ابوریحان بیرونی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

معرفی ابوریحان بیرونی، شناخت تجربیات و کشفیاتش به همراه معرفی نجوم همراه با پسری کنجکاو و ماجراجو

سال: 1401
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زندگینامه‌ی ابوریحان بیرونی از زبان پسری نوجوان به اسم نامی بازگو می‌شود. نامی از مطالعه‌ی کتاب‌ها احساس خستگی و ناامیدی می‌کند. او تصمیم می‌گیرد خود به کشف و ماجراجویی در دنیای مشاهیر گذشته‌ی ایران بپردازد. او با مطالعه‌ی کتاب‌ها به روش خودش هیجان و خوشحالی را تجربه کرده و از کشفیات و تجربیات زندگی ابوریحان بیرونی، شگفتی و ماجراجویی را لمس می‌کند. خواندن کتاب‌های متعدد و کسب اطلاعات به نامی احساس توانایی داده و قدرت خیال‌پردازی را در او تقویت می‌کند. در داستان، ابوریحان بیرونی از کودکی جذب شگفتی آسمان‌ها و ستارگان شده است. ابوریحان بیرونی در طول زندگی با انجام آزمایش‌های مختلف پیروزی و شکست‌های متعددی را تجربه کرده و در این مسیر به رشد و تکامل رسیده است.
  در داستان نامی با استفاده از مهارت حل مسئله راهی برای علاقه‌مندی به کتاب‌خوانی پیدا می‌کند. در بخش‌هایی از کتاب، ابوریحان بیرونی نیز برای حل مشکلاتش با پادشاهان برای پیش‌بینی آینده از مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری بهره می‌گیرد تا بتواند از دانش خود به بهترین شکل استفاده کند.
  در برخی از قسمت‌های کتاب روایتگر با لحنی نامناسب نسبت به عدم علاقه‌اش به کتاب و درس خواندن صحبت می‌کند.
  کتاب بیوگرافی کاملی از ابوریحان بیرونی به کودکان می‌دهد و کودکان اطلاعاتی مانند محل زندگی، تجربیات، کشفیات، کتاب‌ها، دوستان و استعدادهایش به دست می‌آورند. همچنین اطلاعات وسیعی در حوزه‌ی نجوم، آسمان‌ها، زمین و تاریخ سرزمین‌های گذشته در اختیار خواننده قرار می‌گیرد که زبان ساده و درعین‌حال طنز کتاب، فهم مطالب را ساده کرده است. کودکان همراه با داستان با مهارت‌های حل مسئله، تأکید روی تلاش، تصمیم‌گیری، اخلاق و مهارت‌های زندگی آشنا می‌شوند.
  متن کتاب اطلاعات تاریخی و فرهنگی زیادی را از زمان و محل زندگی ابوریحان بیرونی در اختیار خواننده قرار می‌دهد و همچنین تصاویر نوع پوشش‌ها را تا حدودی برای خواننده آشکار می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسری به اسم نامی است که مطالعه‌ی کتاب‌ها را دوست ندارد، اما این بار سعی می‌کند به روش خودش اطلاعاتی از مشاهیر گذشته‌ی ایران جمع‌آوری کند. داستان به معرفی ابوریحان بیرونی به زبان و تصاویری طنز می‌پردازد. درک حجم زیاد اطلاعات موجود در کتاب با کمک طنز آسان‌تر شده است. در کتاب بیوگرافی کاملی از ابوریحان بیرونی، تجربیات، کشفیات، کتاب‌ها و استعدادهایش وجود دارد. همچنین بخش زیادی از کتاب شامل معرفی نجوم و اطلاعاتی درباره‌ی جغرافیا، فلسفه و تاریخ است. کودکان با مطالعه‌ی داستان علاوه بر شناخت یک شخصیت بزرگ با مهارت‌هایی مانند حل مسئله، تصمیم‌گیری، تلاش و نحوه‌ی ارتباط مؤثر آشنا می‌شوند. همراهی والدین در مطالعه‌ی کتاب برای کودکان در سنین کمتر الزامی است و فهم مطالب برای کودکان با ایجاد فرصت‌هایی برای گفت‌وگو راحت‌تر می‌شود.

  چکیده داستان

  نامی دانش‌آموزی است که خواندن کتاب‌ها را دوست ندارد و به او اطلاعات بیشمار، اما خسته‌کننده‌ای از مشاهیر گذشته‌ی ایران در مدرسه داده‌اند. او تصمیم می‌گیرد تا خود به سراغ کتاب‌ها برود و از نگاه خودش مشاهیر را بشناسد. نامی در این جلد به سراغ ابوریحان بیرونی می‌رود و اطلاعات مفیدی درباره‌ی کودکی، محل زندگی، خانواده و شهرهای محل زندگی او به دست می‌آورد. نامی در ادامه از دست آورد‌های بزرگ ابوریحان بیرونی، سفرها، کتاب‌ها و استعدادهایش صحبت می‌کند و با زبانی طنز، اطلاعات مفیدی را از این دانشمند بزرگ در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب مجموعه‌ای از کاریکاتورهای سیاه‌وسفیدند که متناسب با متن کتاب چیدمان شده‌اند. تصاویر هم‌راستا با متن کتاب هستند و فضای طنز کتاب را دوچندان کرده‌اند. هر تصویر داستان کوتاهی را روایت می‌کند و متن‌های اندکی نیز در کنار تصاویر برای توضیح بیشتر قرار داده‌ شده است. همچنین نیاز به رعایت توالی بین تصاویر وجود ندارد. شخصیت‌ها ساده و قابل‌فهم‌اند و احساسات مختلفی را بروز می‌دهند. ترکیب تصاویر مدرن با فضای سنتی خلاقیت جالبی را به کتاب افزوده است. تنها بخش رنگی کتاب، جلد است که با فونتی متفاوت طراحی‌شده است. کیفیت چاپ، صفحه‌آرایی، گرافیک و نوع کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دو دلیلی که ابوریحان بیرونی برای کروی بودن زمین ذکر کرد چه بود؟
  به کدام‌یک از شهرهای معرفی‌شده سفرکرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده حمید عبداللهیان
  ناشر انتشارات میچکا
  تعداد صفحات ۱۰۴
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر حمید خلوتی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم