دایره کوچک تعلق داشتن: داستانی درباره‌ی صادق بودن با خودتان و دوست پیدا کردن

(A little spot of belonging: a story about being true to yourself and making friends)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دایره‌ی کوچک نارنجی، آشنایی بااحساس تعلق داشتن، معرفی راهکارهایی برای دوست‌یابی با مهربانی و شناخت خود

سال: 2021
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دایره‌ی کوچک نارنجی احساس تعلق داشتن را معرفی می‌کند و کودکان اعتمادبه‌نفس بیشتر، احساس توانایی، ماجراجویی و شگفتی را لمس می‌کنند. او دوستی و دوست‌یابی را مقدمه‌ای برای شروع تعلق داشتن و مهربانی می‌داند.
  دایره‌ی نارنجی با معرفی احساسات و فواید آن، اهمیت تعلق داشتن را به کودکان یادآوری می‌کند. برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، دوست‌یابی، مهربانی، ابراز وجود و خودآگاهی از راه‌های تجربه‌ی تعلق داشتن است.
  دایره‌ی نارنجی به کودکان ‌می‌آموزد که احساس تعلق داشتن چیست و چگونه این احساس را با مهربانی، به اشتراک گذاری و دوستی تجربه کنیم. همچنین مجموعه‌ای از راهکار‌های متفاوت برای شروع دوستی پیشنهاد می‌دهد که کودکان با اعتماد به نفس و خودآگاهی دوستی را شروع کنند. کودکان با مطالعه‌ی کتاب با مهارت‌های شناخت و مدیریت احساسات و حل مسئله آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دایره‌ای کوچک است که خود را دایره‌ی تعلق داشتن معرفی می‌کند. دایره در ابتدا احساس تعلق داشتن را معرفی کرده، از فواید آن سخن می‌گوید و راه‌های تعلق داشتن را به کودکان می‌آموزد. در نبود این احساس تنهایی،ترس و عصبانیت به سراغ کودکان می‌آید که دایره به آن‌ها دوست‌یابی را پیشنهاد می‌دهد. او مجموعه راه‌هایی برای شروع یک دوستی مانند؛ پرسیدن یک سؤال، بازی کردن، لبخند زدن، کارگروهی و .. را پیشنهاد می‌دهد و از کودکان می‌خواهد با تلاش و تمرین در این راه به مهارت لازم برسند. کودکان با مطالعه‌ی کتاب با مهارت حل مسئله، ابراز وجود، دوستی و شناخت و مدیریت احساسات آشنا می‌شوند و همچنین موضوع اعتمادبه‌نفس در کتاب پررنگ است.

  چکیده داستان

  تعلق داشتن یک دایره‌ی نارنجی بامزه است که همه به آن نیاز دارند. این دایره در داستان به معرفی احساس تعلق می‌پردازد و مثال‌هایی از تعلق به خانواده، مدرسه، تیم ورزشی و … میزند. او بیان می‌کند که با تعلق داشتن به هریک از این موارد چه احساساتی را تجربه می‌کنیم و راهکارهایی مناسب برای لمس این احساس را می‌آموزد. راه‌هایی مثل به اشتراک‌گذاری، رفتن به یک مهمانی، دوستی و یا مهربانی کردن. دایره‌ی نارنجی از اهمیت دوست‌یابی سخن می‌گوید زیرا او باور دارد یکی از راه‌کارهای مهم تعلق داشتن، دوستی است. دایره‌ی کوچک تعلق داشتن، اعتماد‌به‌نفس، سؤال پرسیدن، مهربانی و بازی را از راه‌های شروع دوستی می‌داند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  مجموعه داستان‌های دایره‌ی کوچک را تصاویری ساده با شخصیت‌پردازی‌های دوست‌داشتنی همراهی می‌کنند. تصویرگر به احساسات مختلف جان بخشیده است و با انتخاب یک دایره به‌عنوان شخصیت اصلی درک مفاهیم را برای خواننده ساده کرده است. آناتومی‌های انسانی ساده و با جزئیات کم ترسیم‌شده‌اند. رنگ‌ها نقش زیادی در این مجموعه داستان دارند و جذاب و درخشانند. تمامی عناصر با خطوطی مشکی دورگیری شده‌اند. کتاب فاقد تصویر سازی است و شخصیت‌ها در پس زمینه‌ای سفید چیدمان شده‌اند. فونت‌ها در کتاب یکسان‌اند اما در موقعیت‌های مهم با بزرگنمایی تمرکز بر روی متن بیشتر شده است.در انتهای کتاب راهنمایی برای شناخت خود در یک جدول وجود دارد که باعث تعامل خواننده با کتاب می‌شود. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی مناسب است.
  امتیاز 4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه راهی برای شروع دوستی دارید؟ کدام‌یک از راه‌های داخل کتاب مناسب‌تر است؟
  به نظر شما بهترین راه برای مهربانی کردن به دیگران چیست؟
  بهترین ویژگی اخلاقی خودتان را در مقابل آینه تکرار کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده دایان آلبر
  ناشر نشر پیدایش
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم وحید توکل صدیقی
  شماره جلد ۱۸
  سال انتشار ۲۰۲۱
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر دایان آلبر
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم