من حق دارم یک کودک باشم

(I Have The Right To Be A Child )

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با مفاهیمی چون جنگ، صلح و عدالت همراه با معرفی اهمیت شناخت حقوق برای کودکان

سال: 2012
  بررس تصویر: آناهیتا آقازاده
  بررس متن: آناهیتا آقازاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از روزن چشم کودک روایت نشده، اما شناخت مفاهیمی که در کتاب پررنگ شده است، به کودکان کمک می‌کنند تا با دیدی متفاوت وارد دنیای بزرگ‌تر شوند. مخاطب با خواندن این کتاب و روبه‌رو شدن با موقعیت‌ها و افراد جدید، با مفاهیم تازه‌ای مانند خشونت و قدرت مواجه می‌شوند و با آشنا شدن نسبت به حقوق خود با محیط اطراف و جامعه‌ی بزرگ‌تر ارتباط سالم‌ و سازنده‌‌ای برقرار می‌کنند.
  کتاب رویکرد آموزش مستقیم دارد و با توجه به حقوق کودکان به مفاهیمی مانند احترام، کار، دوستی، خشونت، قدرت، جنگ، صلح و تبعیض را همراه با مثالی تصاویر توضیح می‌دهد. و همچنین توجه کودک را به تعهد جهانی حقوق کودکان و کشورهایی که با آن تعهد متعهد شدن جلب می‌کند.
  در بخش خشونت، درباره‌ی تبعیض نژادی و تأثیری که خشونت بر آن می‌گذارد، توضیح داده می‌شود. برخی از موقعیت‌های تصویر شده از خشونت و بی‌عدالتی در جهان بسیار تاثیر‌گذار و ناراحت‌کننده‌اند و می‌توانند از عناصر ترس و خشونت روایت برای خوانندگان حساس‌تر باشند. بیان جنگ و استفاده از صلاح‌های مرگبار برای کودکان نیز از موارد ترس و خشونت کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب با زبانی ساده و روان، حقوق کودکان را به آن‌ها می‌آموزد. کودک در هر کجا که زندگی کند، حق دارد در سر پناهی آرام و در کنار خانواده‌اش زندگی کند، غذای کافی داشته باشد، امکان تحصیل و مهارت‌آموزی داشته باشد و با احترام با او رفتار شود. یکی از موثرترین راه‌ها برای بهبود شرایط زندگی کودکان آشنا شدن آنها با حقوق‌شان است. کتاب من حق دارم کودک باشم حقوق کودکان را به آن‌ها و بزرگسالان یادآوری می‌کند. شناخت این مفاهیم بر زندگی فردی تأثیر می‌گذارند و به کودکان کمک می‌کنند تا با دیدی متفاوت وارد دنیای بزرگ‌تر شوند. کودکان با خواندن این کتاب می‌آموزند که دنیای پیرامون خود را چگونه ببینند، خشونت را بشناسند و برای برقراری صلح در دنیا تلاش کنند. آن‌ها با خواندن کتاب می‌آموزند چطور می‌توانند برای تحقق یافتن حق خود تلاش کنند و جلوی خشونت‌هایی که با آن مواجه‌اند را بگیرند. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالاتر از 9 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کتاب درباره‌ی حقوق کودکان، کار کودکان و مفاهیمی چون احترام، عدالت، جنگ و صلح است. مخاطب می‌تواند با خواندن کتاب به شناخت و درک بهتری در مورد این مفاهیم در دنیای پیرامون خود و در موقعیت‌های مختلف دست پیدا کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هم‌راستا با متن داستان پیش رفته‌اند. تصاویر روایت‌کننده و گسترش‌دهنده‌ی متن هستند. شخصیت‌پردازی‌ها باورپذیر ترسیم شده‌اند. طرحی‌ها از تناسبات لازم برخوردار هستند. تکنیک ماهرانه اجرا نشده است و این امر از زیبایی تصاویر کاسته است. فضاسازی‌های متنوع تصاویر را برای مخاطب باورپذیر کرده است. پالت رنگی از تنوع لازم برخوردار است، اما استفاده از رنگ‌های تیره از زیبایی تصاویر کاسته است. کاغذ و چاپ مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا از پیمان جهانی کودکان اطلاعی دارید؟ آیا می‌توانی چند نمونه از حقوق کودکان را نام ببرید؟
  به نظر شما در کشور شما به حقوق کودکان احترام گذاشته می‌شود؟
  آیا می‌دانید که کشور ما جز آن 193 کشور متعهد شده با پیمان حقوق کودکان است و یا خیر؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سرر آلن
  ناشر دیبایه
  تعداد صفحات ۴۶
  نام مترجم گروه پژوهش نشر دیبایه
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر آورلیا فروتنی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم