استان خراسان شمالی

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

معرفی شگفتی‌های استان خراسان شمالی

سال: 1392
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اثر حاضر میتواند به سوالات و کنجکاوی‌های کودک و یا نوجوانی که به شناخت فرهنگ و جغرافیای شهرها و استان‌های مختلف ایران علاقمند است پاسخگو باشد و نیاز او را در این زمینه برطرف سازد؛ علاوه بر این حس هویت ملی را در وجود مخاطبان خود تقویت می‌نماید.
  آشنایی با استان خراسان شمالی، علوم طبیعی (جغرافیا و اقلیم)، علوم اجتماعی (فرهنگ و مردم‌شناسی ) و هنر (صنایع دستی، رقص شمشیر) این سرزمین در این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد. این اطلاعات به شکل مستقیم به خواننده منتقل می‌شود.
  بیان ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی استان، دیدنی‌های طبیعی شهرهای مختلف و بجنورد به عنوان مرکز استان، مراکز تاریخی، باستانی و گردشگری آن، زبانی که مردم در این منطقه به آن گویش دارند، غذاهای محلی استان، ویژگی‌های عشایری که در این استان زندگی می‌کنند، صنایع مهم استان مانند پتروشیمی و صنایع غذایی، صنایع دستی بومی که در استان رونق دارد، آداب و رسوم و موسیقی اقوام خراسان شمالی و بازی‌های محلی رایج در آن، و ورزشهای مهم و در نهایت سوغات آن.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب از مجموعه «چراهای شگفت انگیز» ایران‌شناسی به معرفی استان خراسان شمالی پرداخته است. کتاب با بیان موقعیت جغرافیایی و اقلیمی استان آغاز شده و سپس دیدنی‌های طبیعی آن معرفی می‌شود. مکان‌های تاریخی، باستانی و گردشگری شهرهای مختلف این استان همراه با عکس‌هاس مستند و واقعی معرفی شده و مشاهیر، زبان مردم، غذاهای محلی، آداب و رسوم و …از بخش‌های دیگر کتاب است. در تدوین این کتاب نیز همانند سایر کتاب‌های این مجموعه از الگوی واحدی استفاده شده که باعث یک‌دستی و هماهنگی در ارائه مطالب است. نمایه در انتهای کتاب به بازیابی مطالب اثر کمک می‌کند.
  پوشاک مردان و زنان این ناحیه و ادبیات شفاهی و افسانه‌ها و بومی استان خراسان شمالی به عنوان یکی از عناصر مهم مردم‌شناسی مورد توجه قرار نگرفته است که البته به دلیل حجم کم مطالب کتاب از نقاط ضعف آن محسوب نمی‌شود. بهتر بود در مقدمه‌ای در ابتدای کتاب به شیوه جمع‌آوری اطلاعات توسط نویسندگان و دیدگاه آنها نسبت به اثر اشاره می‌شد. اگر در کتابنامه اثر، منابع معرفی می‌شد، مخاطب می‌توانست برای پژوهش و مطالعه بیشتر به آنها مراجعه کند. کتاب منبع خوبی برای ایران‌شناسی و راهنمای مطلوبی در سفر به این استان است. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده، به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند.

  چکیده داستان

  کتاب از مجموعه «چراهای شگفت‌انگیز» ایران‌شناسی به معرفی طبیعت، فرهنگ و آداب و رسوم و به طور کلی مردم-شناسی استان خراسان شمالی می‌پردازد و چراهای شگفت‌انگیزی را که ممکن است در ذهن مخاطب درباره این استان و فرهنگ اقوام آن ایجاد شود پاسخ می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در تصاویر کتاب از عکس‌هایی استفاده شده که پا‌به‌پای متن، موضوعات مختلف را به تصویر می‌کشند و به‌ خواننده نوجوان در‌درک بهتر مطالب کتاب یاری می‌رسانند.
  تصاویر در نورپردازی و عکاسی از کیفیت مطلوبی بهره‌ می‌برند و با وضوح خوبی چاپ شده‌اند. تازه‌ و به روز بودن این عکس‌ها از ‌نکات مثبت این‌ کتاب است. حضور کودکان در‌ عکسها نیز برای مخاطب جالب و خوشایند است. ترکیب‌بندی و نحوه‌ی چیدمان متن و تصاویر در صفحه قدری شلوغ و نامنسجم است. فونت متن خوانا و مناسب است .
  تصاویری کارتونی و جالبی هم در لا‌به‌لای تصاویر گنجانده شده ‌است که ‌هرچند فضای بانشاطی را در‌ کتاب ایجاد‌ کرده ولی به‌ درک بهتر مطالب کمکی نمی‌کند و در‌ نهایت نتوانسته ‌است به ‌همنشینی زیبایی درکنار تصاویر عکاسی ‌شده دست ‌پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -‌ آیا تا به حال به استان خراسان شمالی رفته‌اید؟ چه چیزهای جالبی دیده‌اید؟
  – به جز مطالب کتاب خودتان چه اطلاعات دیگری درباره‌ی استان خراسان شمالی دارید؟
  – جالب‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین موردی که در این کتاب آن را مطالعه کردید چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مهدی چوبینه، کوروش امیری‌نیا
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر رودابه خائف
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم