اختراع هوگو کابره

(The invention Of Hugo Cabret)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراجویی و کشف راز اختراعی که پدر در زمان حیات روی آن کار می کرد توسط پسرک بی خانمان به همراه دوستش و فهمیدن رازهای مهم دیگری درباره زندگی مخترعی مهجور در دنیای سینما

سال: 2007
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان به ماجرای هیجان‌انگیزی می‌پردازد که کشف و اختراع و جذابیت‌های خلاقانه‌ای را می‌پروراند که برای بسیاری از کودکان و نوجوانان جالب است. استقلال هوگوی دوازده‌ساله و زندگی تنهای او در دیوارهای ایستگاه و توانایی او مانند پدر و عمویش در نگهداری از ساعت‌ها و تعمیر دستگاه‌های مکانیکی و اتوماتیک ستودنی است. باوجود استقلال، هوگو نیاز به محبت و عشق و خانواده دارد که در انتهای داستان به دست می‌آورد. دوستی و همدستی هوگو و ایزابل هم از دیگر موارد جهان کودکانه‌ی داستان است که با اعتماد و همدلی همراه است. کشف کردن رازهای زندگی حرفه‌ای ژرژ میلیس و دستگاه فوق‌العاده او هم به هیجان این ماجراجویی افزوده است و جهان کودکانه‌ی آن را پربار کرده است.
  هوگو پسری باهوش و مستقل و ازلحاظ ذهنی و عاطفی توانمند و رشد یافته است. هوگو باپشتکار و جدی است و با زنده نگه‌داشتن خاطره‌ی پدرش، زندگی جدید و جالبی برای خودش می‌سازد و ماجراهای جالبی را پشت سر می‌گذارد. ایزابل دختر هوشیار، پرشور و کتاب‌خوانی است که توانایی زیادی برای دوستی دارد و به هوگو کمک می‌کند تا دفترچه‌اش را از ژرژ میلیس پس بگیرد. همدلی و همراهی ایزابل ستودنی است و مهر و درک دیگران را به‌خوبی به نمایش می‌گذارد. ژرژ میلیس که سرخورده شده و از کار بی‌نظیرش در سینما کنار کشیده است، به زندگی حرفه‌ای برمی‌گردد و با همراهی هوگو و خانواده‌اش زندگی را از نو آغاز می‌کند
  وضعیت کار، شهرت، از دست دادن موقعیت کاری و افسردگی ژرژ میلیس از موارد دنیای بزرگسالانه داستان است. دائم الخمر بودن عمو که البته در داستان دیده نمی شود و فقط مرگ او گزارش می شود.
  در این داستان اطلاعاتی برای آشنایی با تاریخ سینما و تکنیک‌های ابتدایی ساخت جلوه‌های ویژه، دکور و ضبط تصویر ارائه‌شده است. اطلاعات آموزشی غیرمستقیمی درباره‌ی مکانیک، ماشین‌های مکانیکی، ساعت‌ها، دستگاه‌هایی اتوماتیک در داستان وجود دارد.
  داستان در شهر پاریس اتفاق می‌افتد و به تصاویر، مناظر و تاریخ سینمای فرانسه اشاره می‌شود.
  بی‌خانمانی هوگو و زندگی مخفیانه‌ی او درون دیوارهای ساختمان ایستا، گرسنگی و نیاز به دزدی برای غذای روزانه نیز از عناصر ترس می‌تواند برای برخی خوانندگان اضطراب‌آور باشد. مرگ پدر و مادر هوگو و عموی دائم‌الخمرش و تنها ماندن هوگو در این دنیا بدون هیچ دوست و مسئولی نیز از دیگر عناصر خشونت و ترس داستان است

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسر یتیم باهوشی به نام هوگو کابره است که به‌تنهایی در دیوارها و اتاق‌های زیرشیروانی ایستگاه راه آهنی در پاریس زندگی می‌کند. داستان هوگو و تلاش او برای زنده نگه‌داشتن دستاوردها و تلاش‌های پدرش در بازسازی دستگاه‌های مکانیکی اتوماتیک و تعمیرات و نگهداری از ساعت‌ها با داستان ژرژ میلیس، سینماگر فوق‌العاده‌ی اوایل قرن بیست که به انزوا رفته است در هم می‌آمیزد و راز اختراع مکانیکی و زندگی میلیس توسط هوگو و ایزابل کشف می‌شود. این داستان ماجراجویانه و هیجان‌انگیز درباره‌ی دوستی‌ها، کشف و اختراع و همدلی و همراهی در زمان دشواری‌های زندگی است. شخصیت هوگو و ایزابل که در ابتدای نوجوانی‌اند خلاق و پرمهر و جدی و صمیمی است و این دو با همراهی یکدیگر می‌توانند رازهای مختلفی را کشف کنند و به زندگی دیگران، خصوصاً ژرژ میلیس که در افسردگی و انزوا به سر می‌برد کمک می‌کند تا بتوانند باز خود را بازیابند و از تقدیر و تشکر مردم بابت زحماتشان لذت ببرند. شخصیت قهرمان‌های داستان واقعی و مجموعه‌ای از مثبت و منفی است و تلاش برای بهتر شدن و به وجود آوردن تغییر در زندگی خود و دیگران آن‌ها را قهرمان‌های قابل‌دسترس و ارزشمندی می‌کند. ساخت کتاب که با ژانر سینما رمان شناخته‌شده است تصاویر و متن را به کمک هم می‌آورد و بخشی از داستان از طریق متن و بخش‌های دیگر از طریق تصاویر سیاه‌وسفید روایت می‌شود. شخصیت‌پردازی‌ها کامل و قابل ارتباط‌گیری است و فضای داستان برای خواننده نوجوان از کشش کافی برخوردار است.
  مرگ مادر هوگو، مرگ پدرش در آتش و غرق شدن عمویش از موارد دردناک داستان است. تنهایی کودک و سختی امرارمعاش او می‌تواند از موارد اضطراب‌آور داستان باشد؛ هرچند که این استقلال و میل به دریافت دوستی و عشق و داشتن خانواده به‌طور مکمل برای نوجوانان معنی‌دار و قابل‌درک است. پلیسی که سعی می‌کند هوگو را دستگیر کند، دستگیر شدن، صدمه دیدن دست هوگو از دیگر موارد خشونت در داستان است.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی هوگو پسر یتیم و بی‌خانمانی است که به‌تنهایی و به‌صورت غیرقانونی در ساختمان ایستگاه راه‌آهن زندگی می‌کند و داستان زندگی او با داستان فردی به نام ژرژ میلیس فیلم‌ساز کهنه‌کار و مشهوری که از کار کناره گرفته است گره می‌خورد. هوگو به‌طور اتفاقی با دخترخوانده‌ی ژرژ میلیس که فردی باهوش و کنجکاو و کتاب‌خوان است آشنا می‌شود و آن‌ها سعی می‌کنند از پروژه‌ی ناتمام بازسازی آدم‌آهنی بسیار جالب و پیچیده‌ای که پدر هوگو پیش از مرگش روی آن کار می‌کرده سر دربیاورند. در این حین راز زندگی ژرژ میلیس سر درمی‌آورند و تغییرات مهمی در زندگی همه‌ی افراد داستان به وجود می‌آید. هوگو در این میان صاحب دوستان جدید و خانواده‌ای دوست‌داشتنی می‌شود که در این ماجراجویی به‌هم‌پیوسته‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بدون شک تصاویر کتاب «اختراع هوگو کابره» یکی از به‌یادماندنی‌ترین و تأثیرگذارترین فضاهایی که یک نوجوان می‌تواند در یک کتاب با آن‌ها مواجه گردد را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد.
  تصاویر کتاب مملو از فضاسازی‌هایی رمزآلود هستند و ازاین‌جهت کاملاً در خدمت متن حرکت می‌کنند. رنگ سیاه زمینه ی کاغذها و فضای تاریک و کم‌نور حاکم بر تصاویر و استفاده به‌جا و مناسب از نورپردازی‌های موضعی بر این رمزگونگی دامن زده‌اند. از ویژگی‌های برجسته تصاویر پرتعداد کتاب، می‌توان به طراحی قوی، به کار بردن زاویه دیدهای متنوع، قدرت روایی بسیار بالا و نمایش کنش‌ها و احساسات شخصیت‌های داستان اشاره کرد.
  تکنیک انتخابی مناسب نوع متن و گروه سنی مخاطب بوده و زیبا و هنرمندانه اجراشده است. موارد فوق کتاب را به اثری تأثیرگذار و ماندگار در ذهن مخاطب تبدیل کرده‌اند.از دیگر موارد قابل‌توجه کتاب رعایت حق کپی‌رایت توسط ناشر است. لذت بردن از این رمان تصویری، به والدین و نوجوانان پیشنهاد می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا ژرژ میلیس به انزوا رفته بود و هوگو چه تأثیری در بازگشت او به زندگی حرفه‌ای‌اش داشت؟
  – اگر شما جای هوگو بودید چطور برای خودتان غذا تهیه می‌کردید؟ فکر می‌کنید سختی‌های زندگی هوگو چه تأثیری در شخصیت و پشتکار او داشت؟
  – به نظر شما جالب‌ترین دستگاه اختراع بشر چیست؟
  – اگر شما بخواهید وسیله‌ای مربوط به علاقه‌مندی‌هایتان اختراع کنید آن وسیله چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده برایان سلزنیک
  ناشر افق
  تعداد صفحات ۵۸۴
  نام مترجم رضی هیرمندی
  سال انتشار ۲۰۰۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر برایان سلزنیک
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم