این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

اریک

(eric )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

9+

وارد شدن یک مهمان خارجی به نام اریک به خانواده، دوستیها، تفاوت ها، پذیرش، مشاهده‌گری و نهایتا رفتن مهمان

نویسنده: شان تن تصویرگر: شان تن

اریک

(eric )
9+

وارد شدن یک مهمان خارجی به نام اریک به خانواده، دوستیها، تفاوت ها، پذیرش، مشاهده‌گری و نهایتا رفتن مهمان

نویسنده: شان تن

تصویرگر: شان تن

بررس متن: نیوشا فدایی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
علیرغم تفاوت‌ها، دوستی اریک و پسر خانواده از جهان کودکان سرچشمه می گیرد. میل پسر خانواده به درک اریک و جلوه کردن در چشم او هم برای کودکان که در این سن متوجه موجودیت و هویت خود شده‌اند و مایل‌اند به چشم بیایند کاملاً معنادار است. حس وفاداری در کودکان مخاطب داستان به دوستان شکل گرفته و گسترش ارتباطات برایشان بسیار مهم است که این موضوع در پسر میزبان و اریک به راحتی درک می شود.
محتوای آموزشی
مهمان شدن دانش‌آموز خارجی در یک خانواده‌ی غریبه، روش یادگیری جالبی درباره‌ی فرهنگ‌های مختلف و درک و پذیرش حضور دیگری است. تجربه‌ها‌ی اریک ، پسر و دیگر اعضای خانواده همه در حوزه‌ی یادگیری در بستر زندگی و آموزش مهارت‌های زندگی می‌گنجند.
الگوی شخصیتی
اریک بسیار مؤدب، کنجکاو و قدردان است و از چیزی گله و شکایت نمی‌کند. پسر صاحب‌خانه مشتاق به شناخت هر چه بیشتر اریک است. خانواده‌ی میزبان بسیار پذیرا هستند و تفاوت‌های اریک را به‌پای اختلاف فرهنگی می‌گذارند و سعی می‌کنند او را درک کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی اریک دانش‌آموز خارجی مودبی است که مهمان خانواده‌ای شده که در حومه‌ی شهر زندگی می‌کنند. اریک به چیزهای عجیب و غریبی علاقه نشان می‌دهد و سوالات زیادی می‌پرسد. اریک کنجکاو، قدردان و مهربان است. اریک روزی با یک خداحافظی مودبانه، خانه را برای همیشه ترک می‌کند. اریک و خانواده‌ی میزبان تفاوت‌های رفتاری و فرهنگی یکدیگر را پذیرفته‌اند و در کنار هم آرامش دارند و از وجود یکدیگر لذت می‌برند. اریک شخصیتی دوست داشتنی و مودب و جالب است که می تواند الگوی کودکان مخاطب داستان قرار بگیرد. برخی کودکان مانند اریک و میزبانش نسبت به درک تفاوت‌های جنسیتی و نژادی کنجکاوند و ارتباط خود را با دایره‌ی افراد اطرافشان را گسترش می‌دهند تا بیشتر درباره‌ی انسان‌ها و خودشان بدانند. این کتاب می‌تواند کمک خوبی برای درک و پذیرش افراد، تفاوت‌هایشان و محبت ورزیدن به آن‌ها باشد.

چکیده داستان

اریک دانش‌آموزی است که در منزل خانواده‌ای در کشوری دیگر زندگی می‌کند. تلفظ نام اریک برای خانواده‌ی میزبان سخت است، اما برای اریک مهم نیست و از آن‌ها می‌خواهد او را اریک صدا کنند. خانواده‌ی میزبان برای اریک اتاقی تدارک می‌بینند اما اریک ترجیح می‌دهد در پستوی آشپزخانه درس بخواند. پسر خانواده، اریک را به گشت‌وگذار می‌برد و سعی می‌کند اوقات خوشی برای او فراهم کند. روزی که درس اریک تمام می‌شود، مؤدبانه دست در هوا تکان می دهد، خداحافظی می‌کند و می‌رود.

کیفیت تصویر

تصویرسازی‌ها ساده و دارای قدرت توصیفی بالایی هستند. تصاویر هم‌راستا با متن، بدون آنکه اتفاقات داستان را لو بدهند، پلان به پلان به توصیف حال و هوای اریک پرداخته‌اند. از ویژگی‌های قابل‌توجه اثر این است که نقطه‌ی اوج داستان نه در متن بلکه توسط تصویر پایانی توصیف شده است.از سوی دیگر هم‌زمان با کشف یادگاری‌هایی که اریک برای پسرک به‌جای گذاشته، مخاطب درون‌مایه‌ی تحسین‌برانگیز داستان را درمی‌یابد؛ در شرایطی ‌که متن فاقد هرگونه پیام مستقیم است، تصاویر در انتقال مفاهیم عمیقِ زیست‌محیطی و انسانی موفق ظاهر شده‌اند. اهمیت تصویرها از منظر زیست‌محیطی ازآن‌جهت موردتوجه است که اریک، داخل تمام ‌دورریختنی‌هایی که جمع می‌کرد مانند در بطری، کاغذ شکلات و... گل کاشته است. و از منظر دیگر می‌تواند اشاره به این مهم داشته باشد که جزئیات کوچک می‌توانند شادی‌های بزرگ خلق کنند. در مسیر خوانش کتاب، با هر تجربه دیداریِ اریک از محیط جدیدی که در آن قرارگرفته است، مخاطب تشویق به خوب دیدن می‌شود. موارد فوق بیان‌گر این مهم هستند که تصاویر به شکلی غیرمستقیم نکته‌های آموزشی بسیاری برای مخاطب به ارمغان آورده‌اند. سیاه‌و‌سفید بودن و تکنیک اجرای تصاویر پرقدرت است و نه‌تنها از جذابیت آن‌ها نکاسته، بلکه زمینه‌ی تأکید بر تصویر رنگی پایانی را فراهم کرده است. تنوع در نماها و زاویه دیدها از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب هستند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تابه‌حال کسی را دیده‌اید که با شما تفاوت فرهنگی داشته باشد؟ - اریک در طول داستان صحبتی نکرد اما شخصیتی دوست‌داشتنی است. به نظر شما چه چیزی باعث شده چنین احساسی درباره‌اش داشته باشیم؟ - اگر با کسی برای مدتی دوست باشید و او از شهر یا مدرسه‌تان برود چه احساسی خواهید داشت؟

مشخصات کتاب
نویسنده شان تن
ناشر آفرینگان
تعداد صفحات 48
نام مترجم مسعود ملک یاری
شماره جلد 99
سال انتشار 2010
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر شان تن
عرض کتاب 15
طول کتاب 19
نوع جلد نرم