آ مثل آهو

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش حروف الفبا با استفاده از شکل‌های مختلف همراه با خلاقیت و سرگرمی

سال: 1395
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خلاقیت در معرفی حروف الفبا و استفاده از تصاویر آشنا برای آموزش صدا و شکل حروف از نکات قابل‌توجه در این کتاب است. خواندن و نوشتن از موارد پررنگ جهان کودکی است که آنان را با دنیای بزرگ‌تر آشنا می‌کند.
  تصویرسازی با نشانه‌های ف تا ی در الفبای فارسی کودکان را نسبت به آموزش آن ترغیب و کنجکاو می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب تصویری به شیوه‌ای خلاقانه کودکان را با حروف الفبا آشنا می‌کند. چهارده حرف ابتداییِ حروف الفبا در این کتاب و باقی حروف الفبا در جلد دوم، با عنوان «ف مثل فیل» معرفی‌شده‌اند. در هر دو صفحه‌ی روبه‌روی هم نوشتار یکی از حروف الفبا وجود دارد و در صفحات بعد، همان شکل تبدیل به جزئی از بدن یک حیوان یا یک شیء می‌شود؛ حیوان یا شیئی که نامش با آن حرف آغاز شده است. ایده‌ی تصویری کردن شکل حروف می‌تواند در ایجاد اشتیاق برای یادگیری حروف الفبا در سنین مخاطب کتاب مؤثر باشد.

  چکیده داستان

  کتاب تصویری برای آموزش نشانه‌های الف تا سین در الفبای فارسی

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  طراحی کتاب به صورت بازشونده و تعاملی برای کودکان جذاب است. تصاویر در ذهن کودک، بین درک اشکال انتزاعی حروف و پدیده‌های واقعی ارتباط خلاقانه‌ای را ایجاد می‌کند که نقشی اساسی در آموزش الفبا و به خاطرسپاری آن در ذهن کودک دارد. مشارکت نیمی از حروف در شکل مربوط به آن برای کودکان جالب است، هرچند که در پاره‌ای از صفحه‌ها قرار گرفتن حروف در عطف و قطع شدن آنها از کیفیت تشخیص حروف تا حدودی کاسته‌است.
  تصاویر بزرگ و رنگارنگ این کتاب با طراحی‌هایی ساده و گویا برای کودکان پیش از دبستان قابل درک و باورپذیر است، تصویرگر تمامی حروف الفبا را به خوبی با تصاویر مرتبط می‌کند؛ به جز دو مورد یکی تصویر مربوط به حرف «پ» که جوراب بیشتر از پا که مورد نظر است جلب توجه می‌کند و نیز تصویر نهنگ در جلد دوم کتاب که چندان قابل تشخیص نیست.
  جنس نازک کاغذ نامناسب است و از کیفیت و شفافیت رنگ‌ها کاسته و به جذابیت تصاویر لطمه زده‌است و مقاومت کافی برای ورق زدن مکرر کتاب توسط کودکان را ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این کتاب برای معرفی بعضی از حروف الفبا یک حیوان مثال زده شده است. شما برای هریک از حروف الفبا چه حیوانات دیگری می‌توانید مثال بزنید؟
  شما با شکل هریک از حروف الفباء چه تصویری می‌توانید بکشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده علی خدایی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۷۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر علی خدایی
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم