اتاق دوست داشتنی من

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دختری تنها و بازی‌های او دنیایی که برای خود و با کمک تخیلش ساخته همراه با اهمیت همراهی و حمایت والدین

سال: 1398
  بررس متن: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان و تصویر از نگاه کودک روایت شده است و هر دو در کنار هم قابلیت همراه‌ کردن کودک با خود را دارند. تجربیات دخترک داستان برای کودکان باورپذیر است. باز شدن صفحه‌ی انتهایی کتاب که همچون دری به روی مخاطب گشوده می‌شود و کشف این نکته که تمامی حیوانات و موجودات ابتدای کتاب زاییده‌ی تخیل دخترک هستند برای کودکان جالب و شگفتی‌آفرین است. مخاطب همانند کودک داستان خود را قهرمان ماجراها فرض می‌کند و از ماجراجویی در تخیلاتش لذت می‌برد و احساس توانایی می‌کند و بعد از خواندن کتاب ترغیب به جستجو و کشف دنیاهای جدید در اطراف خود می‌شود. برخورد رها و آزاد کودک در ممکن کردن هر ناممکنی و حضور والدینی که مشغول کارهای خود هستند و فرصت بازی با کودک را ندارند از اتفاقات متداولی است که ممکن است برای کودکان ملموس باشد و ذکر مسائلی مانند تنها بازی‌کردن، خیال‌پردازی، جاندارپنداری اشیا و اسباب‌بازی‌ها که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است از مصادیق دنیای کودک محسوب می‌شوند.
  در این داستان کودکی نشان داده می‌شود که با شرایط موجود در خانه خود را سازگار کرده و خلاقانه با کمک تخیلش بیشترین لذت را از کمترین امکانات می‌برد.
  داستان و تصاویر در این کتاب به صورت غیرمستقیم موجب پرورش خلاقیت و تقویت توانایی تفکر تحلیلی و انتزاعی و رشد مدیریت فردی کودک می‌شوند. تصاویر کتاب نیز با گسترش متن داستان محیط مناسبی را برای گفتگو با کودکان فراهم می‌آورند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری است که در اتاقش و به‌ تنهایی بازی می‌کند. او در تخیل خود به جاهای مختلفی سرک می‌کشد و در انتها بیننده را دعوت به‌اتاقش می‌کند. داستان به‌ کمک تصاویر لذت خیال‌پردازی و خلاقیت را در سرگرم‌شدن به کودکان می‌آموزد و به آن‌ها کمک می‌کند تا در تنهایی چگونه بدون رنجاندن دیگران خود را سرگرم کند و خود را با شرایط محیط انطباق دهد. کودک به‌کمک تصاویر در تخیلات دخترک شریک می‌شود. تصاویر این کتاب برای کودکان 4 سال به‌ بالا قابل ‌درک است و به‌ آن‌ها کمک می‌کند تا با مفاهیم و اشیاء بسیاری در میان تصاویر آشنا شوند. تصاویر اتفاقات بسیاری را فارغ از متن داستان به‌ کتاب افزوده ‌است که فضای مناسبی را برای گسترش داستان و یا گفتگو پیرامون آن فراهم می‌کند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‎ی دختری است که در اتاقش و به ‌تنهایی بازی می‌کند. او در تخیل خود به جاهای مختلفی سرک می‌کشد؛ سوار برکشتی شده و به سفر دریایی می‌رود، در صحرا شترسواری می‌کند، به ماه و جنگل می‌رود و ماجراهای دیگری را از سر می‌گذراند و در انتها خواننده را به ‌اتاقش دعوت می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب هنرمندانه و خلاقانه طراحی شده‌اند و اتفاقات داستان را که بر پایه‌ی تخیلات کودک است، با افزودن جزئیات به‌نمایش درمی‌آورند. شخصیت دخترک و دیگر شخصیت‌های فرعی باورپذیر و جذاب طراحی شده‌اند. قرار دادن تصویر پدر و مادر در حاشیه‌ی تصاویر، دلیل تنهایی کودک را فاش می‌کنند. با وجود شلوغ بودن ترکیب‌بندی تصاویر، همه‌ی عناصر به‌خوبی دیده می‌شوند. صفحه‌ی انتهایی کتاب جالب و غافل‌گیر‌کننده طراحی شده است؛ باز که می‌شود مخاطب با دنیای واقعی اسباب‌بازی‌ها مواجه شده و به واقعیت داستان پی می‌برد. تصاویر آستر بدرقه در عین تزئینی بودن، در صفحه‌ی ابتدایی به اسباب‌بازی‌های واقعی دخترک اشاره کرده و در صفحه‌ی انتهایی، بازی‌های خیالی او را به ‌نمایش می‌گذارد. تکنیک ماهرانه و یکدست اجرا شده است. رنگ‌ها فضای پرنشاطی را در کتاب خلق کرده است و پالت رنگی استفاده شده با موضوع بازی و تخیل کودکانه هماهنگ است. نوع فونت و اندازه‌ی آن مناسب خوانش کودکان است. چیدمان نوشته‌ها با سبک تصاویر هماهنگ است. جنس کاغذ کمی از جلوه‌ی رنگ‌ها کاسته است، اما با سبک و تکنیک تصاویر هماهنگ است. کیفیت چاپ و صحافی در کتاب مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به‌حال برای خود اسباب‌بازی ساخته‌اید؟
  چرا برخی از کودکان به‌تنهایی بازی می‌کنند؟
  به‌نظر شما به‌ تنهایی چه بازی‌هایی می‌توان‌کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فرزانه رحمانی
  ناشر میچکا (انتشارات مبتکران)
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر مژگان سعیدیان
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت