آنا کوچولو از آن بالای بالا چه دید؟

(What Anna saw?)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستانی درباره‌ی آنا کوچولو و نشستن روی کلاه عموی خیلی خیلی قدبلندش و دیدن چیزهای مختلف از آن بالا، همراه با اهمیت حمایت خانواده

سال: 1965
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خلاقیت در داستان‌گویی، خیال‌پردازی و برانگیختن کنجکاوی کودکان از موارد پررنگ جهان کودکی کتاب است. آنا نسبت به خانواده‌ی خود احساس تعلق و دوست داشته شدن را تجربه می‌کند که می‌تواند برای کودکان معنادار و نویدبخش باشد.
  ارتباط میان عمو قدبلنده و آنا ارتباطی مهرورزانه و حمایت‌گرانه است

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی چهارجلدی آنا کوچولو درباره‌ی دختر کوچولویی به نام آنا و عموی خیلی خیلی قدبلند اوست که دوست آنا هم هست. این کتاب‌ها تصویری و تعاملی هستند و مشارکت کودک، روایت داستان را کامل می‌کند. این داستان درباره‌ی آنا کوچولوست که روی کلاه عموی خیلی خیلی قدبلندش نشسته و خیلی چیزها را از آن بالا می‌بیند. در هر صفحه جزئیاتی به تصویر صفحه‌ی قبل اضافه می‌شود و نشان می‌دهد که آنا از بالای کلاه عمو قدبلنده چه چیزهایی می‌بیند. درنهایت تمام این جزئیات در کنار یکدیگر یک تصویر کامل را می‌سازد که شامل خانه و خانواده‌ی آنا است. توجه به تصاویر و مقایسه‌ی آن‌ها و درک تفاوت‌های میان تصاویرِ صفحات پی‌درپی، به افزایش دقت و تمرکز در کودکان کمک می‌کند.

  چکیده داستان

  یک روز آنا روی کلاه عمو قدبلنده می‌نشیند. عمو قدبلنده کلاهش را روی سرش می‌گذارد و آنا کوچولو آن دور دورها را می‌بیند: یک پرنده، دودکش، شیروانی، خانه، پله، مامان، بابا و سگ. بعد عمو قدبلنده آنا کوچولو و کلاه را پایین می‌آورد و جلوی خانه می‌گذارد. بعد هم مامان همه را به خوردن شیر و شیرینی دعوت می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ساده و جذاب کتاب، در نمایش اتفاقات داستان با متن هماهنگ هستند. مهمترین نکته در مورد رابطه‌ی متن و تصویر در این کتاب نظم حاکم در توالی تصاویر آن است که کودک را در روایت داستان راهنمایی می‌کند. ریتم و تکرار در تصاویر با سبک روایت و هدف داستان هماهنگ و برای خردسالان قابل درک بوده و خوانشی همراه با لذت را برایشان به ارمغان می‌آورد.
  تصاویر با خطوطی ساده و رنگ‌هایی شاد طراحی شده‌اند. شکل‌ها ساده و قابل درک هستند. کنش‌ها گویا ترسیم شده‌ و به خوبی احساسات متفاوت شخصیت‌ها را منعکس می‌کنند. زمینه‌ی سفید تصاویر و خلوت بودن فضای پسزمینه نیز به تمرکز کودکان روی تصاویر کمک می‌کنند.
  قطع کوچک کتاب مناسب گروه سنی مخاطب و کیفیت چاپ و صحافی مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تابه‌حال شما هم تجربه‌ای شبیه به آنا داشته‌اید؟ فکر می‌کنید نگاه کردن از یک جای خیلی بلند به اطراف، چه حالی دارد؟
  فکر می‌کنید چرا عمو قد بلنده و آنا دوستان خوبی برای هم هستند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اینگر ساندبری
  ناشر پیک ادبیات
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم فروغ جمالی
  سال انتشار ۱۹۶۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر لاسه ساندبری
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم