احترام

(Respect: Dare and Care, Share, and Be Fair!)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روایتی غیرداستانی درباره‌ی آموزش مستقیم مهارت احترام، شهامت انصاف داشتن و همدلی با دیگران

سال: 2001
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احترام گذاشتن در دنیای کودکان آشنا و قابل‌درک است. برای کودک درک تفاوت‌ها و پذیرفتن آن‌ها راحت‌تر است. حمایت والدین بسیار مهم است و ارتباطات کودک با احترام گذاشتن تقویت می‌شود. ناامیدی و تنهایی به وجود نمی‌آید. کودک تبدیل به فردی می‌شود که به تمام دنیا احترام می‌گذارد و مهربان و همدل است.
  کودک تلاش می‌کند به همه احترام بگذارد. همدل و مهربان است. روابط میان فردی خوبی دارد و دیگران را درک می‌کند. ارتباط مؤثر کلامی ایجاد می‌کند و از کلمات زیبا استفاده می‌کند. خودآگاهی پیدا می‌کند و خود و احساساتش را می‌شناسد.
  کودکان درباره‌ی احترام می‌آموزند و یاد می گیرند چرا احترام مهم است و چطور رعایت می‌شود. کودکان به طور مستقیم می‌آموزند باید به تمام دنیا ازجمله انسان‌ها و حیوانات احترام گذاشت.دیگران را درک کنند و همدلی کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یک جلد از مجموعه‌ی ۱۶ جلدی “مهارت‌های زندگی” است. کتاب درباره‌ی احترام گذاشتن است. نویسنده درباره‌ی اینکه چرا احترام گذاشتن مهم است و اینکه با چه روش‌هایی می‌توان ادب و احترام را نشان داد می‌پردازد. تأکید کتاب بر توجه به دیگران، همدلی و مهربانی، قاطعیت و شجاعت است. مثال‌های کتاب درباره‌ی موقعیت‌ها برای کودکان قابل‌درک است و از وضعیت‌های آشنا استفاده‌شده است.کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب، در حال آشنایی با دنیای واقعی هستند و این کتاب می‌تواند به رفتارهای کودکان در روابطشان کمک کند.
  در برخورد با مسائل و مهارت‌های زندگی این کتاب از روش آموزش مستقیم و روایت غیرداستانی استفاده کرده است که کمی نصیحت گونه است و ممکن است تأثیر کافی را نداشته باشد. کودکان بالای ۸ سال می‌توانند به همراهی مربیان و والدین از این کتاب استفاده کنند.

  چکیده داستان

  کتاب خط داستانی خاصی ندارد و درباره‌ی اهمیت احترام گذاشتن به دیگران است. رفتارهای محترمانه‌ی ساده‌ای که برای کودک آشناست توضیح داده می‌شود و از موقعیت‌های رایج مثال زده می‌شود. دامنه‌ی احترام بررسی می‌شود و اهمیت آن در مواقع ناراحتی و عصبانیت هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تأثیرگذاری متن آموزشی و غیر داستانِ «احترام» را تصاویری پرکنش و دوست‌داشتنی چند برابر کرده است. انتخاب تصویرهایی با روایتی داستانی، برای چنین متنی ارتباط مخاطب با کتاب را تقویت و بر جذابیت آن افزوده است. استفاده‌ از کنش‌های طنزآمیز در تصویرها موجب خلق فضایی شاد و دوست‌داشتنی شده است. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب و دل‌نشین هستند و کنش‌های آشنا و باورپذیر آن‌ها، حس هم ذات پنداری را در کودک برمی‌انگیزد. تکنیک اجرای تصویرها خوب و هنرمندانه است و حضور جزئیاتِ تصویری، امکان داستان‌سرایی و تخیل، برای کودک را فراهم کرده است. آناتومی‌ها صحیح و بدون اشکال هستند. فضاسازی‌های زیبا معرفی خوبی از زمان و مکان اتفاقات در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. تصویرها از قدرت روایتگری خوبی برخوردارند. کیفیت چاپ، جنس ورق و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چرا با احترام گذاشتن همه برنده‌اند اما بابی احترامی همه بازنده؟
  – چه رفتارهایی به نظر شما محترمانه هستند؟
  – آیا تابه‌حال کسی به شما بی‌احترامی کرده؟ آیا تابه‌حال به کسی بی‌احترامی کرده‌اید؟ در هر دو مورد چه تجربه و احساسی داشتید؟
  – به نظر شما با چه کسانی و چه چیزهایی بهتر است محترم باشیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تد و جنی اونیل
  ناشر صابرین
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم برزو سریزدی
  سال انتشار ۲۰۰۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر آر. دبلیو. اَلِی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم