آنا کوچولو و کلاه جادو

(Little Anna and the magic hat)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان آنا و عموی خیلی قدبلندش با یک کلاه جادویی و سرگرم شدن آنا در نبودِ پدر و مادر

سال: 1965
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خلاقیت در داستان‌گویی، خیال‌پردازی، ایجاد کنجکاوی و توجه به نقش کودک در روایت داستان، از نکات قابل‌توجه کتاب است. طنز موجود در داستان هم برای کودکان جذاب است. حضور والدین و جمایت عمو از آنا به او احساس تعلق و دوست داشته شدن می‌دهد. تجربه‌ی آنا در نبود والدینش، می‌تواند برای کودکان معنادار و هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  عموی آنا، در این مجموعه دوست آناست و زمانی‌که او تنهاست، راهی برای سرگرم کردن او پیدا می‌کند. ارتباط میان عمو قد بلند و آنا یک ارتباط مهرورزانه و حمایت‌گرانه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی آنا کوچولو که تابه‌حال چهار جلد از آن به فارسی ترجمه شده درباره‌ی دختر کوچولویی به نام آنا و عموی خیلی خیلی قدبلند اوست که دوست آنا هم هست. در این کتاب قرار است آنا کوچولو در نبود پدر و مادرش چند ساعتی با عمو تنها باشد. عموی آنا جادو می‌کند و از توی کلاهش چیزهای مختلفی درمی‌آورد. این مجموعه تصویری و تعاملی است و مشارکت کودک به روایت‌گری داستان کمک می‌کند. عمو می‌گوید که می‌خواهد جادو کند و از توی کلاهش چیزهایی را دربیاورد، اما هربار اشتباهی در جادوی عمو پیش می‌آید و در صفحه‌ی بعد کودک با توجه به تصاویر می‌تواند بگوید که چه چیزی به‌اشتباه از کلاه عمو بیرون آمده است.
  در ابتدای کتاب‌های این مجموعه خطاب به والدین و مربیان آمده است که کتاب‌های آنا کوچولو تصویری هستند و با توجه به تصاویر، خواندن آن‌ها پیش می‌رود و خواندن آن‌ها مثل بازی‌های دونفره، همکاری و مشارکت بزرگ‌تر و کودک را نیاز دارد. بنابراین لازم است کتاب را قبلاً بخوانید تا بدانید در کدام بخش‌ها کودک می‌تواند به کمک تصاویر در خواندن کتاب شرکت کند.

  چکیده داستان

  مامان و بابای آنا به سینما رفته‌اند و عمو قدبلنده پیش او آمده تا تنها نباشد. عمو به آنا می‌گوید که می‌تواند جادو کند و از کلاهش سگی را بیرون بیاورد، اما به‌جای سگ، گربه از کلاه بیرون می‌آید. عمو اجی‌مجی می‌کند تا از کلاهش قاشقی بیرون بیاورد، اما به‌جای قاشق، چنگال بیرون می‌آید. عمو بارها این‌کار را تکرار می‌کند و هربار هم چیزی اشتباهی از کلاهش بیرون می‌آید. عمو یک بار دیگر اجی‌مجی می‌کند و این بار می‌خواهد والدین آنا از سینما بازگردند و درست همان موقع مامان و بابا از سینما می‌آیند. مامان دوش را می‌بندد و بابا گربه، چنگال، کفش، عروسک، ماشین، پرنده و تلویزیون را تو کلاه عمو قدبلنده می‌ریزد. آنا هم موز را می‌خورد و راحت می‌خوابد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ساده و جذاب کتاب، در نمایش اتفاقات داستان با متن هماهنگ هستند. مهمترین نکته در مورد رابطه‌ی متن و تصویر در این کتاب نظم حاکم در توالی تصاویر آن است که کودک را در روایت داستان راهنمایی می‌کند. ریتم و تکرار در تصاویر با سبک روایت و هدف داستان هماهنگ و برای خردسالان قابل درک بوده و خوانشی همراه با لذت را برایشان به ارمغان می‌آورد.
  تصاویر با خطوطی ساده و رنگ‌هایی شاد طراحی شده‌اند. شکل‌ها ساده و قابل درک هستند. کنش‌ها گویا ترسیم شده‌ و به خوبی احساسات متفاوت شخصیت‌ها را منعکس می‌کنند. زمینه‌ی سفید تصاویر و خلوت بودن فضای پسزمینه نیز به تمرکز کودکان روی تصاویر کمک می‌کنند.
  قطع کوچک کتاب مناسب گروه سنی مخاطب و کیفیت چاپ و صحافی مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دوست دارید وقتی پدر و مادر با شما نیستند کجا بمانید و چه کسی پیش شما باشد؟
  اگر یک کلاه جادویی داشتید چه چیزی از آن بیرون می‌آوردید؟
  به نظر شما کلاه جادویی را که مدام اشتباه می‌کند چطور می‌شود درست کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اینگر ساندبری
  ناشر پیک ادبیات
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم فروغ جمالی
  سال انتشار ۱۹۶۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر لاسه ساندبری
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم