آواز جیرجیرک کوچولو

(The Very Quiet Cricket )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

تلاش جیرجیرک کوچولو برای درآوردن صدای جیرجیرک، تلاش، انگیزه، موفقیت

نویسنده: اریک کارل تصویرگر: اریک کارل

آواز جیرجیرک کوچولو

(The Very Quiet Cricket )
4+

تلاش جیرجیرک کوچولو برای درآوردن صدای جیرجیرک، تلاش، انگیزه، موفقیت

نویسنده: اریک کارل

تصویرگر: اریک کارل

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان جیرجیرکی کوچک است. رفتار این جیرجیرک شبیه به رفتار برخی کودکان باانگیزه و بااعتمادبه‌نفس گروه سنی مخاطب داستان است. جیرجیرک تلاش می‌کند کاری را انجام دهد که شاید به دلیل کم‌تجربگی یا کوچک بودن نتواند از پس آن برآید، اما ناامید نمی‌شود و آن‌قدر سماجت به خرج می‌دهند تا بلاخره موفق می‌شود. تجربه‌ی داستان و تخیل به‌کاررفته در آن، در جهان کودکی می‌تواند وجود داشته باشد. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی برای این کتاب قابل‌درک خواهد بود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تلاش و ممارست جیرجیرک کوچولو و سرانجام موفق شدن او در به صدا درآوردن بال‌هایش می‌تواند توجه مخاطبان داستان را به خود جلب کند و آموزنده باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی جیرجیرک کوچولویی است که تازه از تخم درآمده و سعی می‌کند در جواب دیگرانی که با او صحبت می‌کنند از بال‌هایش صدا دربیاورد و با آن‌ها ارتباط برقرار کند، اما نمی‌تواند چون خیلی کوچک است. جیرجیرک کوچولو سرانجام موفق به این کار می‌شود. فضای داستان لطیف و دوستانه است. همه‌ی حشراتی که جیرجیرک کوچولو را می‌بینند، با او با مهربانی برخورد می‌کنند، به او سلام می‌کنند، عصربه‌خیر می‌گویند و در کل همه با‌توجه‌اند. این فضای دوستانه در کنار نقاشی‌های کتاب که بارنگ‌هایی ملایم کشیده شده است، لطافت داستان را بیشتر می‌کند. جیرجیرک کوچولو تا آخر داستان تلاش می‌کند و از تلاش خود ناامید نمی‌شود، همین موضوع می‌تواند توجه کودکان را به خود جلب کند و صبر و تلاش را به آن‌ها نشان دهد.

چکیده داستان

جیرجیرک کوچولویی سر از تخم بیرون آورد. جیرجیرک دیگری بال‌هایش را تند تند به هم سایید و گفت خوش‌آمدی، اما جیرجیرک کوچولو نتوانست از بال‌هایش صدایی دربیاورد و جواب او را بدهد. تا شب چندین حشره از کنار جیرجیرک کوچولو رد شدند و هر کدام چیزی به او گفتند، اما جیرجیرک کوچولو نتوانست از بال‌هایش صدایی دربیاورد و جواب آن‌ها را بدهد. جیرجیرک سرانجام در بین علف‌ها جیرجیرک کوچولوی ساکت و آرام دیگری مثل خودش دید، دوباره بال‌هایش را به هم سایید و این بار از بال‌هایش صدایی درآمد و این بهترین صدایی بود که جیرجیرک کوچولو می‌شنید.

کیفیت تصویر

تصاویر جالب این کتاب که توسط «اریک کارل» هنرمند معروف آمریکایی و خالق ده‌ها کتاب تصویری برای کودکان طراحی شده است، به زیبایی ماجراهای داستان را به تصویر می‌کشند. تصاویر از کلاژ تکه کاغذهای نقاشی شده ساخته شده‌اند و علی‌رغم بافت شلوغی که دارند به‌ طرزی ماهرانه کنار هم قرار گرفته‌اند و تمامی اتفاقات در آن‌ها قابل‌تشخیص هستند. استفاده از پالت رنگی شاد و هماهنگ با طبیعت نیز بر زیبایی کتاب و ملموس کردن داستان افزوده است. از عناصر ریتم و تکرار نیز به بهترین نحو استفاده شده است. شخصیت جیرجیرک و بقیه حشرات قابل‌درک و باورپذیر طراحی شده‌اند و به‌خوبی کودکان را با شکل ظاهری این حشرات آشنا می‌کنند و از این جهت اطلاعات درستی را درباره آناتومی حشرات به آنان می‌دهند. بال حشرات نیز با ظرافت با بافتی متفاوت در تصاویر نشان داده شده است. قطع افقی کتاب در انعکاس پهناوری دشت، فضای مطلوبی را برای روایت داستان فراهم کرده است. تمامی تصاویر در نیمه ابتدایی کتاب از خط افق یکسانی بهره می‌برند ولی تصویرگر با اندازه‌های متنوع شخصیت‌ها صفحات متنوعی را خلق کرده است که کودکان را مشتاق به دنبال کردن داستان و دیدن تصاویر می‌کند. فضاسازی‌ها نیز با استفاده از حداقل عناصر موجود در صفحه طراحی شده‌اند. ترکیب‌بندی‌ها منسجم و در راستای روایت بهتر داستان طراحی شده‌اند و بر زیبایی کتاب افزوده‌اند. البته جنس نامناسب کاغذ از جلوه‌ی رنگ‌ها کاسته است و فونت استفاده شده زیبا و هماهنگ با سبک تصاویر نیست.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تابه‌حال شده است که کاری را دوست داشته باشید انجام دهید، اما به شما بگویند مناسب سنتان نیست؟ - اگر جای جیرجیرک کوچولو بودید چه‌کار می‌کردید؟

مشخصات کتاب
نویسنده اریک کارل
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 26
نام مترجم عبدالوحید ایزدپناه
سال انتشار 1990
سال انتشار در ایران 1372
تصویرگر اریک کارل
عرض کتاب 23
طول کتاب 16
نوع جلد نرم