اتاق دوست داشتنی من

بررس متن: مینا محبی

بررس تصویر:مینا محبی

4+

ماجرای دختری تنها و بازی‌های او دنیایی که برای خود و با کمک تخیلش ساخته همراه با اهمیت همراهی و حمایت والدین

نویسنده: فرزانه رحمانی تصویرگر: مژگان سعیدیان

اتاق دوست داشتنی من

4+

ماجرای دختری تنها و بازی‌های او دنیایی که برای خود و با کمک تخیلش ساخته همراه با اهمیت همراهی و حمایت والدین

نویسنده: فرزانه رحمانی

تصویرگر: مژگان سعیدیان

بررس متن: مینا محبی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان و تصویر از نگاه کودک روایت شده است و هر دو در کنار هم قابلیت همراه‌ کردن کودک با خود را دارند. تجربیات دخترک داستان برای کودکان باورپذیر است. باز شدن صفحه‌ی انتهایی کتاب که همچون دری به روی مخاطب گشوده می‌شود و کشف این نکته که تمامی حیوانات و موجودات ابتدای کتاب زاییده‌ی تخیل دخترک هستند برای کودکان جالب و شگفتی‌آفرین است. مخاطب همانند کودک داستان خود را قهرمان ماجراها فرض می‌کند و از ماجراجویی در تخیلاتش لذت می‌برد و احساس توانایی می‌کند و بعد از خواندن کتاب ترغیب به جستجو و کشف دنیاهای جدید در اطراف خود می‌شود. برخورد رها و آزاد کودک در ممکن کردن هر ناممکنی و حضور والدینی که مشغول کارهای خود هستند و فرصت بازی با کودک را ندارند از اتفاقات متداولی است که ممکن است برای کودکان ملموس باشد و ذکر مسائلی مانند تنها بازی‌کردن، خیال‌پردازی، جاندارپنداری اشیا و اسباب‌بازی‌ها که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است از مصادیق دنیای کودک محسوب می‌شوند.
محتوای آموزشی
داستان و تصاویر در این کتاب به صورت غیرمستقیم موجب پرورش خلاقیت و تقویت توانایی تفکر تحلیلی و انتزاعی و رشد مدیریت فردی کودک می‌شوند. تصاویر کتاب نیز با گسترش متن داستان محیط مناسبی را برای گفتگو با کودکان فراهم می‌آورند.
الگوی شخصیتی
در این داستان کودکی نشان داده می‌شود که با شرایط موجود در خانه خود را سازگار کرده و خلاقانه با کمک تخیلش بیشترین لذت را از کمترین امکانات می‌برد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دختری است که در اتاقش و به‌ تنهایی بازی می‌کند. او در تخیل خود به جاهای مختلفی سرک می‌کشد و در انتها بیننده را دعوت به‌اتاقش می‌کند. داستان به‌ کمک تصاویر لذت خیال‌پردازی و خلاقیت را در سرگرم‌شدن به کودکان می‌آموزد و به آن‌ها کمک می‌کند تا در تنهایی چگونه بدون رنجاندن دیگران خود را سرگرم کند و خود را با شرایط محیط انطباق دهد. کودک به‌کمک تصاویر در تخیلات دخترک شریک می‌شود. تصاویر این کتاب برای کودکان 4 سال به‌ بالا قابل ‌درک است و به‌ آن‌ها کمک می‌کند تا با مفاهیم و اشیاء بسیاری در میان تصاویر آشنا شوند. تصاویر اتفاقات بسیاری را فارغ از متن داستان به‌ کتاب افزوده ‌است که فضای مناسبی را برای گسترش داستان و یا گفتگو پیرامون آن فراهم می‌کند.

چکیده داستان

داستان درباره‎ی دختری است که در اتاقش و به ‌تنهایی بازی می‌کند. او در تخیل خود به جاهای مختلفی سرک می‌کشد؛ سوار برکشتی شده و به سفر دریایی می‌رود، در صحرا شترسواری می‌کند، به ماه و جنگل می‌رود و ماجراهای دیگری را از سر می‌گذراند و در انتها خواننده را به ‌اتاقش دعوت می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب هنرمندانه و خلاقانه طراحی شده‌اند و اتفاقات داستان را که بر پایه‌ی تخیلات کودک است، با افزودن جزئیات به‌نمایش درمی‌آورند. شخصیت دخترک و دیگر شخصیت‌های فرعی باورپذیر و جذاب طراحی شده‌اند. قرار دادن تصویر پدر و مادر در حاشیه‌ی تصاویر، دلیل تنهایی کودک را فاش می‌کنند. با وجود شلوغ بودن ترکیب‌بندی تصاویر، همه‌ی عناصر به‌خوبی دیده می‌شوند. صفحه‌ی انتهایی کتاب جالب و غافل‌گیر‌کننده طراحی شده است؛ باز که می‌شود مخاطب با دنیای واقعی اسباب‌بازی‌ها مواجه شده و به واقعیت داستان پی می‌برد. تصاویر آستر بدرقه در عین تزئینی بودن، در صفحه‌ی ابتدایی به اسباب‌بازی‌های واقعی دخترک اشاره کرده و در صفحه‌ی انتهایی، بازی‌های خیالی او را به ‌نمایش می‌گذارد. تکنیک ماهرانه و یکدست اجرا شده است. رنگ‌ها فضای پرنشاطی را در کتاب خلق کرده است و پالت رنگی استفاده شده با موضوع بازی و تخیل کودکانه هماهنگ است. نوع فونت و اندازه‌ی آن مناسب خوانش کودکان است. چیدمان نوشته‌ها با سبک تصاویر هماهنگ است. جنس کاغذ کمی از جلوه‌ی رنگ‌ها کاسته است، اما با سبک و تکنیک تصاویر هماهنگ است. کیفیت چاپ و صحافی در کتاب مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

آیا تا به‌حال برای خود اسباب‌بازی ساخته‌اید؟ چرا برخی از کودکان به‌تنهایی بازی می‌کنند؟ به‌نظر شما به‌ تنهایی چه بازی‌هایی می‌توان‌کرد؟

مشخصات کتاب
نویسنده فرزانه رحمانی
ناشر میچکا (انتشارات مبتکران)
تعداد صفحات 24
کلید واژه تخیل
سال انتشار 99
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر مژگان سعیدیان
عرض کتاب 22
نوع جلد سخت