از روزهای مدرسه لذت ببر

(Keeping School Cool )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

توصیه‌هایی به کودکان برای گذراندن هر چه بهتر دوران مدرسه.

نویسنده: مایکلین ماندی تصویرگر: آر. دبلیو. اَلی

از روزهای مدرسه لذت ببر

(Keeping School Cool )
8+

توصیه‌هایی به کودکان برای گذراندن هر چه بهتر دوران مدرسه.

نویسنده: مایکلین ماندی

تصویرگر: آر. دبلیو. اَلی

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب توصیه‌هایی ست به کودکان بالای شش سال که چگونه دوران مدرسه‌شان را بگذرانند. مطالب آن خطاب به کودکان است و راهنمایی‌های آن به زبانی ساده و قابل‌فهم نوشته‌شده است.مسائلی که به آن‌ها اشاره‌شده چیزهایی ست که در جهان کودکان وجود دارد و با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. مسائلی از قبیل یادگیری، دوست‌یابی، همراهی با دیگران ، گوش کردن به درس سر کلاس ، روز اول مدرسه ، معلم جدید ، انجام تکالیف ، و ... که در دنیای کودکان مخاطب این کتاب دیده می‌شود. توصیه‌های آن عملی و واضح است. غیر از چند راهنمایی که به نظر می‌رسد کودکان در آن‌ها نمی‌توانند به‌طور کامل دخالت داشته باشند، مثل تغذیه‌ی مناسب یا داشتن اتاق فردی و میزتحریر فردی، باقی آن‌ها برای کودکان قابل‌استفاده است و نویسنده سعی کرده تا جای ممکن با درک مشکلات و مسائل کودکان این سنین ، توصیه‌ها و راهنمایی‌های عملی ارائه کند. این کتاب را موضوعات زیادی را برای گفتگو در خانواده و نیز رده‌های آموزشی خواهد داشت.
محتوای آموزشی
این کتاب جزو مجموعه‌ای با عنوان مهارت‌های زندگی چاپ‌شده است. هدف این مجموعه از اسم آن پیداست. نویسنده در هر صفحه تلاش کرده است در مورد مسائل و مشکلاتی که کودکان گروه سنی ب و ج در دوران مدرسه با آن روبه‌رو می‌شود ، راهنمایی‌هایی ارائه دهد. توصیه‌های آن در مورد دوست‌یابی، روز اول مدرسه ، معلم جدید ، کار جمعی و ... است و می‌تواند توجه کودکان را به مسائل و مشکلات خودشان جلب کند و به آن‌ها در این زمینه آگاهی‌های زیادی بدهد. اینکه مثلاً وقتی احساس می‌کنند معلمشان دوستشان ندارد آن‌ها با والدینشان نمایشان بگذارند. یا اگر حالشان در مدرسه خوب نیست بخواهند که پیش معلم بهداشت بروند و ...
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب از مجموعه کتاب‌های مهارت‌های زندگی است و روایتی داستانی ندارد. در هر صفحه نویسنده تلاش کرده است توصیه‌هایی به کودکان بکند که برای دوران تحصیلشان مناسب باشد؛ اینکه چطور روز اول مدرسه را سپری کنند، یا چطور تکلیف‌هایشان را انجام دهند. توصیه‌های این کتاب جنبه‌ی آموزشی دارند وعلاوه بر کودکان، برای والدین نیز قابل‌استفاده‌اند. موضوعاتی که انتخاب‌شده مثل سازگاری با دیگران، یا یادگیری و موضوعات دیگر آن همگی مسائلی ست که کودکان در این سنین با آن روبه‌رو هستند و نیاز به کسب مهارت در این زمینه‌ها دارند. زبان و شیوه‌ی نگاه نویسنده همراه با توصیه‌های عملی‌ای که می‌کند، می‌تواندبه کودکان احساس اطمینان ببخشید. این کتاب را می‌توان در خانواده و حتی رده‌های آموزشی خواند و در مورد آن به گفتگو پرداخت.در این کتاب از کلمات بزرگسالانه و نیز لحن خشن یا توهین‌آمیز استفاده‌نشده است. راهنمایی‌های نویسنده دوستانه و صمیمانه است. بعضی از راهنمایی‌هایی که در این کتاب هست برای همه‌ی کودکان عمومیت ندارد. مثلاً اینکه به کودکان توصیه می‌شود که میزتحریر داشته باشند و نیز جایی مجزا برای خود که بتوانند در آن با خیال آسوده به تکالیفشان بپردازند یا از آن‌ها می‌خواهد حتماً غذاهای سالم و مقوی بخورند و اگر انجام تکالیفشان خیلی طول کشید از پدر یا مادرشان بخواهند چند لقمه و آبمیوه برایشان بیاورند. به نظر می رسد توصیه‌هایی مطرح‌شده برای همه‌ی کودکان اجرایی و امکان‌پذیر نباشد. کودکان برای انتخاب تغذیه‌ی سالم در خانواده تصمیم‌گیرنده نیستند و برای جا و مکان انجام تکالیفشان نمی‌توانند چندان دخالتی داشته باشند و طبیعتاً این‌ها به تصمیمات و امکانات خانواده و محل زندگی‌شان مربوط خواهد شد. به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از راهنمایی‌های این کتاب مختص بزرگ‌سالان است. زبان قابل‌فهم این کتاب، متن را برای کودکان بالای 8 سال راحت و صمیمانه کرده است.

چکیده داستان

این کتاب روایت داستانی ندارد و مجموعه‌ای است از راهنمایی‌هایی در مورد چگونه بهتر گذراندن دوران مدرسه. در هر صفحه موضوعی موردتوجه قرارگرفته است و به همراهی تصویری سعی شده توصیه‌ای به کودکان ارائه دهد که عملی باشد و به دردشان بخورد تا دوران مدرسه را در این سنین بهتر بگذرانند. همچنین این کتاب در پایان صفحات خود متنی یک‌صفحه‌ای دارد در مورد سخنی با بزرگ‌ترها.

کیفیت تصویر

مطالب کتاب به‌همراه تصاویر دوست‌داشتنی‌ سعی‌دارند تا کودکان را برای مواجهه با‌مشکلات مدرسه آماده کنند. تصاویر با‌ تکنیک قلم‌فلزی و آبرنگ به‌خوبی اجرا شده‌اند، و صحنه‌های جالبی‌ را با وضوح تصویری مناسب در‌ معرض‌ دید بیننده قرار‌ می‌دهند. شخصیت‌پردازی‌ها‌، برای‌کودکان دوست‌داشتنی و باورپذیرند. طراحی‌ کنش‌ها نیز ساده و قابل‌درک‌اند و با‌ اتفاقات متن هماهنگی دارند. ترکیب‌بندی‌ها منسجم و متنوع‌اند، و فضاسازی‌ در‌ خدمت روایت بهتر و درک راحتتر متن است. رنگ‌آمیزی‌های شاد، فضای‌ دلپذیری به‌ کتاب داده و کنش‌های جالب شخصیت‌ها، مکمل خوبی برای متن جدی آن هستند. کتاب از صفحه‌آرایی و فونت مناسبی بهره می‌برد؛ ولی عنوان‌ کتاب، رنگ و فونت مناسبی ندارد و خوانش آن برای‌ کودکان نوخوان سخت‌ است. شماره‌ صفحه‌ها نیز با ‌تغییر‌ جا در هر‌ صفحه کار را برای‌ مخاطب سخت ‌می‌کنند. با این‌وجود کتاب تجربه شیرین و آموزنده‌ای را در‌ اختیار کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا شما از روزهای مدرسه لذت می‌برید؟ چه چیزهای لذت بخشی در مدرسه وجود دارد؟ - به نظر شما چه‌کارهایی می‌توانیم بکنیم که از مدرسه، درس‌ها، معلم‌ها و دوستانمان بیشتر لذت ببریم؟

مشخصات کتاب
نویسنده مایکلین ماندی
ناشر انتشارات سروش
تعداد صفحات 32
نام مترجم مریم رزاقی‌مقدم، سپیده خلیلی
سال انتشار 2002
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر آر. دبلیو. اَلی
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم