آفرین خرس کوچولو

(Good job,Little Bear )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

3+

گشت‌وگذار خرس کوچولو و خرس بزرگ در طبیعت و تلاش خرس کوچولو برای نشان دادن توانایی‌هایش

نویسنده: مارتین وادل تصویرگر: باربارا فرت

آفرین خرس کوچولو

(Good job,Little Bear )
3+

گشت‌وگذار خرس کوچولو و خرس بزرگ در طبیعت و تلاش خرس کوچولو برای نشان دادن توانایی‌هایش

نویسنده: مارتین وادل

تصویرگر: باربارا فرت

بررس متن: نیوشا فدایی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک هرروز توانایی‌هایش بیشتر از روز پیش است و این حیرت‌انگیز و مهم است. خرس کوچولو توانمندی‌هایی متناسب با سنش به دست آورده است، اما هنوز بسیاری از کارها را نمی‌تواند به‌تنهایی انجام بدهد. خرس بزرگ کنارش است و این احساس امنیت به خرس کوچولو شجاعت بیشتری برای گشت‌وگذار در طبیعت می‌دهد. همه‌ی تجربیات خرس کوچولو در این داستان از جهان پرشور و شگفتی کودک در حال رشد و توانمند شدن برمی‌آید.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
والدگری مؤثر، پرمهر و حمایتگر خرس بزرگ الگوی شخصیتی است که این کتاب را برای بزرگ‌سالان نیز کتابی مناسب و جذاب می‌کند. خرس بزرگ هم فضای شخصی خود و کودک را رعایت می‌کند و در حمایت افراط نمی‌کند و هم هرکجا کودک از او کمک می‌خواهد در نقش یک تسهیلگر ظاهر می‌شود. خرس بزرگ در ضمن تشویق کردن خرس کوچولو زمانی که او توانایی‌هایش را به نمایش می‌گذارد، او را در قسمت‌هایی که هنوز در آن‌ها مهارتی ندارد حمایت می‌کند. خرس بزرگ درباره‌ی مسائل با خرس کوچولو گفتگو می‌کند. نصیحت و اندرزی در این کتاب وجود ندارد و بااین‌حال الگوی مؤثری برای کودک و والد است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان از مجموعه قصه‌های "خرس کوچولو و خرس بزرگ" و موضوع آن توانایی‌های کودک و حمایت و‌الد است. خرس کوچولو به همراه خرس بزرگ به گشت‌وگذار در طبیعت می‌پردازد و توانایی‌هایش را در جست‌وخیز کردن در طبیعت به خرس بزرگ نشان می‌دهد. خرس کوچولو می‌تواند از صخره بالا برود اما هنوز نمی‌تواند پایین بیاید، می‌تواند از شاخه تاب بخورد ولی نمی‌تواند از روی آن بپرد، می‌تواند روی سنگ‌های رودخانه جست‌وخیز کند اما لیز می‌خورد و توی آب می‌افتد. خرس کوچولو از افتادن توی آب رودخانه نمی‌ترسد چون می‌داند خرس بزرگ آنجاست و هوایش را دارد. خرس بزرگ کنار خرس کوچولو است و این احساس امنیت به خرس کوچولو شجاعت بیشتری برای گشت‌وگذارش در طبیعت می‌دهد. خرس بزرگ به خرس کوچولو در زمینه‌هایی که هنوز به‌قدر کافی توانمند نشده است کمک می‌کند و به‌صورت غیرمستقیم یادگرفتن از اشتباهات را به او آموزش می‌دهد. حمایت‌های خرس بزرگ به‌اندازه و درست همان‌جاهایی است که خرس کوچولو از او کمک می‌خواهد. الگو آفرینی برای ارتباط والد و کودک، حمایتگری و عواطف بی‌آلایش هر دو شخصیت خرس کوچولو و خرس بزرگ از موارد برجسته و مثبت کتاب شمرده می‌شود. پیام‌های داستان غیرمستقیم و لحن آن روایت گونه و بدون اندرز و نصیحت است. شخصیت خرس کوچولو پویا است و او غیرمستقیم می آموزد و در فضایی امن رشد می‌کند. خرس بزرگ و خرس کوچک هیچ‌کدام جنسیت ندارند و همین مورد هم ذات پنداری والد و کودک با فضای آن دو را بیشتر می‌کند. کودکان بالای دو سال به همراه والدینشان می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

چکیده داستان

خرس کوچولو به طبیعت می‌رود تا آن را کشف کند. خرس کوچولو به خرس بزرگ نشان می‌دهد که چه توانایی‌هایی دارد: از صخره بالا رفتن، از شاخه‌ها تاب خوردن، روی سنگ‌های رودخانه جست‌وخیز کردن... خرس بزرگ در طول مسیر او را حمایت می‌کند؛ وقتی خرس کوچولو نمی‌تواند از روی تخته‌سنگ پایین بیاید یا از روی شاخه پایین بپرد و زمانی که از روی سنگ‌های رودخانه لیز می‌خورد، خرس بزرگ به او کمک می‌کند و به او می‌آموزد تا از اتفاقی که افتاده درس بگیرد. خرس کوچولو سنگ لیز را به خرس بزرگ نشان می‌دهد تا او در آب نیفتد. خرس بزرگ و خرس کوچک به خانه‌برمی گردند و خرس کوچولو در آغوش خرس بزرگ لم می‌دهد و روزش را مرور می‌کند.

کیفیت تصویر

لطافت و جذابیت داستان‌ها و روابط دوستانه میان خرس کوچک و خرس بزرگ را علاوه بر متن در تصاویر نیز به‌خوبی می‌توان احساس کرد. تصاویر در اجرا و ترکیب‌بندی‌ها غالبا سبک و آرام‌اند و این آرامش را به کودک منتقل می‌کنند. رنگ‌های شفاف و رقیق آبرنگ در کنار خطوط متنوع مدادی، ترکیبی دل‌نشین ایجاد کرده‌اند. فضای داستان‌ها در دل طبیعت می‌گذرد و تصویرگر نیز به زیبایی و لطافت آن‌ها را به تصویر کشیده است. شخصیت‌پردازی خرس بزرگ و کوچک، جذاب و دوست‌داشتنی است. خرس بزرگ آرام و حمایت گر و خرس کوچولو بازیگوش و شاد تصویر شده است و کنش‌های زیادی دارد. ترکیب‌بندی تصاویر به‌طور کل خوب است اما قرار گرفتن تمامی فریم‌ها در داخل قاب‌های قوس‌دار و رنگی، سبب محدود شدن و کاهش احساس سیالیت و رهایی تصاویر شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه‌کارهایی هست که شما خیلی خوب یاد گرفته‌اید آن‌ها را انجام بدهید؟ - چه‌کارهایی هست که دوست دارید زودتر یاد بگیرید؟ - به نظر شما چرا خرس کوچولو دوست دارد در طبیعت اکتشاف و گردش کند؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارتین وادل
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 32
نام مترجم رضی هیرمندی
شماره جلد 99
سال انتشار در ایران 1382
تصویرگر باربارا فرت
عرض کتاب 16
طول کتاب 23
نوع جلد نرم