استان اردبیل

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

معرفی شگفتی‌های استان اردبیل

سال: 1391
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخی کودکان و نوجوانان علاقه دارند اطلاعاتی درباره نقاط مختلف کشورشان ایران داشته باشند و پاسخی برای سوالات مختلفی که در ذهنشان شکل می‌گیرد پیدا کنند. چنین کتابی می‌تواند به این دغدغه و نیاز آنها پاسخ دهد و حس هویت ملی را در وجودشان تقویت کند.
  آشنایی با استان اردبیل، علوم طبیعی (جغرافیا و اقلیم)، علوم اجتماعی (فرهنگ و مردم‌شناسی ) و هنر این سرزمین در این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد. این اطلاعات به شکل مستقیم به خواننده منتقل می‌شود.
  معرفی مکان‌های تاریخی و گردشگری شهرهای مختلف استان اردبیل، توضیحاتی ساده درباره زبان ترکی به عنوان زبانی که مردمان این استان ربه آن گویش می‌کنند، غذاهای محلی استان، بازارهای شهر اردبیل، صنایع دستی گوناگونی که در این استان رواج و رونق دارد، بازی-های محلی رایج در این استان و سوغات آن.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب حاضر از مجموعه‌ی «چراهای شگفت‌انگیز» ایران شناسی، به معرفی استان اردبیل می‌پردازد. بخش‌هایی در این اثر که به سوالات مخاطب درباره‌ی این استان پاسخ می‌دهند عبارتند از: موقعیت جغرافیایی و اقلیمی و دیدنی‌های طبیعی استان اردبیل، مکان‌های تاریخی ،گردشگری و فرهنگی شهر اردبیل، بازارها و دروازه‌های تاریخی، صنایع و مشاهیرن، زبان مردم و غذاهای محلی، تیم‌های ورزشی معروف و بازی‌های محلی رایج در این منطقه و مهمترین صنایع دستی و ره‌آورد این استان. در صفحه پایانی نمایه دارد که به بازیابی مطالب کمک می‌کند. در این اثر همانند دیگر کتاب‌های این مجموعه از الگوی یکسانی در طبقه‌بندی موضوعات برای معرفی یکی از استان‌های مهم کشور و شناخت ویژگی‌های بومی و فرهنگی آن سرزمین بهره گرفته شده است. زبان کتاب ساده و روان است.
  اثر فاقد مقدمه و کتابنامه است که به عنوان یک کتاب مرجع از نقاط ضعف آن محسوب خواهد شد. به پوشاک محلی مردم و آداب و رسوم آنها در کتاب اشاره‌ای نشده است. به طور کلی این کتاب منبعی خوب برای ایران‌شناسی و شناخت استان قزوین است و در گردشگری و سفر به این استان راهنمای مناسبی خواهد بود. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده، به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند.

  چکیده داستان

  کتاب حاضر از مجموعه‌ی «چراهای شگفت‌انگیز» ایرانشناسی، به معرفی موقعیت جغرافیائی، دیدنی‌های طبیعی و گردشگری، فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان اردبیل می‌پردازد و به عنوان یک کتاب مرجع به سوالات مختلف مخاطب درباره فرهنگ و ویژگی‌های بومی استان اردبیل و مردمانی که در سراسر این استان زندگی می‌کنند پاسخ می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در تصاویر کتاب از عکس‌هایی استفاده شده که پا‌به‌پای متن، موضوعات مختلف را به تصویر می‌کشند و به‌ خواننده نوجوان در‌درک بهتر مطالب کتاب یاری می‌رسانند.
  تصاویر در نورپردازی و عکاسی از کیفیت مطلوبی بهره‌ می‌برند و با وضوح خوبی چاپ شده‌اند. تازه‌ و به روز بودن این عکس‌ها از ‌نکات مثبت این‌ کتاب است. حضور کودکان در‌ عکسها نیز برای مخاطب جالب و خوشایند است. ترکیب‌بندی و نحوه‌ی چیدمان متن و تصاویر در صفحه قدری شلوغ و نامنسجم است. فونت متن خوانا و مناسب است .
  تصاویری کارتونی و جالبی هم در لا‌به‌لای تصاویر گنجانده شده ‌است که ‌هرچند فضای بانشاطی را در‌ کتاب ایجاد‌ کرده ولی به‌ درک بهتر مطالب کمکی نمی‌کند و در‌ نهایت نتوانسته ‌است به ‌همنشینی زیبایی درکنار تصاویر عکاسی ‌شده دست ‌پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -‌ آیا تا به حال به استان رفته‌اید؟ چه چیزهای جالبی دیده‌اید؟
  – به جز مطالب کتاب خودتان چه اطلاعات دیگری درباره‌ی دارید؟
  – جالب‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین موردی که در این کتاب آن را مطالعه کردید چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مهدی چوبینه، کوروش امیری‌نیا
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر رودابه خائف
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم