آموزش طراحی با اثر انگشت

(Ed emberleys complete funprhnt drawing book )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

تجربه نقاشی و خلق کردن با رنگ و اثر انگشت.

نویسنده: ادوارد امبرلی تصویرگر: ادوارد امبرلی

آموزش طراحی با اثر انگشت

(Ed emberleys complete funprhnt drawing book )
4+

تجربه نقاشی و خلق کردن با رنگ و اثر انگشت.

نویسنده: ادوارد امبرلی

تصویرگر: ادوارد امبرلی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکان با تخیل قوی خود دنیایی را تجربه می‌کنند که گاه با دنیای واقعی فاصله بسیاری دارد. کودکان بالای پنج سال به تدریج شروع به شناختن دنیای پیرامون خود می‌کنند و با رفتن به مهد یا مدرسه، به تدریج از فضای امن خانواده فاصله می‌گیرند. تجربه رنگ و خلق کردن با انگشتان، برای کودک فرصتی را ایجاد می‌کند تا حمایت و حضور والدین را درک کند و استرس‌های مستقل شدن را برای او کاهش می‌دهد. از طرفی، این فعالیت سبب می‌شود تا فاصله والدین با تخیل کودک کم شود و او به تدریج احساس تعلق بیش‌تری نسبت به والدین و فضای خانه پیدا می‌کند. تجربه این فعالیت برای کودک تجربه چیزی شبیه به پیروزی است و سبب افزایش امیدواری در او خواهد شد. خلاقیت، رنگ و نقاشی و هنر‌های تجسمی در جهان کودکان معنادار است.
محتوای آموزشی
آموزش نقاشی و خلق موجودات با استفاده از اثر انگشت و آموزش احساسات، حیوانات مختلف، شغل‌ها و طبیعت از موارد آموزشی کتاب هستند.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب طراحی با اثر انگشت، مرحله به مرحله به کودک کمک می‌کند تا با گذاشتن رنگ با انگشتان خود موجودات مختلفی را تصویر کند. هر اثر انگشت و هر برخورد رنگ با کاغذ، شکلی متفاوت دارد و کودک با تخیل خود می‌تواند شکل‌های متفاوت و جدیدی را خلق کند. در این کتاب، علاوه بر آموزش نقاشی خلاقانه، کودک با احساسات، حیوانات، شغل‌ها، وسایل نقلیه و بسیاری چیزهای دیگر آشنا می‌شود. رشد جسمانی کودک پنج سال به بالا، به گونه‌ای است که می‌تواند حرکات پیچیده‌تری نسبت به سال‌های گذشته انجام دهد و نسبت به مهارت‌های حرکتی خود، اعتمادبه‌نفس بیش‌تری را تجربه می‌کند. نقاشی راهی است تا کودک با خلاقیت فعال خود بیش‌تر درگیر شود و دنیایی که می‌خواهد را شکل دهد. تجربه‌ی نقاشی با رنگ و انگشتان، به کودک این امکان را می‌دهد تا بدون ترس از قوانین و چارچوب‌هایی که وجود دارد، دنیای تخیلات‌اش را با زبان رنگی بیان کند. این کتاب برای کودکان 5 سال به بالا پیشنهاد می‌شود. حضور والدین یا مربیان، می‌تواند به کودکان کمک کند تا از این کتاب بهتر استفاده کنند.

چکیده داستان

کتاب آموزش نقاشی با اثر انگشت که همراه با آموزش حیوانات، احساسات، شغل‌ها و ... است، تخیل کودک را فعال می‌کند تا بتواند هر آنچه را که می‌خواهد با کمک رنگ، انگشتان‌اش و مداد نقاشی کند.

کیفیت تصویر

تصاویر جالب کتاب با استفاده از سطوح رنگی ساده‌ای که با اثرانگشت ساخته‌شده‌اند به همراه چند خط نازک با خلق شکل‌هایی جالب و خلاق کودکان را تشویق به نقاشی با ساده‌ترین امکانات می‌کند. کتاب با داشتن صفحه فهرست و مقدمه‌ای با چند پیشنهاد ساده و کاربردی برای اجرای تصاویر به‌خوبی مخاطبان را در عملی کردن ایده‌های کتاب راهنمایی می‌کند. تصاویر با آموزش شکل‌های ساده شروع و کم‌کم مخاطب را با شکل‌های پیچیده و پرکارتری آشنا می‌کند و در کنار آنها او را با انواع حالات چهره و حرکات و ... آشنا می‌کند. نحوه‌ی پشت‌هم چیدن تصاویر، تغییر هر شکل را مرحله‌به‌مرحله و در کنار هم به‌خوبی نشان می‌دهد؛ و امکان قیاس آنها را برایشان سهل می‌کند، که ازاین‌جهت برای تقویت تمرکز کودکان مفید است. اضافه شدن هر خط به شکل نیز در زیر تصاویر لیست شده است. البته این سبک چیدمان می‌تواند برای گروه سنی «ج» جالب ولی برای «الف» و «ب» پیچیده و سردرگم کننده باشد. انبوه تصاویر نیز کمی صفحه‌ها را شلوغ کرده و استفاده از کتاب را برای گروه سنی «الف» مستلزم کمک بزرگ‌ترها کرده است. جنس نامناسب کاغذ از کیفیت چاپ و شفافیت رنگ‌ها کاسته است. فونت نازیبا و نامناسبی برای روی جلد و داخل کتاب استفاده‌شده است و ریز بودن برخی نوشته‌ها، خوانش را برای کودکان نوخوان سخت کرده است. این کتاب با تصاویری خلاقانه، اثری مفید و سرگرم‌کننده را به‌منظور پرورش خلاقیت فراهم آورده است، که اوقات سرگرم‌کننده و آموزنده‌ای را نه‌تنها برای کودکان و نوجوان بلکه برای والدین و مربیان نیز فراهم می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه راه‌های خلاقانه‌ی دیگری برای خلق هنری موجودات مختلف می‌دانید؟ - اگر بخواهید احساسات خود را با رنگ‌های مختلف نشان دهید، از چه رنگ‌هایی استفاده می‌کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده ادوارد امبرلی
ناشر فخراکیا
تعداد صفحات 40
نام مترجم شهرزاد همامی
سال انتشار 2000
سال انتشار در ایران 1387
تصویرگر ادوارد امبرلی
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم