اسب سفید و دره سبز

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

7+

گشت و گذار کره‌ اسب و دوستی او با خرگوش، بدون اطلاع از خطراتی که آن دو را تهدید می‌کند، اهمیت خودآگاهی و تصمیم‌گیری درست در زمان بروز خطرات

نویسنده: سرور پوریا تصویرگر: بهزاد حاتم

اسب سفید و دره سبز

7+

گشت و گذار کره‌ اسب و دوستی او با خرگوش، بدون اطلاع از خطراتی که آن دو را تهدید می‌کند، اهمیت خودآگاهی و تصمیم‌گیری درست در زمان بروز خطرات

نویسنده: سرور پوریا

تصویرگر: بهزاد حاتم

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکی که خود را برای رفتن به مدرسه و دور شدن از خانه آماده می‌کند و در گیر‌ و ‌دار ترس جدایی از فضای امن خانواده است، با خواندن داستان کره اسب و خرگوش، با این خطرات و توانمند شدن برای رفعشان آشنا می‌شود. دوست شدن کره اسب با خرگوش کوچک و اوقات خوشی که آن دو با یکدیگر بازی می‌کنند، برای کودک تجربه‌ی دوستی‌ای است که می‌تواند در محیط بزرگ‌تر تجربه کند. وجود خورشید به عنوان یاری‌گر در داستان که از بالا نظاره‌گر کره اسب و خرگوش است و تلاش می‌کند از آن دو محافظت کند، به کودک این اطمینان را می‌دهد که با وجود خطراتی که در دنیای بیرون وجود دارد، یاری‌گرانی هستند و او رها شده و تنها نیست. گرگ در داستان، نماد خطراتی است که در دنیای بیرون از خانه او را تهدید می‌کنند و توانایی اسب برای گول زدن گرگ‌ها این پیام را برای او خواهد داشت که خطرات هر چقدر ترسناک باشند از او بزرگ‌تر نیستند و او می‌تواند با استفاده از قدرت تفکر و تصمیم‌گیری خود بر آن‌ها غلبه کند. کره اسب و خرگوش در انتهای روز نزد مادر خود باز می‌گردند. داستان به کودکی که در ابتدای مسیر مستقل شدن است این پیام را می‌دهد که هر زمانی که بخواهد می‌تواند به حمایت والدین خود تکیه کند. کودک همراه با تجربه کره اسب و خرگوش، حس پیروزی را تجربه می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
خودآگاهی و شناخت درست از توانایی‌ها و مهارت‌ها به کودکی که به تازگی وارد مدرسه شده است کمک می‌کند تا روابط بین فردی موفق‌تری داشته باشد و راحت‌تر بتواند وارد گروه‌های دوستی شود. خودآگاهی هم‌چنین در تصمیم‌گیری‌های فعالانه او در حین خطرات نیز تأثیرگذار خواهد بود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گرگ‌ها به کره اسب و خرگوش حمله می‌کنند. خرگوش می‌گوید که آن‌ها قرار است توسط گرگ‌ها خورده شوند بدون آن‌که کسی متوجه شود. تجربه‌ی تنهایی و دور شدن از خانواده و همچنین حمله گرگ‌ها و ترس کره اسب و خرگوش از موقعیت‌های ترس و دلهره داستان است. راه حل کره اسب برای نجات جان خودش و خرگوش چندان هوشمندانه و واقع‌بینانه به نظر نمی‌رسد و به راحتی قابل نقض است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی کره اسب کوچکی است که با نوازش خورشید از خواب بیدار می‌شود. دوستی کره اسب با خرگوش کوچک با مسابقه بر سر سرعت دویدن شکل می‌گیرد. صدای خنده‌‌های اسب و خرگوش به گوش گرگ‌ها می‌رسد و آن‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند در محاصره گرگ‌های جنگل قرار گرفته‌اند و حسابی می‌ترسند، اما فکری به ذهن کره اسب می‌رسد که آن‌ها را نجات می‌دهد. داستان درباره‌‌ی دوستی و تجربه‌ی فضاهای جدید است. کودکان با خواندن داستان می‌آمورند در برابر خطرات و موقعیت‌های سخت ناتوان نیستند و با ورود به محیط جدید، با تصمیم‌گیری فعالانه و درست می‌توانند پیروز باشند. دور شدن از خانه و حضور در مدرسه یا جامعه‌ای بزرگ‌تر برای کودکان همراه با تجربه‌ی جدایی و استرس دور ماندن از خانه است. این داستان برای کودک خوشایند و نویدبخش است و سبب می‌شود او حس پیروزی را تجربه کند. در این داستان تمام ترس‌های کودک و خطراتی که می‌توانند او را تهدید کنند در شکل گرگ معنا پیدا کرده‌اند. حمله گرگ‌ها به کره اسب و خرگوش زمانی که آن دو مشغول بازی هستند و هیچ کدام از حیوانات جنگل و همچنین والدین‌شان خبری از این ماجرا ندارند، می‌تواند از موارد ترس و دلهره در داستان باشد. راه حل کره اسب برای نجات جان خودش و خرگوش چندان هوشمندانه و واقع‌بینانه به نظر نمی‌رسد و به راحتی قابل نقض است. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل این کتاب به عنوان کتابی دو ستاره معرفی شده است.

چکیده داستان

کره اسب و خرگوش کوچکه با نوازش خورشید زودتر از بقیه‌ی حیوانات جنگل بیدار می‌شوند و یکدیگر را پیدا می‌کنند. آن‌ها حسابی مشغول بازی می‌شوند. صدای خنده‌شان همراه با نسیم به گوش گرگ‌های جنگل می‌رسد و خیلی زود خرگوش و اسب سفید متوجه می‌شوند توسط گرگ‌ها محاصره شده‌اند. فکری به ذهن اسب سفید می‌رسد و او و خرگوش به سمت بیشه می‌روند. اسب سم‌هایش را به زمین می‌زند و شیهه‌ی بلندی می‌کشد. صدا در بیشه پخش می‌شود و گرگ‌ها فکر می‌کنند گله اسب‌ها در راه‌اند تا به آن‌ها حمله کنند و بنابراین فرار می‌کنند و به این ترتیب کره اسب و خرگوش نجات پیدا می‌کنند.

کیفیت تصویر

کتاب اسب سفید و دره‌ی سبز را تصاویری با کنتراست پایین همراهی می‌کنند. نوع سبک، اجرا ،تکنیک و شخصیت‌پردازی‌ها ضعیف و فاقد جذابیت لازم در جلب‌توجه مخاطب هستند. ریتم تکراری از خطوط موازی منقطع که در پس‌زمینه‌ی تمام تصویرها به کار گرفته‌شده است، همچنین استفاده از پالت رنگی یکسان، مجموعه‌ی اثر را دچار یکنواختی و تکرار کرده‌است. طراحی‌ها پراشکال هستند و ساده‌سازی شخصیت‌ها به شیوه‌ای ضعیف و نازیبا صورت گرفته‌است. گروه سنی تصاویر از متن پایین‌تر است و شخصیت‌های به تصویر درآمده در نمایش کنش‌ها، حالات و احساسات روایت‌شده در متن موفق نیستند. گرافیک کتاب خوب است و لطمه‌ای به متن و تصویرها وارد نکرده‌است. استفاده از کادرهای تصویر با اندازه‌های متنوع، فضای تصاویر را از یکنواختی خارج کرده است. جنس ورق، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما ایده اسب برای فراری دادن گرگ‌ها چه بود؟ شما چه پیشنهاد دیگری برای فرار از دست گرگ‌ها داشتید؟ - تا به حال برایتان موقعیتی پیش آمده که در خطر قرار بگیرید؟ آن موقعیت چه کاری انجام داده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده سرور پوریا
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر بهزاد حاتم
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم