آنتون و برگ‌ها

(Anton und die Blätter )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

5+

برگ‌ جمع‌کردن آنتون

نویسنده: اوله کنه که تصویرگر: اوله کنه که

آنتون و برگ‌ها

(Anton und die Blätter )
5+

برگ‌ جمع‌کردن آنتون

نویسنده: اوله کنه که

تصویرگر: اوله کنه که

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی داستان پسربچه‌ای به نام آنتون است. رفتار او شبیه به اغلب کودکان همسن و سال رده‌ی سنی پیشنهادی است. موضوع بازی در طبیعت به همراه دوستان از عناصر پررنگ جهان کودکی و نوجوانی است.
محتوای آموزشی
با توجه به اینکه همه‌ی داستان را بدون نگاه کردن به تصاویر این کتاب نمی‌توان فهمید، این موضوع به خلاقیت تصویری کودکان، همچنین به پیدا کردن ربط‌ها و درک مفهوم از طریق تصویر کمک خواهد کرد.
الگوی شخصیتی
دوستان آنتون وقتی می‌بینند آنتون دنبال برگی می‌دود تا آن را بگیرد، به کمکش می‌روند . این رفتار می‌تواند توجه کودکان را به کمک رساندن به دیگران و توجه به دیگران جلب نماید. دوستان در صلح و صفا در طبیعت با هم بازی می‌کنند و لذت می‌برند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی آنتون است که برگ‌های پاییزی را جمع می‌کند و به دنبال یک برگ باعث می‌شود همه‌ی برگ‌های دیگر را پخش‌وپلا کند. فضای ساده و صمیمانه‌ی داستان حال و هوای کودکی را نشان می‌دهد که تقریباً همسن و سال کودکان رده‌ی سنی پیشنهادی است. این کتاب به همراهی تصاویرش قابل‌درک است ، چراکه بخشی از داستان را بدون اینکه در متن آمده باشد در تصاویر می‌بینیم.داستان به همراهی تصاویرش فضایی طنز ایجاد می‌کند و می‌تواند مخاطبانش را به خنده بیندازد.این داستان را می‌توان در خانواده و کلاس‌های مهد برای کودکان خواند و تصاویر لطیفش را به آن‌ها نشان داد و سرگرمشان کرد.

چکیده داستان

آنتون با شن‌کش همه‌ی برگ‌های پاییزی ریخته را جمع می‌کند. می‌ماند یکی از برگ‌ها که باد آن را با خود می‌برد و آنتون به دنبال برگ می‌دود. دوستان آنتون که دو دختر و یک پسر هستند به کمکش می‌روند و همگی باهم برگ را دنبال می‌کنند. برگ بالای درختی بین شاخه‌ها گیر می‌کند، بچه‌ها نردبان می‌آورند و تا می‌خواهند برگ را بگیرند باز باد آن را با خود می‌برد.همگی دنبالش می‌دوند و در پایان با پریدن روی بقیه‌ی برگ‌هایی که آنتون آن‌ها را جمع کرده بوده و پخش‌وپلا کردن همه‌ی برگ‌ها ، هرکدام یک برگ به دست می‌گیرند و می‌‌گویند گرفتمش. آنتون و دوستانش برگ به دست می‌روند که کیک و آبمیوه بخورند.

کیفیت تصویر

متن ساده و جمله‌های کوتاهِ «آنتوان شعبده‌بازی می‌کند» را تصاویری با فضاهای باز و زمینه‌های ساده همراهی می‌کنند. به‌کارگیری چنین فضاهایی از سویی در راستای سادگی متن بوده و موجب تأکید بیشتر بر شخصیت‌ها شده و از سویی دیگر به خوانش صحیح متن و تصویر کمک کرده‌است. تصویرها دارای روایتی مستقل از داستان هستند و نه‌تنها به نمایش عین به‌عین از متن نپرداخته‌اند بلکه در عین سادگی و به شکلی خلاقانه، روایت‌هایی کامل‌کننده از متن را ارائه می‌دهند؛ قدرت تکمیل‌کنندگی متن و تصویر نسبت به هم خبر از یکی بودن مؤلف و تصویرگر کتاب می‌دهد. طنز جاری در تصاویر در راستای متن قدم برداشته و بر جذابیت کتاب افزوده است. شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی و دل‌نشین هستند و حالات و احساسات موجود در متن را به‌درستی به مخاطب منتقل می‌کنند. تنوع در نمایش فیگورها و کنش‌ها موجب شده که به‌کارگیری رنگ‌های هم‌خانواده و نزدیک به هم در فضای تصاویر، حس تکرار و یکنواختی را به کودک منتقل نکند. طراحی‌ها پرقدرت و صحیح و تکنیک اجرای آن‌ها قوی و هنرمندانه است. قطع کتاب برای گروه سنی مخاطب مناسب بوده و در جلب‌توجه وی موفق است. جنس کاغذ، صحافی و کیفیت چاپ تصاویر خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چیدن علف‌های باغچه جالب‌تر است یا دویدن دنبال پروانه‌ها؟ - اگر شما صدای قورباغه بشنوید آیا می‌روید ببینید که صدا از کجا می‌آید؟

مشخصات کتاب
نویسنده اوله کنه که
ناشر انتشارات فاطمی (کتاب‌های طوطی)
تعداد صفحات 32
نام مترجم لیلا (رویا) مکتبی فرد
سال انتشار 2007
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر اوله کنه که
عرض کتاب 22
طول کتاب 21
نوع جلد نرم