آنتون و برگ‌ها

(Anton und die Blätter)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فصل پاییز و آنتوان که برگ‌ها را جمع می‌کند

سال: 2007
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: روناک شاه‌محمدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی داستان پسربچه‌ای به نام آنتون است. رفتار او شبیه به اغلب کودکان همسن و سال رده‌ی سنی پیشنهادی است. موضوع بازی در طبیعت به همراه دوستان از عناصر پررنگ جهان کودکی و نوجوانی است.
  دوستان آنتون وقتی می‌بینند آنتون دنبال برگی می‌دود تا آن را بگیرد، به کمکش می‌روند . این رفتار می‌تواند توجه کودکان را به کمک رساندن به دیگران و توجه به دیگران جلب نماید. دوستان در صلح و صفا در طبیعت با هم بازی می‌کنند و لذت می‌برند.
  با توجه به اینکه همه‌ی داستان را بدون نگاه کردن به تصاویر این کتاب نمی‌توان فهمید، این موضوع به خلاقیت تصویری کودکان، همچنین به پیدا کردن ربط‌ها و درک مفهوم از طریق تصویر کمک خواهد کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی آنتون است که برگ‌های پاییزی را جمع می‌کند و به دنبال یک برگ باعث می‌شود همه‌ی برگ‌های دیگر را پخش‌وپلا کند. فضای ساده و صمیمانه‌ی داستان حال و هوای کودکی را نشان می‌دهد که تقریباً همسن و سال کودکان رده‌ی سنی پیشنهادی است. این کتاب به همراهی تصاویرش قابل‌درک است ، چراکه بخشی از داستان را بدون اینکه در متن آمده باشد در تصاویر می‌بینیم.داستان به همراهی تصاویرش فضایی طنز ایجاد می‌کند و می‌تواند مخاطبانش را به خنده بیندازد.این داستان را می‌توان در خانواده و کلاس‌های مهد برای کودکان خواند و تصاویر لطیفش را به آن‌ها نشان داد و سرگرمشان کرد.

  چکیده داستان

  آنتون با شن‌کش همه‌ی برگ‌های پاییزی ریخته را جمع می‌کند. می‌ماند یکی از برگ‌ها که باد آن را با خود می‌برد و آنتون به دنبال برگ می‌دود. دوستان آنتون که دو دختر و یک پسر هستند به کمکش می‌روند و همگی باهم برگ را دنبال می‌کنند. برگ بالای درختی بین شاخه‌ها گیر می‌کند، بچه‌ها نردبان می‌آورند و تا می‌خواهند برگ را بگیرند باز باد آن را با خود می‌برد.همگی دنبالش می‌دوند و در پایان با پریدن روی بقیه‌ی برگ‌هایی که آنتون آن‌ها را جمع کرده بوده و پخش‌وپلا کردن همه‌ی برگ‌ها ، هرکدام یک برگ به دست می‌گیرند و می‌‌گویند گرفتمش. آنتون و دوستانش برگ به دست می‌روند که کیک و آبمیوه بخورند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن ساده و جمله‌های کوتاهِ «آنتوان و برگ‌ها» را تصاویری با فضاهای باز و زمینه‌های ساده همراهی می‌کنند. به‌کارگیری چنین فضاهایی از سویی در راستای سادگی متن بوده و موجب تأکید بیشتر بر شخصیت‌ها شده و از سویی دیگر به خوانش صحیح متن و تصویر کمک کرده‌است. تصویرها دارای روایتی مستقل از داستان هستند و نه‌تنها به نمایش عین به‌عین از متن نپرداخته‌اند بلکه در عین سادگی و به شکلی خلاقانه، روایت‌هایی کامل‌کننده از متن را ارائه می‌دهند؛ قدرت تکمیل‌کنندگی متن و تصویر نسبت به هم خبر از یکی بودن مؤلف و تصویرگر کتاب می‌دهد.
  طنز جاری در تصاویر در راستای متن قدم برداشته و بر جذابیت کتاب افزوده است.
  شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی و دل‌نشین هستند و حالات و احساسات موجود در متن را به‌درستی به مخاطب منتقل می‌کنند. تنوع در نمایش فیگورها و کنش‌ها موجب شده که به‌کارگیری رنگ‌های هم‌خانواده و نزدیک به هم در فضای تصاویر، حس تکرار و یکنواختی را به کودک منتقل نکند.
  طراحی‌ها پرقدرت و صحیح و تکنیک اجرای آن‌ها قوی و هنرمندانه است. قطع کتاب برای گروه سنی مخاطب مناسب بوده و در جلب‌توجه وی موفق است.
  جنس کاغذ، صحافی و کیفیت چاپ تصاویر خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چیدن علف‌های باغچه جالب‌تر است یا دویدن دنبال پروانه‌ها؟
  – اگر شما صدای قورباغه بشنوید آیا می‌روید ببینید که صدا از کجا می‌آید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اوله کنه که
  ناشر انتشارات فاطمی (کتاب‌های طوطی)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم لیلا (رویا) مکتبی فرد
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۲۰۰۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر اوله کنه که
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم