آنا کوچولو کمک!

(Help me! Little Anna )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

5+

ماجرای گردش یک روز آنا و عمو قد بلنده در باغ، آشنایی با حیوانات مختلف همراه با شناخت دنیای پیرامون

نویسنده: اینگر ساندبری تصویرگر: لاسه ساندبری

آنا کوچولو کمک!

(Help me! Little Anna )
5+

ماجرای گردش یک روز آنا و عمو قد بلنده در باغ، آشنایی با حیوانات مختلف همراه با شناخت دنیای پیرامون

نویسنده: اینگر ساندبری

تصویرگر: لاسه ساندبری

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
خلاقیت در داستان‌گویی، خیال‌پردازی، ایجاد کنجکاوی و توجه به نقش کودک برای روایت داستان از نکات قابل‌توجه کتاب است. شگفتی و طنز موجود در داستان هم می‌تواند برای کودکان ایجاد جذابیت کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
ارتباط میان عمو قدبلنده و آنا یک ارتباط مهرورزانه و حمایت‌گرانه است و آنا به عموی خیلی قدبلندش کمک می‌کند تا حیواناتی که توی جیبش تکان می‌خورند را درآورد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی آنا کوچولو است که به عموی خیلی قدبلندش کمک می‌کند تا جیبش را خالی کند. آنا از جیب عمو قدبلنده لاک‌پشت، مار، پرنده، خفاش، پروانه، خوک، تمساح، جوجه‌تیغی، جوجه اردک، ماهی و یک گلدان گل که یک کرم کوچولو دارد را پیدا می‌کند و تمام آن‌ها را توی اتاقش جا می‌دهد. مجموعه‌ی چهارجلدی آنا کوچولو درباره‌ی دختر کوچولویی به نام آنا و عموی خیلی خیلی قدبلند اوست که دوست آنا هم هست. این کتاب‌ها تصویری و تعاملی هستند و مشارکت کودک به روایت‌گری داستان کمک می‌کند. به‌عنوان نمونه در این کتاب در هر صفحه عمو از آنا کمک می‌خواهد تا چیزی را از توی جیبش درآورد. آنا دستش را توی جیب می‌برد و این صفحه با این پرسش تمام می‌شود که آنا چه چیزی پیداکرده است. در صفحه‌ی بعد کودک با توجه به تصاویر می‌تواند بگوید که چه حیوانی از جیب عمو قدبلنده بیرون آمده است. توجه به تصاویر و به مشارکت طلبیدن کودک در روایت داستان به افزایش دقت و توجه در کودکان کمک می‌کند. در انتهای داستان تمام حیوانات که از جیب عمو قدبلنده درآمده‌اند به باغ و شرایط مناسب زندگی خود برمی‌گردند که پایان مناسبی برای داستان است.

چکیده داستان

یک روز که عموی خیلی خیلی قدبلندِ آنا کوچولو زیر درخت نشسته و چرت می‌زند، متوجه می‌شود که جیب بزرگش تکان می‌خورد. عمو از آنا کمک می‌خواهد تا ببیند چه چیزی در جیبش تکان می‌خورد. آنا یک لاک‌پشت از جیب عمو پیدا می‌کند و آن را در قفسه‌ی کتاب‌هایش جا می‌دهد، اما جیب عمو قدبلنده همچنان تکان می‌خورد. آنا این بار یک مار پیدا می‌کند و برایش داخل یک سطل خانه درست می‌کند. دفعه‌های بعدی، آنا از جیب عمو یک پرنده، یک خفاش، خوک، تمساح، جوجه‌تیغی، جوجه اردک، ماهی و یک گلدان گل که یک کرم کوچولو دارد؛ پیدا می‌کند و برای هرکدام از آن‌ها جایی در اتاقش جایی آماده می‌کند. حالا خانه‌ی آنا پر از موجودات مختلف است و او از عمو قدبلنده می‌خواهد تا برایش یک خانه بسازد. عمو هم برای آنا روی درخت یک خانه‌ی نو و کوچک می‌سازد.

کیفیت تصویر

تصاویر ساده و جذاب کتاب، در نمایش اتفاقات داستان با متن هماهنگ هستند. مهمترین نکته در مورد رابطه‌ی متن و تصویر در این کتاب نظم حاکم در توالی تصاویر آن است که کودک را در روایت داستان راهنمایی می‌کند. ریتم و تکرار در تصاویر با سبک روایت و هدف داستان هماهنگ و برای خردسالان قابل درک بوده و خوانشی همراه با لذت را برایشان به ارمغان می‌آورد. تصاویر با خطوطی ساده و رنگ‌هایی شاد طراحی شده‌اند. شکل‌ها ساده و قابل درک هستند. کنش‌ها گویا ترسیم شده‌ و به خوبی احساسات متفاوت شخصیت‌ها را منعکس می‌کنند. زمینه‌ی سفید تصاویر و خلوت بودن فضای پسزمینه نیز به تمرکز کودکان روی تصاویر کمک می‌کنند. قطع کوچک کتاب مناسب گروه سنی مخاطب و کیفیت چاپ و صحافی مناسب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما دوست دارید از چه حیوانی توی اتاقتان نگهداری کنید؟ فکر می‌کنید چطور این‌ همه حیوان توی جیب عمو قدبلنده رفته بودند؟ می‌توانید یک داستان در این مورد بسازید. می‌دانید هرکدام از حیواناتی که توی جیب عمو قدبلنده بودند چه صدایی داشتند؟

مشخصات کتاب
نویسنده اینگر ساندبری
ناشر پیک ادبیات
تعداد صفحات 32
نام مترجم فروغ جمالی
سال انتشار 1965
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر لاسه ساندبری
عرض کتاب 16
طول کتاب 12
نوع جلد نرم