اسباب‌بازی عزیزم!

(!I love my new toy)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای خوک کوچک و اسباب‌بازی جدیدش، خراب شدن اتفاقی آن توسط دوستش و ناراحتی و خشم پس از این اتفاق

سال: 2008
  بررس تصویر: نگار صابری
  بررس متن: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فیلی و فیگی دو دوست صمیمی هستند. فیگی اسباب‌بازی جدیدش را خیلی دوست دارد. با اینکه هنوز نمی‌داند چطور می‌توان با آن بازی کرد اما به آن دل بسته است. این داستان ماجرای درگیری فیلی و فیگی بعد از خراب شدن تصادفی اسباب‌بازی به دست فیلی را نشان می‌دهد. فیگی با خشم و ناراحتی بسیار حاضر به شنیدن عذرخواهی دوستش نیست. او تنها می‌داند که بسیار عصبانی و ناراحت است. این خشم و ناراحتی به حدی زیاد است که حتی اجازه‌ی فکر کردن به راه حلی را نمی‌دهد. از آن طرف فیلی تصور کرده بود که اسباب‌بازی از نوع پرت کردنی است. او به همراه فیگی در حال کشف کاربرد این اسباب‌بازی مرموز بودند که به دو تکه تقسیم می‌شود. خشم و ناراحتی فیگی و شرمساری فیلی از این اتفاق به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا ببینند در مسیر همین بازی کارکرد اسباب‌بازی را کشف کرده‌اند: این اسباب‌بازی از نوع جور کردنی است و از ابتدا خراب نشده است. مشابه این اتفاق در دنیای کودکان ملموس و باورپذیر است.
  فیلی و فیگی دوستان خوبی هستند. آن‌ها آنقدر با هم صمیمی هستند که بدون نگرانی از قضاوت شدن احساسات‌شان را بهم نشان بدهند. فیگی دوست دارد برای اسباب‌بازی شکسته‌اش ابراز ناراحتی کند و دوستش را مواخذه کند. اما به وجود آمدن تنش و ناراحتی به معنای پایان یک رابطه‌ی دوستانه نخواهد بود. فیگی به احساساتش اهمیت می‌دهد. خشم و ناراحتی‌اش را سرکوب نمی‌کند و از طرفی فیلی با درک این مساله و پذیرش مسولیت خودش، از فیگی دلجویی می‌کند. رابطه‌ی دوستانه‌ی فیلی و فیگی را به عنوان الگویی از ارتباط موثر می‌توان در نظر گرفت.
  اسباب‌بازی عزیزم! داستانی برای ارزش و اهمیت دوستی‌هاست. کودکان در روابط دوستانه با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند. یکی از این چالش‌ها که در این کتاب نیز به آن اشاره شده است، خراب شدن اسباب‌بازی‌ها به دست دوستان است. نویسنده با به تصویر کشیدن موقعیتی چالش برانگیز با کودکان همدردی می‌کند. چه آن‌هایی که مسبب خرابی یک اسباب‌بازی هستند و چه آن‌ها که اسباب‌بازی‌ای را خراب کرده‌اند. اما در نهایت مفهوم مهم‌تری را مطرح می‌کند: آیا واقعا یک اسباب‌بازی مهم‌تر است یا یک دوست؟ برای فیلی و فیگی در نهایت روابط دوستانه‌شان بسیار باارزش‌تر از این حرف‌هاست. مدیریت خشم، ابراز احساسات، تقویت مهارت‌های ارتباطی از اهداف اساسی این داستان زیباست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خوک کوچکی به نام فیگی است که صاحب یک اسباب‌بازی جدید شده؛ اسباب‌بازی که کارکرد آن را دقیقا نمی‌داند اما بسیار دوستش دارد. تا اینکه دوستش فیلی، اسباب‌بازی را به هوا پرت می‌کند و می‌شکند! شناخت احساسات، آشنایی با مهارت‌های زندگی، مدیریت هیجانات، ارزش دوستی‌ها و چاره‌جویی از مضامین اصلی این داستان است. فیگی شور و شوق زیادی برای اسباب‌بازی جدیدش دارد. او که دقیقا کارکرد اسباب‌بازی‌اش را نمی‌داند از ایده‌ی دوستش برای یافتن کارکردی برایش استقبال می‌کند که منجر به خرابی اسباب‌بازی می‌شود. فیگی احساسات زیادی را تجربه می‌کند. هم ناراحت است و هم عصبانی. از سوی دیگر فیلی به‌خاطر این حادثه که عمدی نبوده شرمسار است و عذرخواهی می‌کند اما فیگی آرام نمی‌شود. کودکان همواره در روابط با دوستان خود دچار چالش‌هایی می‌شوند. چالش‌هایی طبیعی که از آن‌ها گریزی نیست. اما نکته‌ی مهم نوع برخورد و مواجهه با این اتفاقات است. داستان اسباب‌بازی جدیدم با روایتی ساده، طنزآمیز و مفهومی به مخاطب کودک نشان می‌دهد در شیوه‌ی ابراز ناراحتی موجب رنجش و ناراحتی دوستانمان نشویم.
  این بررسی با استفاده از نسخه‌ی الکترونیکی کتاب نوشته شده است.

  چکیده داستان

  فیگی یک اسباب‌بازی جدید دارد. فیلی که فکر می‌کند اسباب‌بازی پرت کردنی است آن را به هوا پرت می‌کند اما وقتی به زمین می‌آید شترق! دو تکه می‌شود. حالا فیگی ناراحت و عصبانی است و هر چه فیلی عذرخواهی می‌کند از ناراحتی‌اش کاسته نمی‌شود. تا اینکه سنجابی از راه می‌رسد و به آن‌ها می‌گوید این اسباب‌بازیِ “جدا کن و بساز” است. وقتی دو تکه را بهم وصل می‌کند فیلی و فیگی با هم آشتی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند با هم بازی کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  اسباب‌بازی عزیزم! کتابی تصویری است. تصاویر پیش‌برنده و تکمیل کننده‌ی متن داستانی هستند و به درک بهتر ماجراهای داستان کمک می‌کنند. تصاویر ساده و قابل فهم هستند. طنز موجود در تصاویر باعث جذب مخاطب کودک در سنین مختلف به این کتاب می‌شود. شخصیت‌های داستانی پرجنب‌وجوش هستند. در فضای داستانی جزییات کمی به تصویر در آمده و بیشتر بر روی کنش شخصیت‌ها تاکید شده است. احساسات فیگی بعد از شکسته شدن اسباب‌بازی، شرمساری فیلی و شگفتی هر دو از کارکرد اسباب‌بازی به‌خوبی در تصاویر به نمایش در آمده است. از آنجایی که کتاب دیالوگ‌محور است؛ فضای ابری بالا سر شخصیت‌ها هم‌رنگ با رنگ تن‌شان است. مثلا وقتی فیگی (خوک کوچک و صورتی) صحبت می‌کند فضای ابری بالا سرش با رنگ صورتی به نمایش در می‌آید و به تبعیت از همین قاعده فضای ابری بالا سر فیلی به رنگ فیلی است. زمانی که هر دو یک‌صدا ناراحتی‌شان از شکستن اسباب‌بازی را فریاد می‌کشند فضای ابری به رنگی میان رنگ فیلی و صورتی در می‌آید که حاکی از احساس و دغدغه‌ی مشترک آن‌هاست.
  در برخی از صفحات زمانی که فیلی اسباب‌بازی را به هوا پرتاب می‌کند تصویرگر به کمک فلشی از مخاطب درخواست می‌کند تا صفحه را بچرخاند و به آسمان رفتن و افتادن اسباب‌بازی به زمانی را از زوایای جدیدی تماشا کند. تصاویر به لحاظ نوع اجرا ویژگی‌های مثبت زیادی دارند و دیدن آن‌ها به مخاطب کودک توصیه می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال شده اسباب‌بازیتان خراب شود؟ چه احساسی داشتید؟
  اگر دوستتان اسباب‌بازی محبوب‌تان را خراب کند واکنش شما به این اتفاق چه خواهد بود؟
  تصور کنید شما تصادفا اسباب‌بازی دوستتان را خراب کنید. چه احساسی پیدا می‌کنید و برای دلجویی از دوستتان چه کارهایی انجام می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مو ویلِمس
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۶۱
  نام مترجم آناهیتا حضرتی کیاوندانی
  شماره جلد ۴
  سال انتشار ۲۰۰۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر مو ویلمس
  نوع جلد نرم