ازدواج با خورشید

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش موشی به نام دندان سوزنی برای یافتن قوی‌ترین موجود دنیا برای ازدواج

سال: 1396
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  از موارد دنیای کودکی شناخت قدرت، علاقه نشان دادن به آن و تمایل به ‌قرار گرفتن در کنار افراد قدرتمند است. کودکان در سنین بین 5 تا 7 سالگی حوزه قدرت و اختیار خود و بزرگ‌سالانشان را می‌شناسند و حتی زیر سؤال می‌برند. دندان سوزنی نیز مانند کودک مخاطب داستان این احساسات را تجربه می‌کند.
  خورشید و ابر و باد و کوه نقاط ضعف خود را می‌شناسند و کتمان نمی‌کنند. تمام عناصر طبیعت در داستان دندان سوزنی را به‌سوی شناخت و پذیرش نوع خود هدایت می‌کنند و او در پایان داستان یک هم نوع را به همسری برمی‌گزیند.
  ازدواج و بچه‌دار شدن از موارد دنیای کودکان نیست. پی‌رنگ داستان معطوف به موضوع خواستگاری و ازدواج و بچه‌دار شدن است.
  شناخت عناصر طبیعت و نیروی هرکدام می‌تواند شروع خوبی برای درس علوم باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش زرنگ و قدرتمندی به نام دندان سوزنی است که فردی محبوب بین زنان است. دندان سوزنی می‌خواهد با قوی‌ترین موجود جهان ازدواج کند برای همین رخت خواستگاری می‌پوشد و به خواستگاری خورشید می‌رود چون فکر می‌کند خورشید قدرتمندترین موجود دنیا است. خورشید به موش می‌گوید که ابر قدرتمندتر است و ابر می‌گوید باد و باد می‌گوید کوه و کوه می‌گوید خانم موشی که دیواره کوه را کنده و درون آن زندگی می‌کند قدرتمندترین موجود جهان است. داستان درباره‌ی توجه کودک به مظاهر قدرت در زندگی و در طبیعت و علاقه‌مندی به محشور شدن با صاحبان قدرت است. برخی کودکان، به دلیل کوچک بودن ازلحاظ جسمی، تمایل به قدرتمند بودن یا در کنار قدرت قرار گرفتن از خود نشان می‌دهند و دراین‌باره تخیل می‌کنند. دندان سوزنی در ابتدا قدرت خود و هم نوعانش را قبول ندارد و به دنبال مظاهر قدرتی بزرگ و غیرقابل‌دسترس است، اما طبیعت به او می‌آموزد که قدرت واقعی در درون او و هم نوعانش مثل خانم موش وجود دارد و به همین دلیل با خانم موش ازدواج می‌کند و خوشبخت می‌شود.
  موضوع ازدواج، خواستگاری و بچه‌دار شدن از موارد جهان بزرگسالانه است و لزوماً در زندگی کودکان جایگاهی ندارد.

  چکیده داستان

  موش قدرتمند و خوش‌تیپی به نام دندان سوزنی به دنبال همسری می‌گردد که از همه موجودات قدرتمندتر باشد. دندان سوزنی ابتدا به خورشید پیشنهاد ازدواج می‌دهد اما خورشید به او می‌گوید که ابر از او قدرتمندتر است چون می‌تواند روی خورشید را بپوشاند. ابر او را به باد معرفی می‌کند و باد او را به کوه نشان می‌دهد. درنهایت کوه به دندان سوزنی می‌گوید که خانم موشی در آن خانه دارد از کوه هم قوی‌تر است چون درون کوه را کنده و در آن زندگی می‌کند. در نخستین دیدار دندان سوزنی و خانم موش عاشق هم می‌شوند و باهم ازدواج می‌کنند و بچه‌دار می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  انرژی بالای صفحه عنوان زرد رنگ ، نمایش تصویری شخصیت‌های داستان و طراحیِ خوب عنوانِ کتاب؛ همگی ورودی جذابی برای اثر فراهم کرده‌اند. فضاسازی‌ها، طراحی شخصیت‌ها، رنگ‌آمیزی لباس‌ها و محیط، متناسب با فضای داستان صورت گرفته است. استفاده از جزئیات و ریزنقش ها در بافت لباس‌ها، معرفی خوبی از نقوش و فضاهای ایرانی به مخاطب ارائه می‌دهد. فضاها و لباس‌های سرشار از نقش و رنگ، حس شادی و هیجان جاری در داستان را منتقل می‌کنند. فضاهای خالی و سفید موجود در تصاویر، پاسخ مناسبی برای ریزنقش ها و جزئیات فراوان تصویری است.
  از دیگر نقاط مثبت تصاویر استفاده از زاویه دیدهای متنوع است. همچنین استفاده‌ی به‌جا و مناسب از عنصرِ اغراق و فانتزی در شخصیت‌پردازی‌ها (مرد خیاط و موش‌ها) فضای تصاویر را با طنزی دل‌نشین همراه کرده است. تکنیک اجرای تصاویر خوب است و تصویرگر به‌خوبی از عهده‌ی کنترل تکنیک و رنگ در فضاهای پر شخصیت و شلوغِ تصاویر برآمده است اما در تصاویر خلوت‌تر که با حضور عناصری چون خورشید، ابر و باد مواجه هستیم؛ به نظر می‌آید یکدستی در تکنیک و فضای تصاویر تا حدودی مخدوش شده است. پلان‌های نمایش کشتی گرفتن موش‌ها و مراسم آینه و شمعدان بردنِ عروسی دندان سوزنی و خانوم موشه از تصاویر جذاب کتاب هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا دندان سوزنی دلش می‌خواست با قدرتمندترین موجود دنیا ازدواج کند؟
  – فکر می‌کنید چرا دندان سوزنی در ابتدای داستان دوست نداشت با دیگر خانم موش‌ها ازدواج کند؟
  -درباره قدرت عناصر طبیعت مثل باد و آب چه می‌دانید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده احمد اکبرپور
  ناشر کتاب‌های طوطی (فاطمی)
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر حمیده خسرویان
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم