اختراعات

(I wonder why zippers hure teeth and other questions about invention.)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با شگفتی‌هایی از اختراعات جالب جهان
.

سال: 1996
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اختراع از موضوعات جذاب و سرگرم‌کننده برای مخاطب کودک و نوجوان است و سوالات زیادی را در ذهن او ایجاد می‌کند. اثر حاضر با طرح پرسش‌های جالب درباره اختراع ابزارها و وسائل مختلف، باعث شگفتی مخاطب خود نیز می‌شود.
  دادن اطلاعاتی درباره‌ی شیوه اختراع ابزارها و وسائل گوناگونی که در زندگی روزمره از آنها به راحتی استفاده می‌کنیم.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب حاضر از مجموعه «چراهای شگفت‌انگیز» به موضوع انواع اختراع و اکتشافات در قالب پرسش و پاسخ پرداخته است. تعریف کار مخترع، تفاوت اختراع و اکتشاف از نخستین پرسش‌های کتاب است؛ سپس در ادامه اختراعات مختلف و روش اختراع آنها بیان شده؛ اختراعاتی مانند نخستین جاروبرقی، قفل، خودکار بیک و .. . موضوع کتاب برای مخاطب سرگرم‌کننده و جذاب است و او را با شیوه اختراع ابزارها و وسائل گوناگونی که امروزه به راحتی در اختیار او هستند آشنا می‌کند. پرسش و پاسخ‌های کتاب علاوه بر آن‌که اطلاعات خوبی درباره‌ی اختراعات ارائه می‌کند، برای مخاطب شگفت‌انگیز و جالب است. تصاویر مختلف در کنار متن به درک بهتر مطالب کمک کرده‌اند؛ بعضی از تصاویر کارتونی و بامزه‌اند. اثر منبع نسبتا خوبی برای پاسخ‌گویی به سوالات علمی مخاطبان خود است.
  نمایه پایانی کتاب ابزار خوبی در بازیابی مطالب است که البته بهتر بود کاملتر و دقیق‌تر تهیه می‌شد. این کتاب مرجع فاقد مقدمه و کتابنامه‌ است.

  چکیده داستان

  این کتاب از مجموعه «چراهای شگفت‌انگیز» به سؤالات علمی مخاطبان خود درباره‌ی سرگذشت اختراعات، برخی از مهمترین ابزارها و وسائلی پاسخ می‌دهد که زندگی بشر را تغییر داده و یا آن را راحت‌تر ساخته‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ‌زیبای‌ کتاب که به ‌سبک واقعگرا و با‌ استفاده از تکنیک آبرنگ و بسیار ماهرانه خلق ‌شده‌اند، به ‌خوبی جزئیات پدیده‌ها را به ‌نمایش می‌گذارند و کودکان را در ‌درک بهتر مطالب علمی کتاب یاری می‌رسانند.
  طراحی ‌زیبا و کنش‌های پرهیجان شخصیت‌ها، فضای شاد و پرتحرکی را در‌کتاب خلق‌کرده‌اند که در ‌جلب نظرکودکان بسیار موثر است. رنگ‌آمیزی‌های شاد و متنوع نیز فضای ‌دلپذیری به ‌کتاب داده‌اند.
  در ‌کنار تصاویر ‌اصلی‌ کتاب، تصاویر‌ کارتونی‌ کوچکتری نیز طراحی ‌شده‌اند که با طنز و شوخی برخی ‌از مطالب‌ متن ‌را توضیح می‌دهند؛ این تصاویر از فضای خشک کتاب می‌کاهند و تجربه لذت‌ بخشی از یادگیری را در ‌اختیار کودکان قرار ‌می‌دهند.
  تصاویر با ‌اندازه‌های متنوعی در ‌صفحه‌ها چیدمان شده‌اند. اجرای‌ دقیق و ماهرانه ‌تصاویر و رعایت اصول واقع‌ نمایی منجر به‌ خلق تصاویری با‌ کیفیت شده که اطلاعات بسیاری را از طریق جزئیات در ‌اختیار مخاطب قرار می‌دهند و به‌ تجسم راحت‌تر مطالب کمک می‌کند.
  البته نوع فونت متن در کتاب زیبا نیست و نوع شماره‌گذاری صفحه‌ها برای کودکان پیچیده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -‌ به نظر شما کدام یک از اختراعات معرفی شده در این کتاب، بیشترین تاثیر را بر زندگی انسان گذاشته‌اند؟ دلائل خودتان را بگویید.
  -‌ سه اختراع جدید و مهم که به تازگی توسط مخترعان کشورمان ابداع شده کدامند؟
  -‌ به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود ایده اختراع یک وسیله یا ابزار در ذهن یک مخترع شکل بگیرد؟ مخترعان چه فرقی با آدم‌های معمولی دارند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده باربارا تیلور
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم رویا خویی
  سال انتشار ۱۹۹۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم