آفتاب‌پرست غمگین

(Blue Chameleon )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

5+

تبدیل شدن آفتاب‌پرست غمگین و تنها به هر شکلی برای درآمدن از تنهایی و خوشحالی او از حضور آفتاب‌پرست دیگر

نویسنده: امیلی گرویت تصویرگر: امیلی گرویت

آفتاب‌پرست غمگین

(Blue Chameleon )
5+

تبدیل شدن آفتاب‌پرست غمگین و تنها به هر شکلی برای درآمدن از تنهایی و خوشحالی او از حضور آفتاب‌پرست دیگر

نویسنده: امیلی گرویت

تصویرگر: امیلی گرویت

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
آفتاب‌پرست هیچ دوستی ندارد و احساس تنهایی می‌کند. همراه باتجربه‌ی تنهایی، سؤال برای راه‌های دوست‌یابی در ذهن کودک شکل می‌گیرد. روایت داستان آفتاب‌پرست، کودک را به سمت علایق مشترک و شباهت برای دوست‌یابی سوق می‌دهد. با ورود به اجتماع بزرگ‌تر دوست‌یابی و احساس تعلق به گروه‌های دوستی در مدرسه، یکی از دغدغه‌های کودکان و نوجوانان است. آن‌ها از طریق حضور در گروه‌ها و داشتن حس تعلق در آن، احساس بزرگ‌تر بودن و تأثیرگذار بودن را تجربه می‌کنند. درنهایت کودک و آفتاب‌پرست، به این رشد می‌رسند که بدانند برای ورود به فضاهای تازه نیاز به تعریف من و شناخت از خود دارند و با رعایت این شرط می‌توانند دوستی قابل‌اتکا و واقعی را تجربه کنند.
محتوای آموزشی
داستان به طور غیرمستقیم درباره‌ی اهمیت پذیرش خود، خود بودن و دوست‌یابی آموزش‌هایی به کودکان می‌دهد.
الگوی شخصیتی
کودکان همراه باتجربه‌‌ی آفتاب‌پرست می‌آموزند که با شناخت و پذیرش خود و داشتن تصویری واقع‌بینانه از خود می‌توانند ارتباط بهتر، ماندگارتر، پرمعناتر عمیق‌تری با بقیه برقرار کنند. علاوه بر آن، تلاش آفتاب‌پرست برای ابراز وجود و برقراری ارتباط با دیگران، ازجمله موارد ارتباط مؤثر با دیگران است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌‌ی آفتاب‌پرستی است که به خاطر تنها بودنش احساس غم می‌کند و برای رها شدن از تنهایی و غم، به شکل و رنگ هر چیزی که می‌بیند، در می‌آید. یک‌بار شبیه موز می‌شود، یک‌بار به شکل سنگ و باری دیگر به شکل جوراب یا ملخ درمی‌آید، اما هیچ‌کدام این کارها نمی‌تواند او را از تنهایی دربیاورد. تا این‌که آفتاب‌پرست تنها، آفتاب‌پرست دیگری را می‌بیند. موضوع داستان درباره‌ی خودشناسی و دوست‌یابی است. آفتاب‌پرست با آزمون‌وخطا کردن و یافتن دوست، گویی سفری اکتشافی برای شناخت خودش را آغاز کرده است. هر بار که آفتاب‌پرست تبدیل به شی‌ء یا موجود دیگری می‌شود، کودک نیز همراه با آفتاب‌پرست، شکست او برای دوست‌یابی را تجربه می‌کند. تکرار شکست‌ها و موقعیت‌های نسبتاً مشابه، کودک را برای نتیجه‌گیری و دریافت پیام داستان آماده می‌کند. داستان به شکلی انتزاعی با مخاطب خود درباره‌ی اهمیت خود بودن برای ارتباط با دیگران سخن می‌گوید. آفتاب‌پرست در هر موقعیت تازه، ذات و وجود خود را نادیده می‌گیرد و به همین دلیل احساس غم و تنهایی برای او از بین نمی‌رود. داستان آفتاب‌پرست غمگین، به دلیل آن‌که که همراه با موقعیت‌های نمادین خود در ذهن مخاطب سؤال ایجاد می‌کند می‌تواند داستانی فکری باشد و برای کودکان بالای ده سال که قدرت تفکر انتزاعی در آنان شکل‌گرفته، پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

آفتاب‌پرستی که تنها و غمگین است برای اینکه تنها نباشد تصمیم می‌گیرد به شکل اشیا و حیوانات مختلف تبدیل شود تا بتواند دوست پیدا کند. برای آفتاب‌پرست نه موز، نه توپ، نه سنگ و ملخ و نه بقیه، به اندازه‌ی آفتاب‌پرست واقعی دیگری که می‌بیند نمی‌توانند دوست خوبی باشند و او را از تنهایی دربیاورند.

کیفیت تصویر

تصاویر این کتاب تصویری به همراه داستان ساده‌ی آن اثری سرگرم‌کننده و آموزنده را در اختیار کودکان قرار می‌دهد و خردسالان را با اسامی و رنگ حیوانات و اشیاء آشنا می‌کند. تصاویر در کنار داستان به‌خوبی سیر رنگ‌به‌رنگ شدن آفتاب‌پرست و تجربه‌های گوناگون او را نشان می‌دهند. طراحی شخصیت آفتاب‌پرست و کنش‌های آن برای کودکان باورپذیر و جالب است. شبیه‌سازی آفتاب‌پرست با پدیده‌های اطرافش نیز علاوه بر جذابیت موضوع برای کودکان، به پرورش قوه تخیل آنها و درک شباهت‌ها و تفاوت‌های بین پدیده‌ها کمک می‌کند. زمینه‌ی سفید تصاویر نیز باعث تمرکز کودکان روی حرکات و فرم‌ها می‌شود. در تصویری که آفتاب‌پرست هم‌رنگ زمینه کاغذ شده، تکنیک به‌کاررفته چندان با صفحه‌های قبل هماهنگ نیست. تصویر روی جلد هم زیبا و جذاب انتخاب‌نشده و از فونت مناسبی برای عنوان بهره نمی‌برد. اجرای مدادرنگی در برخی قسمت‌ها نیز تمیز و زیبا نیست. بااین‌وجود تصاویر گویای کتاب نه‌تنها می‌تواند برای کودکان آموزنده و سرگرم‌کننده باشد بلکه می‌تواند بهانه‌ای برای شروع انواع فعالیت‌ها و بازی‌ها به همراه بزرگ‌سالان نیز باشد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چرا آفتاب‌پرست سعی می‌کند به شکل چیزهای مختلف دربیاید؟ - تابه‌حال برایتان پیش‌آمده احساس تنهایی بکنید؟ - شما چطور دوست‌هایتان را پیدا می‌کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده امیلی گرویت
ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
تعداد صفحات 28
نام مترجم شیما شریفی
سال انتشار 2010
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر امیلی گرویت
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم