استان خراسان رضوی

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

معرفی شگفتی‌های استان خراسان رضوی

سال: 1394
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان و نوجونان اغلب به سفر کردن و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان شهرهای مختلف سرزمین خود علاقمندند و چنین آثاری ضمن پاسخگویی به کنجکاوی‌های ذهنی آنها دباره فرهنگ و تاریخ اقوام مختلف، سبب تقویت حس هویت قومی در وجودشان خواهد شد.
  آشنایی با استان خراسان رضوی، علوم طبیعی (جغرافیا و اقلیم)، علوم اجتماعی (فرهنگ و مردم‌شناسی ) و هنر این سرزمین در این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد. این اطلاعات به شکل مستقیم به خواننده منتقل می‌شود.
  مکان‌های تاریخی، مذهبی و باستانی شهر مشهد و دیگر شهرهای استان، زبان و غذاهای محلی مردم، بازارهای شهر مشهد، معرفی مشاهیر تاریخی، ادبی و فرهنگی، مهمترین صنایع دستی رایج در این منطقه، آیین‌ها و رسوم مختلف رایج در استان مانند نقاره‌خانه، نمایش اسب چوبی، شب‌های برات، معرفی عشایری که در این منطقه زندگی یا به آن کوچ می‌کنند، تیم‌های ورزشی مهم استان و سوغات آن از محتواهای بومی و فرهنگی این کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب از مجموعه «چراهای شگفت‌انگیز» ایران‌شناسی به معرفی استان خراسان رضوی پرداخته است. پس از فهرست مندرجات، موقعیت جغرافیایی و طبیعی استان، دیدنی‌های طبیعی استان و شهر مشهد به عنوان مرکز استان، بناهای تاریخی و مذهبی، زبان مردم، مشاهیر علمی و ادبی و تاریخی ، و صنایع دستی مهم و …معرفی شده‌اند. کتاب برای شناخت نسبی از وضعیت جغرافیائی و فرهنگی استان خراسان رضوی به عنوان یکی از استان‌های مهم در گردشگری، منبع خوبی است و مانند دیگر کتاب‌های این مجموعه از الگوی یکسانی برای بیان مطالب بهره برده است. بخش واژه‌نما در پایان کتاب در حکم نمایه اثر است که به بازیابی مطالب کمک می‌کند. اثر حاضر منبع نسبتا خوبی برای شناخت فرهنگ و جغرافیای یکی از استان‌های مهم کشورمان، ایران است و راهنمای خوبی در گردشگری و سفر به این منطقه خواهد بود.
  بهتر بود مقدمه‌ای بر کتاب نوشته می‌شد و در آن به شیوه جمع‌آوری اطلاعات اشاره می‌شد. اثر فاقد کتابنامه است و نمی‌تواند منابع بیشتر و کامل‌تری را برای مطالعه بیشتر به مخاطب معرفی کند. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده، به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند.

  چکیده داستان

  کتاب از مجموعه‌ی «چراهای شگفت‌انگیز» “ایران‌شناسی” به معرفی طبیعت، فرهنگ و آداب و رسوم مردمان و اقوامی که در استان خراسان رضوی زندگی می‌کنند پرداخته و دیدنی‌های طبیعی و تاریخی این استان را همراه با عکس‌هایی واقعی و مستند بازگو کرده است. اثر منبع نسبتاُ خوبی برای شناخت یکی از استان‌های مهم و پهناور کشورمان ایران است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در تصاویر کتاب از عکس‌هایی استفاده شده که پا‌به‌پای متن، موضوعات مختلف را به تصویر می‌کشند و به‌ خواننده نوجوان در‌درک بهتر مطالب کتاب یاری می‌رسانند.
  تصاویر در نورپردازی و عکاسی از کیفیت مطلوبی بهره‌ می‌برند و با وضوح خوبی چاپ شده‌اند. تازه‌ و به روز بودن این عکس‌ها از ‌نکات مثبت این‌ کتاب است. حضور کودکان در‌ عکسها نیز برای مخاطب جالب و خوشایند است. ترکیب‌بندی و نحوه‌ی چیدمان متن و تصاویر در صفحه قدری شلوغ و نامنسجم است. فونت متن خوانا و مناسب است .
  تصاویری کارتونی و جالبی هم در لا‌به‌لای تصاویر گنجانده شده ‌است که ‌هرچند فضای بانشاطی را در‌ کتاب ایجاد‌ کرده ولی به‌ درک بهتر مطالب کمکی نمی‌کند و در‌ نهایت نتوانسته ‌است به ‌همنشینی زیبایی درکنار تصاویر عکاسی ‌شده دست ‌پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -‌ آیا تا به حال به استان خراسان رضوی رفته‌اید؟ چه چیزهای جالبی دیده‌اید؟
  – به جز مطالب کتاب خودتان چه اطلاعات دیگری درباره‌ی خراسان رضوی دارید؟
  – جالب‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین موردی که در این کتاب آن را مطالعه کردید چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مهدی چوبینه، کوروش امیری‌نیا
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر رودابه خائف
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم