احساس نارضایتی در دنیای کودکان: من خوش‌حال نیستم (۲)

(I'm Not Happy: A Book About Feeling Sad (Our Emotions and Behavior))

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای کمک بن به دوستانش که خوشحال نیستند و تلاش او برای خوشحال‌کردن آن‌ها، همراه با شناخت احساسات

سال: 2011
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان بن، برای خوشحال کردن دوستانش تلاش می‌کند و احساس خوشحالی و غم را نه‌تنها در حوزه‌ی فردی که در حوزه‌ی ارتباطاتی که دارد تجربه می‌کند. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب تا حدودی کنترل احساسات خود را به دست آورده‌اند و متوجه احساسات دیگران می‌شوند و از این نظر موضوع کتاب متناسب با جهان کودکی مخاطبان خود است. فضای کلی ارتباط بزرگسال و کودک در کتاب مثبت و همراه باهمدلی و همراهی است.
  بن شخصیت اصلی این داستان است به احساسات دوستانش اهمیت می‌دهد و نسبت به آنان احساس همدلی می‌کند. بن به دوستش امیر کمک می‌کند تا ماشین اسباب‌بازی‌اش را تعمیر کند، وقتی ناراحتی مالی را می‌بیند به مالی و مادرش کمک می‌کند تا دنبال سگشان بگردند. بن حتی وقتی به خانه‌ی مادربزرگش می‌رود ماجرای پیدا نشدن سگ مالی را فراموش نمی‌کند و با هم‌فکری مادربزرگ جستجو را ادامه می‌دهد و درنهایت موفق می‌شود تا مالی را خوشحال کند. مادربزرگ الگوی شخصیتی بزرگسال در این کتاب است. او به صحبت‌های بن توجه می‌کند و با او همراهی می‌کند تا بتواند برای کمک به دوستش راه‌حلی مؤثر پیدا کند.
  همراه با کتاب، کودکان علاوه بر شناخت احساسات با مفاهیمی چون همدلی با دیگران و اهمیت مشارکت آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی «رفتارها و احساسات من» با هدف شناخت احساسات‌ برای کودکان طراحی شده‌است. داستان درباره‌ی پسری به نام بن است که احساس خوشحالی را در توجه و همراهی با دیگران تجربه می‌کند. بن به دوستش امیر کمک می‌کند تا ماشین شکسته‌اش را تعمیر کند، همراه دوستانش فوتبال بازی می‌کند و به دوستش مالی کمک می‌کند تا سگش را پیدا کند.
  داستان درباره‌ی ایجاد احساس خوشحالی در خود و دیگران است. در انتهای کتاب قسمتی با عنوان «یادداشتی درباره‌ی استفاده از این کتاب» وجود دارد و شامل توضیحات و ایده‌هایی برای بلندخوانی و گفتگو درباره‌ی کتاب است. در قسمتی از این نوشته آمده است که هدف کتاب تشویق کودکان به افزایش آگاهی‌هایشان در مورد احساسات، نگرش و نیازهایشان است و توجه به احساسات، نگرش و نیازهای دیگران.
  کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب به‌طور سریع دایره‌ی اعتماد و ارتباطاتشان را از خانواده به دوستان گسترش می‎‌دهند و مایلند دوست داشته شوند. آن‌ها احساسات خود را می‌توانند تا حدودی کنترل کنند و به‌تدریج متوجه احساسات دیگران نیز می‌شوند. موضوع داستان و توجه بن به دوستانش و تلاش برای خوشحال کردن آن‌ها متناسب با این ویژگی‌های مخاطبان کتاب است.

  چکیده داستان

  بن به خانه‌ی دوستش امیر می‌رود و آن‌جا متوجه می‌شود ماشین امیر خراب شده و او خوشحال نیست. بن به امیر کمک می‌کند تا کامیونش را تعمیر کند. بعدازظهر بن برای این‌که با دوستانش فوتبال بازی کند به پارک می‌رود. مالی غمگین است؛ چون سگش گم شده است. بن طبعد مامان بن آمد تا او را به خانه‌ی مادربزرگ ببرد. مامان ژاکتی را که مادربزرگ برای بن بافته بود تن او کرد. بن ژاکت را دوست نداشت و خوشحال نبود. اما وقتی ذوق مادربزرگ را دید او هم خوشحال شد. مادربزرگ به بن کمک کرد و آن‌ها چند تا اطلاعیه درست کردند و توی پارک و خیابان‌های اطراف چسباندند تا اگر کسی سگ مالی را پیدا کرد با آن‌ها تماس بگیرد. شب یک نفر سگ مالی را پیدا کرده بود، اطلاعیه‌ها را دیده بود و سگ را با خودش آورده بود. همه خوشحال بودند.

  ماشین امیر، دوست بن، خراب شده و او ناراحت است، بن به او کمک می‌کند تا ماشینش را درست کند. در پارک میک توپ بچه‌ها را گرفته و فرار می‌کند، اما چون خودش احساس خوبی از کارش ندارد، توپ را به بچه‌ها بازمی‌گرداند. بن متوجه می‌شود مالی سگش را گم کرده و غمگین است. او به مالی و مادرش کمک می‌کند تا سگ را پیدا کنند، اما موفق نمی‌شوند. مامان بن او را به خانه‌ی مادربزرگ می‌برد. مامان ژاکتی را که مادربزرگ برای بن بافته تن او می‌کند. او ژاکت را دوست ندارد، اما وقتی ذوق مادربزرگ را می‌بیند او هم خوشحال می‌شود. بن با کمک مادربزرگ، چند اطلاعیه درست می‌کند و در پارک و خیابان‌های اطراف می‌چسبانند تا اگر کسی سگ مالی را پیدا کرد با آن‌ها تماس بگیرد. یک نفر که سگ مالی را پیدا کرده، اطلاعیه‌ها را می‌بیند و سگ را با خودش نزد آنان می‌آورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن ساده‌ی «من خوشحال نیستم» را تصاویری شاد با رنگ‌پردازی‌هایی جذاب، درخشان و پویا همراهی می‌کنند. شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دوست‌داشتنی هستند و در جلب‌ توجه کودک موفق عمل کرده‌اند. پرتعداد بودنِ تصاویر کتاب، بر جذابیت اثر افزوده‌ است. تصویرها از قدرت روایتگری خوبی برخوردارند. طراحی‌ها خوب و بدون اشکال هستند و شخصیت‌های طراحی‌شده کنش‌ها، حالت‌ها و احساسات افراد را به‌درستی به مخاطب منتقل می‌کنند. نمایش تصویری احساساتی همچون خشم، شیطنت، ترس و ..، حس هم‌ذات‌پنداری را در کودک برانگیخته و شخصیت‌های داستان را برای وی باورپذیر کرده‌اند و از این منظر بر تأثیرگذاری تصاویر افزوده‌اند. فضاسازی‌ها معرفی صحیحی از زمان و مکانِ روایت داستان در اختیار کودک قرار می‌دهند. حضور جزئیات تصویری امکان تخیل و داستان‌سرایی پیرامون تصاویر را برای مخاطب فراهم کرده‌است. تنوع در زاویه‌دیدها و نماها از دیگر نقاط مثبت تصویرها است. جنس ورق، کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بن برای خوشحال کردن دوستانش چه‌کارهایی انجام داد؟
  شما تابه‌حال توانسته‌اید با کمک کردن به دوستانتان آن‌ها را خوشحال کنید؟
  وقتی می‌توانید کسی را خوشحال کنید چه احساسی دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سو گِریوِز
  ناشر کتاب‌های قاصدک (مؤسسه نشر و تحقیقات ذکر)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم فرزانه کریمی
  سال انتشار ۲۰۱۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر دسیدریا گوئیتچاردینی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم