ادوینا دایناسوری که خبر نداشت منقرض شده

(Edwina, the dinosaur who didn`t know she was extinct)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

علاقه‌ی مردم شهر به دایناسوری مهربان، تلاش پسر برای اثبات انقراض دایناسورها و شکل‌گیری دوستی میان پسر و دایناسور همراه با پذیرش دیگری

سال: 2006
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دایناسورها در دنیای کودکان بسیار پررنگ و در عین حال به دلیل منقرض شدنشان بسیار اسرار آمیز هستند. در داستان، دایناسور در شهر به گونه‌ای زندگی می‌کند که همه اورا پذیرفته‌اند ، از وجود او در شهر شگفت‌زده هستند و همکاری، دوستی و تعامل بی نظیری با مردم پیدا کرده است، اما رجینالد به هیچ عنوان او را نمی‌پذیرد و رگه‌هایی از حس حسادت را نسبت به دایناسور در خود می‌بیند. دایناسور نسبت به این موضوع واکنش خاصی نشان نمی‌دهد و صرفا با پذیرش این موضوع درک آن را برای خود راحت‌تر می‌کند. رجینالد تلاش می‌کند به مردم ثابت کند دایناسورها خیلی وقت است که منقرض شده‌اند و وجود ندارند. حس ناامیدی، دیده نشدن توسط مردم و شنیده نشدن او را خشمگین می‌کند. رجینالد که در ابتدا نسبت به دوستی با دایناسور بسیار سخت‌گیر است در نهایت با پذیرفتن او می‌تواند دوستی را تجربه کند.
  رابطه‌ی رجینالد با دایناسور رابطه‌ای همراه با عصبانیت و پرخاشگری است. رجینالد برای حل این مساله، راه گفت‌وگو کردن با دایناسور را انتخاب می‌کند. او خشم خود به ادوینا را می‌پذیرد. دایناسور زمانی که متوجه می‌شود رجینالد او را دوست ندارد و در واقع نباید وجود داشته باشد، ناراحت نمی‌شود و رجینالد هم از این واکنش یاد می‌گیرد نیازی به بروز احساسات منفی به کسی که دوستش نداریم نیست. دایناسور به‌خوبی حرف‌های رجینالد را می‌شنود و همه‌ی آن‌ها را می‌پذیرد، اما هیچ دلیلی برای ناراحت کردن خود نمی‌بیند زیرا می‌داند گاهی موقعیت‌هایی پیش می‌آیند که قابل تغییر نیستند و رجینالد هم مانند او این موقعیت را حس می‌کند و می‌فهمد باید با آن کنار بیاید.
  همراه با داستان، کودکان با مهارت‌های زندگی مانند همدلی ، دوستی، پذیرش دیگری و روش‌های کنترل هیجانات و کنترل خشم آشنا می‌شوند.
  رجینالد برای اینکه با دایناسور صحبت کند، دست اورا با خشونت گرفته است و با زور او را داخل مدرسه می‌برد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دایناسوری مهربان به نام ادوینا است که همه‌ی مردم عاشق او هستند، اما رجینالد مطمئن است که آن‌ها منقرض شده‌اند و نمی‌تواند حضور او را بپذیرد. هدف داستان توانایی حل مسئله در موقعیتی است که ممکن است توانایی تغییر شرایط را نداشته باشیم. رجینالد از حس شنیده نشدن توسط مردم خشمگین می‌شود، اما زمانی که با ادوینا مواجه می‌شود و حرف‌هایش را به او می‌گوید، با رفتار ادوینا پذیرش و همدلی کردن را می‌‌آموزد. رجینالد تنها راه حل این مشکل را صحبت کردن با خود دایناسور می‌داند. ادوینا نیز به همه‌ی حرف‌های او گوش می‌دهد و می‌پذیرد که رجینالد درست می‌گوید، اما از شنیدن این حرف‌ها اندوهگین نمی‌شود و تلاش می‌کند موقعیت جدید را بپذیرد. همراه با داستان کودکان با مفاهیمی چون پذیرش، همدلی و دوستی آشنا می‌شوند.

  چکیده داستان

  ادوینا یک دایناسور در شهر است که همه مردم عاشقش هستند، اما رجینالند اصلا او را دوست ندارد و تمام تلاشش را می‌کند تا به همه ثابت کند دایناسور ها منقرض شده‌اند ولی این موضوع برای دایناسور اصلا مهم نیست و رجینالد هم می‌پذیرد که برای او هم مهم نباشد که دایناسور ها وجود ندارند و با هم دوست بمانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  محتوای داستان عیناً در تصاویر وجود دارد و به علاوه‌ی اینکه تصاویر دارای جزئیات بیشتری از نماهای شهری و ابراز احساسات مردم و شخصیت‌های داستان است. تصویرسازی‌ها کاملا ساده و با رنگ‌های تخت طراحی شده‌اند و برای گروه سنی مخاطب کتاب و حتی گروه‌های سنی پایین‌تر قابل درک هستند و مفهوم داستان را منتقل می‎کنند. در فضاسازی کتاب فضاهای مختلفی از شهر ، خانه و مدرسه وجود دارد و شخصیت‌پردازی داستان به گونه‌ای است که شخصیت‌ها در طول داستان حرکت دارند و پویا هستند. تصویرگر در صفحاتی موضوعاتی را که موضوعات حاشیه‌ای داستان هستند با رنگ‌های خنثی در زمینه آبی قرار داده است و توجه کودک به این موارد می‌تواند کمتر از دیگر صفحات رنگی باشد. رنگ‌های به کار برده شده در تصاویر رنگ‌هایی ملایم هستند و جذابیت بصری زیادی برای کودکان ندارند.
  فونت‌ها در تمامی داستان یکسان و یک اندازه هستند ولی عنوان اصلی کتاب فونتی متفاوت و مختص به خود دارد. فضای قرار گیری متن در تصاویر مناسب و با پس‌زمینه‌ی خلوت و خالی هستند که به تمرکز خواننده کمک بیش‌تری می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در زمان‌هایی که از وجود شخصی احساس خوبی ندارید، چطور احساساتتان را بروز می‌دهید؟
  آیا برای شما هم پیش آمده که در موقعیت‌های احساس خشم را تجربه کنید؟ فکر می‌کنید در چنین موقعیت صحبت کردن با دیگران تا چه اندازه به شما کمک می‌کند که احساس بهتری داشته باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مو ویلمس
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۰۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر مو ویلمس
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم