استان چهارمحال و بختیاری

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با شگفتی‌های استان چهارمحال و بختیاری

سال: 1392
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان و نوجوانان اغلب به سفر کردن و بازدید از مکانهای طبیعی و تاریخی علاقمند‌اند و این کتاب اطلاعات نسبتاً کاملی را در شناخت یکی از استان‌های ایران ارائه می‌کند و به کنجکاوی‌های آنها پاسخ می‌دهد. از همه مهمتر این‌که خواندن چنین آثاری، حس هویت ملی را در وجود آنها تقویت می‌کند و موجب تعلق خاطر بیبشتر آنها به سرزمین‌شان می‌شود.
  علوم طبیعی (بیان موقعیت اقلیمی و جغرافیایی استان چهار محال و بختیاری و دیدنی‌های طبیعی آن)، اجتماعی (اماکن تاریخی و گردشگری شهرهای مختلف استان، پوشاک و غذاهای محلی )، و هنر (صنایع دستی بومی)
  جغرافیا (موقعیت قلیمی و جغرافیایی شهرهای مختلف استان و دیدنی‌های طبیعی آن)، تاریخ (بناهای تاریخی و گردشگری مهم و معروف)، اقوام (اشاره به اقوام مختلفی که در این ناحیه زندگی می‌کنند و نیز عشایر آن)، پوشش (پوشاک محلی زنان و مردان)، غذاهای محلی رایج در این منطقه، صنایع ماشینی مدرن و صنایع دستی استان و اشاره به سوغات آن.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب حاضر از مجموعه‌ی «چراهای شگفت‌انگیز» ایران شناسی، استان چهار محال و بختیاری را معرفی می‌کند. موقعیت جغرافیایی و اقلیمی استان، دیدنی‌های طبیعی شهرکرد به عنوان مرکز آن، دیدنی‌های تاریخی و گردشگری این منطقه، غذاهای محلی، پوشاک مردمان و .. از مطالبی‌اند که در این اثر مورد بررسی قرار گرفته‌اند. کتاب منبع خوبی برای شناخت فرهنگ و آداب و رسوم یکی از استان‌های دیدنی ایران به شمار می‌رود و راهنمای مناسبی برای سفر و گردشگری به این منطقه خواهد بود.
  در این کتاب درباره‌ی آداب و رسوم مردم این استان مطلبی در اثر به چشم نمی‌خورد و آیین‌ها و مراسمی که در مناسبت‌های گوناگون برگزار می‌شود مورد توجه قرار نگرفته است. اثر فاقد مقدمه است که در آن به شیوه جمع‌آوری اطلاعات و دیدگاه نویسندگان درباره‌ی کتاب اشاره شود و کتابنامه هم ندارد. در صفحه‌ی پایانی نمایه‌ وجود دارد که در بازیابی مطالب یاریگر مخاطب است، البته نمایه‌ی کتاب می‌توانست کامل‌تر و مفصل‌تر باشد. تصاویر کتاب عکس‌های مستند و گاه نقاشی‌هایی هم تصویر شده‌اند. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده؛ به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند.

  چکیده داستان

  کتاب حاضر از مجموعه‌ی «چراهای شگفت‌انگیز» ایران شناسی، به معرفی استان چهار محال و بختیاری و فرهنگ مردم آن می‌پردازد و به عنوان کتابی مرجع به سوالات مختلف مخاطب درباره‌ی شناخت این استان و منطقه پاسخ می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در تصاویر کتاب از عکس‌هایی استفاده شده که پا‌به‌پای متن، موضوعات مختلف را به تصویر می‌کشند و به‌ خواننده نوجوان در‌درک بهتر مطالب کتاب یاری می‌رسانند.
  تصاویر در نورپردازی و عکاسی از کیفیت مطلوبی بهره‌ می‌برند و با وضوح خوبی چاپ شده‌اند. تازه‌ و به روز بودن این عکس‌ها از ‌نکات مثبت این‌ کتاب است. حضور کودکان در‌ عکسها نیز برای مخاطب جالب و خوشایند است. ترکیب‌بندی و نحوه‌ی چیدمان متن و تصاویر در صفحه قدری شلوغ و نامنسجم است. فونت متن خوانا و مناسب است .
  تصاویری کارتونی و جالبی هم در لا‌به‌لای تصاویر گنجانده شده ‌است که ‌هرچند فضای بانشاطی را در‌ کتاب ایجاد‌ کرده ولی به‌ درک بهتر مطالب کمکی نمی‌کند و در‌ نهایت نتوانسته ‌است به ‌همنشینی زیبایی درکنار تصاویر عکاسی ‌شده دست ‌پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -‌ آیا تا به حال به استان چهارمحال و بختیاری رفته‌اید؟ چه چیزهای جالبی دیده‌اید؟
  – به جز مطالب کتاب خودتان چه اطلاعات دیگری درباره‌ی چهارمحال و بختیاری دارید؟
  – جالب‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین موردی که در این کتاب آن را مطالعه کردید چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مهدی چوبینه، کوروش امیری‌نیا
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر رودابه خائف
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم