آنتون شعبده‌بازی می‌کند

(Anton Kann Zaubern )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

5+

شعبده‌بازی آنتون برای دوستانش در فضایی تخیلی و سرگرم‌کننده

نویسنده: اوله کنه که تصویرگر: اوله کنه که

آنتون شعبده‌بازی می‌کند

(Anton Kann Zaubern )
5+

شعبده‌بازی آنتون برای دوستانش در فضایی تخیلی و سرگرم‌کننده

نویسنده: اوله کنه که

تصویرگر: اوله کنه که

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان پسربچه‌ای به نام آنتون است که با خوش‌خیالی کلاهی به سر می‌گذارد و فکر می‌کند که دارد شعبده‌بازی می‌کند. رابطه‌ی دوستی آنتون و دیگر کودکان واقع‌گرایانه است. تخیلات آنتون شبیه به تخیلات برخی کودکان سنین مخاطب داستان است که در عالم خیال چیزی را تصور می‌کنند و بدون در نظر گرفتن امکان اتفاق افتادنش آن را واقعیت می‌دانند. علاقه‌مندی به شعبده‌بازی و تردستی از عناصر شگفتی در جهان کودکی‌است. اتفاقات این داستان دست به دست هم می‌دهند تا هم آنتون احساس کند شعبده‌بازی بلد است و هم دوستانش تحت‌تاثیر قرار بگیرند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
قفس کردن پرندگان علیه حقوق حیوانات و خشونت علیه‌شان تلقی می‌شود.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی پسربچه‌ای به نام آنتون است که کلاه بزرگی به سر می‌گذارد و می‌رود که با کلاهش شعبده‌بازی کند. از تصاویر کتاب مخاطب متوجه می‌شود که آنتون فقط تصور می‌کند که شعبده‌بازی کرده است .فضای لطیف و دوستانه‌ی داستان در تخیلات کودکی می‌گذرد و نشان‌دهنده‌ی سادگی، باورپذیری و تخیل بالای کودکان است. همراهی تصاویر و نوشته‌های داستان موقعیتی طنز ایجاد کرده است. موضوع شعبده‌بازی و تردستی در جهان کودکانه شگفتی‌آفرین و جذاب است. بسیاری از کودکان علاقمندند شگفتی و رمز و راز جهان در پایان داستان یکی از دوستان آنتون با قفسی می‌آید و دنبال پرنده‌اش که گم‌شده می‌گردد. در دست داشتن قفس که به منظور حبس کردن پرندگان است به عنوان حیوان خانگی علیه حقوق حیوانات و خشونت علیه آنهاست و کار عادی‌ای نشان داده شده. همراهی و گفتگوی والدین و مربیان می‌تواند استفاده از این کتاب را تسهیل کند.

چکیده داستان

آنتون کلاهی به سر می‌گذارد و می‌رود که شعبده‌بازی کند. او اول می‌خواهد درختی را ناپدید کند، کلاهش را روی چشم‌هایش می‌کشد و بعد که برمی‌دارد می‌بیند که درخت هنوز سرجایش هست. با خودش می‌گوید که حتماً چیز بزرگی برای غیب کردن انتخاب کرده‌ام. بعد تصمیم می‌گیرد پرنده‌ای که دارد اطرافش می‌چرخد را غیب کند. کلاهش را روی چشم می‌کشد و ما در تصویر می‌بینیم که پرنده ازآنجا رفته است. آنتون که کلاهش را برمی‌دارد فکر می‌کند پرنده را غیب کرده. بعد آنتون به دوستش برمی‌خورد و به او می‌گوید من می‌توانم شعبده‌بازی کنم. دوستش می‌گوید که نخیر، نمی‌توانی. بعد آنتون کلاهش را به چشم می‌کشد و می‌گوید الآن تو را غیب می‌کنم. ما در تصویر می‌بینیم که دوست آنتون ازآنجا می‌رود و وقتی آنتون کلاهش را برمی‌دارد فکر می‌کند دوستش را غیب کرده و نگران می‌شود. بعد پرنده به کنارش می‌آید و آنتون فکر می‌کند دوستش تبدیل به پرنده شده است. کلاهش را روی پرنده می‌گذارد و سعی می‌کند که او را به دوستش تبدیل کند. در این وقت دو دوست دیگرش به همراه همان دوستی که آنتون فکر می‌کرد غیبش کرده می‌آیند. یکی از دخترها پرنده‌اش را گم‌کرده. آنتون کلاهش را با پرنده روی سر می‌گذارد و می‌گوید الآن پرنده‌ات را ظاهر می‌کنم. بعد کلاهش را برمی‌دارد و پرنده را نشان می‌دهد. آنتون توانسته است شعبده‌بازی کند.

کیفیت تصویر

متن ساده و جمله‌های کوتاهِ «آنتوان شعبده‌بازی می‌کند» را تصاویری با فضاهای باز و زمینه‌های ساده همراهی می‌کنند. به‌کارگیری چنین فضاهایی از سویی در راستای سادگی متن بوده و موجب تأکید بیشتر بر شخصیت‌ها شده و از سویی دیگر به خوانش صحیح متن و تصویر کمک کرده‌است. تصویرها دارای روایتی مستقل از داستان هستند و نه‌تنها به نمایش عین به‌عین از متن نپرداخته‌اند بلکه در عین سادگی و به شکلی خلاقانه، روایت‌هایی کامل‌کننده از متن را ارائه می‌دهند؛ قدرت تکمیل‌کنندگی متن و تصویر نسبت به هم خبر از یکی بودن مؤلف و تصویرگر کتاب می‌دهد. طنز جاری در تصاویر در راستای متن قدم برداشته و بر جذابیت کتاب افزوده است. شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی و دل‌نشین هستند و حالات و احساسات موجود در متن را به‌درستی به مخاطب منتقل می‌کنند. تنوع در نمایش فیگورها و کنش‌ها موجب شده که به‌کارگیری رنگ‌های هم‌خانواده و نزدیک به هم در فضای تصاویر، حس تکرار و یکنواختی را به کودک منتقل نکند. طراحی‌ها پرقدرت و صحیح و تکنیک اجرای آن‌ها قوی و هنرمندانه است. قطع کتاب برای گروه سنی مخاطب مناسب بوده و در جلب‌توجه وی موفق است. جنس کاغذ، صحافی و کیفیت چاپ تصاویر خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا شما کار هیجان‌انگیزی مثل شعبده‌بازی بلدید؟

مشخصات کتاب
نویسنده اوله کنه که
ناشر انتشارات فاطمی (کتاب‌های طوطی)
تعداد صفحات 32
نام مترجم لیلا (رویا) مکتبی فرد
سال انتشار 2006
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر اوله کنه که
عرض کتاب 22
طول کتاب 21
نوع جلد نرم