از فرق سر تا نوک پا

(From head to toe )

بررس متن: شادی هاشمی

بررس تصویر:زهرا درایتی

3+

تشویق کودکان به انجام حرکات فیزیکی از طریق تقلید حرکات حیوانات

نویسنده: اریک کارل تصویرگر: اریک کارل

از فرق سر تا نوک پا

(From head to toe )
3+

تشویق کودکان به انجام حرکات فیزیکی از طریق تقلید حرکات حیوانات

نویسنده: اریک کارل

تصویرگر: اریک کارل

بررس متن: شادی هاشمی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
می‌شود. کودکان در حین بازی و کنجکاوی، با حرکات و اعضای بدن حیوانات آشنا می‌شوند و با بدن خودشان نیز ارتباط برقرار می‌کنند. با تکرار جمله‌ی "من می‌تونم! من می‌تونم!" مخاطب کودک احساس توانایی را تجربه می‌کند. شادی، شگفتی و تقویت تخیل نیز از مصادیق بارز دنیای کودکی هستند. ‌
محتوای آموزشی
در این کتاب کودک با نام، اعضای بدن و حرکات حیوانات مختلف آشنا شده و از طریق این تقلید و تکرار با بدن خودش نیز بیشتر آشنا می‌شود. همچنین به‌طور غیرمستقیم به انجام ورزش و حرکات فیزیکی تشویق می‌شود
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب تصویری، داستانی ندارد. شعرهای آهنگین و کوتاهی از حرکات حیوانات مختلف و به زبان آن‌ها بیان شده و پس از آن از کودکان پرسیده شده که آیا می‌توانند این حرکات را تقلید کنند. در کنار هر کدام از حیوانات، کودکی نیز تصویر شده که در حال انجام آن حرکت ا‌ست. کتاب تجربه‌ای لذتبخش را برای کودکان رقم می‌زند و آن‌ها را به بازی، فعالیت و تحرک تشویق می‌کند. انجام این فعالیت‌ها باعث ارتباط کودک با بدن خودش و ایجاد حس توانایی در او می‌شود. همچنین اطلاعاتی از ویژگی‌های ظاهری و حرکات حیوانات مختلف را نیز منتقل می‌کند. همراهی کودک با والد و یا کودکان دیگر، می‌تواند این تجربه را لذتبخش‌تر کند.

چکیده داستان

کتاب شامل اشعاری آهنگین و کوتاه است که از زبان حیوانات مختلف برای مخاطب کودک نقل می‌شود. حیوانات حرکات بدنشان را توصیف و کودک را به تقلید و تکرار این حرکات تشویق می‌کنند.

کیفیت تصویر

در این کتاب تصویری، تصاویر نقش پررنگی در انتقال مفهوم به کودکان ایفا می‌کنند. صفحه‌ی مقدمه، ترکیبی از رنگ‌هایی زنده و قدرتمند است؛ این رنگ‌ها یادآور رنگ‌های بدن حیوانات و همینطور طبیعت است و انرژی و حرکت را به مخاطب منتقل می‌کند. در هر فریم، حیوانی همراه با یک کودک، در حالی‌ تصویر شده‌است که تلاش می‌کند حرکتی شبیه به آن حیوان انجام دهد. همراهی کودکان با شخصیت‌های کتاب که بخش زیادی از هر فریم را به خود اختصاص داده‌اند، تجربه‌ای از نزدیک شدن به طبیعت است. در هر فریم دو شخصیت روبروی هم تصویر شده‌اند. شخصیت‌ها با فرم‌هایی ساده و بدون جزییات که مناسب گروه سنی مخاطب است، اجرا شده‌اند. تصاویر فضاسازی ندارند و شخصیت‌ها در فضایی سفید رنگ قرار گرفته‌اند. در طراحی شخصیت‌ها، تنوع نژاد و همینطور جنسیت رعایت شده است که از نقاط قوت در شخصیت‌پردازی کتاب محسوب می‌شود. تصاویر با تکنیک کاغذهای برش‌خورده و رنگ‌هایی شاد اجرا شده‌اند. ابعاد کتاب و همچنین اجرای تکنیک برای گروه سنی خردسال مناسب است. کیفیت چاپ، جنس کاغذ و صفحه‌آرایی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- حرکت کدام حیوان را بیشتر دوست داشتید؟ - شما چه حرکات دیگری بلد هستید؟ - چه ورزش‌هایی را دوست دارید و انجام می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده اریک کارل
ناشر بازی و اندیشه
تعداد صفحات 32
نام مترجم ندا خوشقانی
شماره جلد 1
کلید واژه بازی
سال انتشار 1997
سال انتشار در ایران 1400
تصویرگر اریک کارل
عرض کتاب 22
نوع جلد نرم