ارابه خورشید

(Phaethon on the chariot of the Sun )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

ماجرای سفر فایتون به آسمان و برای جست‌وجوی پدرش، همراه با مضامینی چون اعتماد و پذیرش خود

نویسنده: چانگ شین‌کیم تصویرگر: دورینا تسمان

ارابه خورشید

(Phaethon on the chariot of the Sun )
7+

ماجرای سفر فایتون به آسمان و برای جست‌وجوی پدرش، همراه با مضامینی چون اعتماد و پذیرش خود

نویسنده: چانگ شین‌کیم

تصویرگر: دورینا تسمان

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان مانند سایر داستان‌های کهن، از وزن چشم کودک بیان نشده است. اما هویت‌خواهی کودک در داستان و تلاش او برای به دست آوردن حس بزرگ‌تری که از قهرمانان اسطوره‌ای وام گرفته شده، فضایی را فراهم می‌کند تا کودک به دنبال شکل دادن هویت خود باشد. شکل‌گیری من و هویت کودک، او را به سمت تجربه‌ی استقلال فردی و در نهایت رشد و بالندگی هدایت می‌کند.
محتوای آموزشی
در انتهای کتاب، یک صفحه درباره کشور ایتالیا که خواستگاه این داستان است، توضیح داده شده و کودکان با پایتخت آن، مساحتش و اطلاعاتی درباره‌ی سیاست، دین‌ و اقلیم آن آشنا می‌شوند که ممکن است کودکان را به مطالعه‌ بیش‌تر درباره‌ی آن ترغیب کند.
الگوی شخصیتی
باور داشتن و پذیرش تواناهایی خود، از جمله مهارت‌های زندگی در این داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ارابه‌ی خورشید از اسطوره‌های رومی گرفته شده است. در رم قدیم، جنگاوری و قدرت مردان اهمیت بسیاری داشته است و مردان برای اثبات جسارت و توانایی‌های خود، مسابقه‌های گوناگون برگزار می‌کردند. در طول داستان، کودک از طریق نام‌ها و گاهی هم تصویرسازی‌ها با فرهنگ و روش زندگی مردم در رم باستانی آشنا می‌شود.
ترس و خشونت
سقوط فایتون از آسمان و احتمال نابودی زمین و آسمان به خاطر سقوط او ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی پسری به نام فایتون است که دوست دارد مانند خدایان قدرتمند باشد اما از این‌که انسانی معمولی ا‌ست، غمگین است. مادرش می‌گوید او فرزند یکی از قهرمانان و نگهبان خورشید است اما فایتون نمی‌تواند به حرف مادرش ایمان داشته باشد و به آسمان‌ها می‌رود تا نگهبان خورشید را ملاقات کند. موضوع داستان درباره‌ی اعتماد است. داستان «ارابه‌ی خورشید» از مجموعه‌ی داستان‌هایی برای فکر کردن است. این مجموعه در پنجاه جلد منتشر شده و از قصه‌ها و ضرب‌المثل‌های ملل مختلف الهام گرفته شده است. در داستان‌های کهن، سیر روایی داستان بر بقیه اجزا پیشی می‌گیرد و به همین دلیل مضامین و سخنان داستان، در تار و پود آن تنیده می‌شوند. در این داستان نیز علاوه بر موضوع اعتماد، کودکان مفاهیمی چون داشتن پذیرش نسبت به خود و موقعیتی که در آن هستند را تجربه می‌کنند. فایتون توانایی‌های بسیاری دارد و قدرتمند است اما تا خود را از نسل قهرمانان نداند، نمی‌تواند از قدرت خود استفاده کند. و این عدم پذیرش و نداشتن اعتماد به توانایی‌ها، در نهایت به او آسیب می‌زند. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 6 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

فایتون برای قهرمانان افسانه‌ای احترام قایل است و دوست دارد مانند آن‌ها قدرتمند باشد و از این‌که یک انسان معمولی است و پدرش در کنارش نیست، غمگین است. مادر به فایتون می‌گوید که او یک پسر معمولی نیست و پدرش آپولو، محافظ و نگهبان خوشید است. بنابراین او تصمیم می‌گیرد برای دیدن آپولو به آسمان برود. آپولو نیز پسر خود را می‌شناسد و فایتون از او می‌خواهد برای اثبات این‌که آپولو پدر اوست، اجازه دهد یک روز ارابه خورشید را حرکت دهد. آپولو سعی می‌کند فایتون را منصرف کند اما زمانی که اصرار او را می‌بیند، چند نکته درباره‌ی ارابه‌رانی به او آموزش می‌دهد و از او می‌خواهد تحت هیچ شرایطی افسار اسب‌ها را رها نکند. اسب‌های ارابه وحشی هستند و زمانی که متوجه می‌شوند ارابه سبک‌تر از همیشه است، سرکش می‌شوند و فایتون نمی‌تواند آن‌ها را مهار کند. دریاها ، زمین و آسمان به خاطر فایتون در حال نابودی است. اسب‌ها رها می‌شوند و فایتون به زمین می‌افتد. او در حالی که گریه می‌کند از پدر و مادر خود عذر می‌خواهد. زمین با اشک‌های فایتون و آپولو دوباره آبیاری می‌شود.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب، یکی از داستان‌های کهن رومی را با توجه خاص به جزئیات تاریخی و جغرافیایی به تصویر می‌کشد و پابه‌پای متن داستان را بازگو می‌کند. شخصیت‌ها، پوشاک، مناظر طبیعی و طراحی اسب‌ها متناسب با فضای داستان و با تاثیر از هنر رومی طراحی شده‌اند. از دیگر نکات مثبت تصاویر توجه به حالات چهره‌ی شخصیت‌ها است که به درک داستان بسیار کمک کرده است و با طراحی مناسب، کنش‌ها را برای کودکان باورپذیر می‌کند. تصاویر از فضاسازی‌ها و ترکیب‌بندی‌های متنوعی برخوردارند و تکنیک کلاژ نیز علی‌رغم اینکه ظاهری شلوغ به کتاب داده‌، ولی برای کودکان قابل تفکیک و تشخیص هستند. انتخاب پالت رنگی شاد و زنده نیز فضای دلپذیر و متنوعی به کتاب داده و به جذابیت‌های آن افزوده‌است. استفاده از رنگ زرد برای موهای پسر توجه کودکان را به پدرش که نگهبان خورشید است معطوف می‌دارد و قراردادن رنگ‌های خانواده آبی و ارغوانی درکنار زرد نیز به درخشندگی و توجه بیشتر به خورشید کمک کرده است. چاپ باکیفیت و کاغذ مرغوب به همراه تصاویر جذاب و رنگارنگ، خواندن این داستان اسطوره‌ای را برای کودکان دلپذیر و لذت‌بخش می‌کند. لازم به ذکر است که کتاب در صفحه ابتدایی خود طراحی ویژه‌ای به شکل یک درخت دارد که فهرستی از موضوعات مورد بحث در این مجموعه ۵۰ جلدی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید اعتماد یعنی چه؟ چرا فایتون حرف مادر خود را باور نکرد و برای یافتن پدرش به آسمان‌ها رفت؟ - به نظر شما چرا فایتون با فهمیدن این ماجرا که آپولو پدر اوست، قدرتمند و جسور شد؟

مشخصات کتاب
نویسنده چانگ شین‌کیم
ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
تعداد صفحات 40
نام مترجم حسین شیخ‌رضائی
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر دورینا تسمان
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم