از این طرف نگاه کن

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مواجهه‌ی چند حیوان با یک نقاشی، همکاری حیوانات برای درک و یافتن تصاویری آشنا در آن؛ همراه با همدلی و مشارکت جمعی

سال: 1398
  بررس تصویر:
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از روزن چشم کودک روایت نشده اما موارد پررنگی از جهان کودکی در آن وجود دارد: در داستان به دوستی شیر و حیوانات اشاره‌ای نمی‌شود و آن‌ها بر اساس موقعیتی مشابه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و آن هم مواجهه با یک تابلوی نقاشی است. آن‌ها با هدف مشترکِ کشف کردن، ساعت‌ها در کنار یکدیگر و درباره‌ی نقاشی گفت‌وگو می‌کنند. هرکدام از حیوانات به دنبال تصویر آشنایی از خود می‌گردد و هم‌زمان با معرفی هویت خود، با ذهنیت دیگر حیوانات و دنیای آنان نیز آشنا می‌شود. تجربه‌ی حیوانات در کنار یکدیگر، تجربه کشف کردن همراه با مشارکت جمعی و همدلی، برای کودکانی که به تازگی در فضایی جدید مانند مدرسه و گروه‌های بزرگ‌تر دوستی قرار گرفته‌اند، ممکن است حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد.
  حیوانات در فضایی همراه با آرامش و همدلی، و در کنار یکدیگر به نقاشی نگاه می‌کنند که همراه با تجربه‌ی پذیرش نسبت به خود و دیگران است. زرافه با دیگر حیوانات کتاب، تفاوت دارد و این تفاوت ظاهری سبب شده از زاویه‌ای متفاوت نیز به نقاشی نگاه کند. حیوانات برای درک زرافه تلاش می‌کنند به شکل وارونه و از دیدگاه او به نقاشی نگاه کنند. تماشای واورنه‌ی دنیای پیرامون برای حیوانات همراه با تجربه‌ی همدلی است. تماشای بوم و صحبت کردن در رابطه با آن نیز همراه با تجربه دوستی و مشارکت جمعی است
  شناخت تفاوت‌ها، پذیرش آن و تلاش برای درک دیگری در فضایی همراه با همدلی از مهارت‌های زندگی داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی گروهی از حیوانات است که در جنگل یک بوم نقاشی پیدا کرده‌اند. شیر، خروس، خرس و قورباغه تصویری آشنا و نزدیک به خود را در گوشه‌ای از نقاشیِ بوم پیدا می‌کنند و آن را به دوستان‌شان نیز نشان می‌دهند. حیوانات به واسطه‌ی بوم نقاشی، در موقعیتی جدید همراه با کشف کردن قرار می‌گیرند و هر کدام با یافتن تصویری از خود، هویت و دنیای خود را برای دیگران بیان می‌کند. با حضور زرافه، که از زاویه‌ای متفاوت به تصاویر بوم نگاه می‌کند، حیوانات می‌آموزند که از زوایای دیگری نیز می‌توانند بوم را تماشا کنند و برای درک دنیای زرافه تلاش می‌کنند به صورت وارونه تصاویر را نگاه کنند. تجربه‌ی حضور زرافه و کشف دیدگاهی جدید، برای حیوانات سرگرم‌کننده است و تصمیم می‌گیرند به صورت وارونه و روی دستان خود تا برکه بروند. کتاب مفاهیمی چون دوستی، همدلی و پذیرش را پررنگ می‌کند و تجربه حیوانات برای کودکان سال‌های آغازین دبستان که تجربه خارج شدن از فضای امن خانه و حضور در دنیایی بزرگ‎تر و جدید را دارند، ممکن است هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  مطالعه کتاب برای کودکان بالای هفت سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  شیر در جنگل با یک نقاشی مواجه شده و مشغول تماشای آن می‌شود. در همین زمان یک خروس، روباه، خرس، قورباغه و زرافه نیز با شیر همراه می‌شوند. آن‌ها مدتی به نقاشی نگاه کرده و هر کدام در آن تصویری آشنا از خود پیدا می‌کنند.

  کیفیت

  تصاویر کتاب هم‌راستا با متن کتاب است؛ تصاویر ایستا هستند، شخصیت‌ها و همچنین فضاسازی در فریم‌های متفاوت تکرار شده‌اند، اما بوم نقاشی و ترغیب کودک به کشف تصاویر بوم و پیدا کردن موضوعاتی آشنا در آن، سبب مشارکت کودک با تصاویر و متن کتاب می‌شود: در هر موقعیت جدید با تغییر در کنتراست و تغییر ملایم رنگ‌ها، بخشی از تصویر برای کودکان آشکار می‌شود و آنان همراه با حیوانات داستان، شکلی تازه را کشف می‌کنند و به تماشای بوم از زوایای مختلف، برای کشف تصاویر بیش‌تر، ترغیب می‌شوند.
  شخصیت‌های کتاب، حیوانات جنگل، با فرم‌هایی ساده و بدون جزییات تصویر شده‌اند و کنش چندانی ندارند.، اما برای کودکان گروه سنی مخاطب باورپذیر هستند. فضاسازی نیز مانند شخصیت‌پردازی، با خطوط کم و استفاده از لکه‌های رنگی انجام شده و فضایی کلی از جنگل را نشان می‌دهد.
  تصویرگری کتاب با تکنیک آبرنگ و با انتخاب رنگ‌هایی جذاب و متنوع انجام شده است.
  کتاب برای کودکان بالای هفت سال نوشته شده است: قطع و انتخاب فونت به گونه‌ای است که برای کودکان می‌تواند همراه با تجربه مستقل مطالعه کتاب باشد.
  تصویر روی جلد معرفی فضای داستان است؛ شخصیت‌هایی که در کتاب حضور دارند و همچنین بوم نقاشی. حروف عنوان با رنگ‌های متفاوت از یکدیگر جدا شده‌اند که برای کودکان سال‌های آغازین دبستان ممکن است آشنا و دلچسب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا حیوانات تصمیم گرفتند برای پیدا کردن تصویر زرافه، بوم را به صورت وارونه تماشا کنند؟ آیا شما هم در گروه دوستان خود موقعیتی مشابه را تجربه کرده‌اید؟
  فکر می‌کنید چرا شیر و دیگر حیوانات برای پیدا کردن تصویری از قورباغه تلاش می‌کردند و چه چیزی باعث شد قورباغه که از ابتدا هیچ حرفی نزده بود، درباره تصویر خود با دیگران صحبت کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده علی خدایی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۴۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر علی خدایی
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم