آن ترغیب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نویسنده در هر دو داستان موارد متعددی از مهارت‌های زندگی را به کودکان آموزش می‌دهد؛ داستان‌هایی با تاکید بر مشارکت جمعی، صلح جهانی، حل مسئله، انعطاف‌پذیری در مواجهه با مشکلات و تفکر خلاق. شخصیت داستان‌ها از مسیر تجربه کردن به درک می‌رسند و شاخت بیش‌تری نسبت به دنیای پیرامون خود به دست می‌آورند.
  در یک از موقعیت‌ها، شخصیت‌ها تلاش می‌کنند جمله‌ی ساخته شده را به گوش رئیس جمهور برسانند که ممکن است برای کوچکترها قابل درک نباشد. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کتاب حاوی دو داستان کوتاه با موضوع آموزش الفبا و اعداد است.
  هر حرف بر روی یک برگ از درخت زندگی می‌کند تا اینکه توفانی بزرگ کلمه‌ها را از برگ‌ها جدا می‌کند. حرف‌ها به پیشنهاد حشره با هم ترکیب می‌شوند و کلمه‌های مختلفی را می سازند. آنها تصمیم می‌گیرند از این فرصت استفاده کنند و جمله‌های معناداری بسازند تا همه‌ی دنیا از مفهوم آنها استفاده کنند.
  کرم کوچک اندازه‌گیر برای خورده نشدن توسط پرندگان، تصمیم می‌گیرد اندام‌های آنها را اندازه گیری کند تا حواسشان پرت شود، اما در نهایت وقتی بلبل از او می‌خواهد آواز او را اندازه‌گیری کند، کرم با تفکری خلاقانه راه‌حلی برای فرار کردن از دست او پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب هم‌راستا با متن هستند. کنش‌ها در داستان قابل قبول هستند، شخصیت‌پردازی‌ها ساده و قابل فهم‌اند ولی به حالات چهره و کنش در شخصیت‌ها پرداخته نشده است. رنگ‌های انتخابی شاد و متنوع‌اند و تصاویر کتاب توصیف مناسبی از متن داستان و موقعیت‌های خلق شده دارند که همراه با جزئیات اندک، سعی در شرح وقایع دارند. فضاسازی‌ها خلوت و با تمرکز بر شخصیت‌های اصلی کتاب طراحی شده‌اند و بیشتر شخصیت‌ها در زمینه‌ای سفید قرار گرفته‌اند. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی کتاب مناسب است.
  امتیاز:4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید بگویید کرم اندازه‌گیر چه تعداد پرنده را اندازه‌گیری کرد؟
  به نظر شما مشارکت چه معنایی دارد؟ آیا شما هم تا به حال کاری را با مشارکت دیگران انجام داده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لئو لیونی
  ناشر کتاب‌های سنجاقک (واحد کودک انتشارات به نگار)
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم غلامرضا امامی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر لئو لیونی
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم