استلا، برایم داستان می‌خوانی؟

(Read Me A Story, Stella)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

شریک کردن سام در لذت خواندن کتاب‌های گوناگون توسط سام، همراهی با سام در عملی کردن ایده‌ها و تجربه‌های جدید و ایجاد اشتیاق برای کتاب خواندن

سال: 2013
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای استلا و سام بازی کردن و ماجراجویی نه بخشی از زندگی که تمام زندگی آن‌هاست و اگر هم چیزی می‌آموزند در همین قالب است. خیال‌پردازی و جان‌بخشی به اشیاء، در گفتگوهای استلا و سام بسیار پررنگ است. این ویژگی‌ها با جهان کودکی مخاطبان کتاب کاملاً تناسب دارد. استلا به سؤال‌های بی‌شمار سام پاسخ‌های خیال‌انگیز و کودکانه می‌دهد و با شگفت‌زدگی سام از مواجهه با پدیده‌های طبیعی همراهی می‌کند.
  کتاب‌های این مجموعه الگویی نمونه از ارتباط خواهر و برادری را به تصویر می‌کشد. استلا خواهری بزرگ‌تر مهربان و حمایت‌گر است، سام در حضور خواهرش احساس امنیت می‌کند، در مورد ترس‌هایش با او گفتگو می‌کند، با احساس امنیتی که از همراهی استلا دارد با ترس‌هایش مواجه می‌شود و برای عملی کردن ایده‌هایش از استلا کمک می‌گیرد. استلا و سام در کنار یک‌دیگر و بدون حضور هیچ بزرگسالی محیط پیرامون خود را کشف می‌کنند و پرانرژی و کنجکاوند. استلا در هر موقعیتی که بتواند کتاب می‌خواند، اما این کتاب خواندن هیچ‌گاه مانعی برای همراهی او با سام نیست؛ اتفاقاً خود این کتاب‌ها گاهی تبدیل به موضوعی برای گفتگو می‌شوند و گاهی استلا پاسخ سؤال‌های سام را با کمک کتاب‌ها می‌دهد. در ابتدای روز وقتی استلا پیشنهاد کتاب خواندن برای سام را مطرح می‌کند سام تمایل چندانی نشان نمی‌دهد. در طول روز استلا لذت خود را از خواندن کتاب‌های مختلف با سام شریک می‌شود و در پایان روز که پایان داستان است، سام کاملاً خودانگیخته از استلا می‌خواهد که برایش کتاب بخواند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی شش‌جلدی «سام و استلا» است که انتشارات محراب قلم منتشر کرده است. تمام داستان‌ها درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های استلا و سام و ماجراجویی‌های کودکانه‌ی آن‌ها در طبیعت و در بستر ارتباطی دل‌نشین خواهر و برادری است. داستان‌ها در قالب گفتگوهایی میان استلا و سام اتفاق می‌افتد که افزون بر القاء حس صمیمیت، به‌عنوان نمونه‌ی خوبی از گفتگوی مؤثر در ارتباط کودکانه، می‌تواند هم برای والدین و هم کودکان الهام‌بخش باشد. در هریک از کتاب‌های این مجموعه، استلا برادر کوچک‌ترش را در تجربه‌ا‌ی جدید همراهی می‌کند و به او کمک می‌کند بر ترس‌ها و تردیدهایش غلبه کند. موضوع اصلی این جلد، دوستی با کتاب است. در این داستان استلا که عاشق کتاب خواندن است از هر موقعیتی برای خواندن کتاب‌های موردعلاقه‌اش استفاده می‌کند؛ کتاب داستان، کتاب در مورد حشرات، حیوانات و کتاب شعر. استلا در همان حال که از کتاب خواندن لذت می‌برد، سام را در عملی کردن ایده‌هایش همراهی می‌کند، با او به گردش می‌رود و به سؤال‌های بی‌پایانش پاسخ می‌دهد. استلا از چیزهایی که در کتاب‌ها می‌خواند برای سام می‌گوید و حتی به سام پیشنهاد می‌دهد که قسمت‌هایی از کتابش را برای او هم بخواند اما سام تمایل چندانی نشان نمی‌دهد. در پایان روز این سام است که از استلا می‌خواهد برایش کتاب بخواند و مشتاقانه به داستان استلا گوش می‌سپارد. تصویرگری کتاب، زیبا و خیال‌انگیز است و کودکان را در لذت ماجراجویی‌های استلا و سام شریک می‌کند. در چهارسالگی کودکان تخیل قوی دارند و تا شش‌سالگی جاندار‌پنداری (زنده‌انگاری) اشیاء ادامه می‌یابد. پاسخ‌های خیال‌انگیز استلا و نگاه رؤیاگونه‌ی او به پدیده‌های طبیعی متناسب با این ویژگی مخاطبان کتاب است. کودکان در این سنین نیاز به انجام فعالیت‎های متنوع در داخل و خارج از خانه دارند و سؤالات زیادی با «چرا» و «چگونه» می‌پرسند. ماجراجویی‌های سام در طبیعت بکر و زیبا و سؤالات بی‌پایان او در مورد اتفاقات پیرامونش به‌خوبی به این خصوصیات گروه سنی مخاطب کتاب می‌پردازد.
  در این چاپ از کتاب، تصویر سگ سام که فِرِد نام دارد حذف شده، درحالی‌که در مورد فرد گفتگو شده است؛ به‌عنوان‌مثال در متن آمده که سام و استلا برای فِرِد خانه می‌سازند، یا این‌که سام به فِرِد یاد می‌دهد چطور بادبادک هوا کند؛ اما در تصاویر، فِرِد حضور ندارد. این تناقض میان متن و تصویر ممکن است در قسمت‌هایی از کتاب برای مخاطب ایجاد ابهام کند.

  چکیده داستان

  سام تصمیم دارد با شاخ و برگ‌هایی که جمع کرده است برای سگ‌اش، فرد، خانه بسازد. استلا در حال کتاب خواندن است، سام برایش جالب است که بداند در کتاب استلا چیزی در مورد ساختن خانه‌ی سگ‌ها هم نوشته‌شده است یا نه؟ استلا می‌گوید که در کتاب چیزی در این مورد نیست، اما خودش به او کمک می‌کند. بعد استلا به سام پیشنهاد می‌دهد که برای پیک‌نیک کنار برکه بروند. کنار برکه استلا کتاب می‌خواند و سام سعی می‌کند قورباغه بگیرد. کمی بعدتر سام یک کرم ابریشم پیدا می‌کند و به استلا پیشنهاد می‌دهد که آن را به حیاط خانه‌شان ببرند. در راه برگشت استلا و سام یک بادبادک هوا می‌کنند. وقتی به خانه می‌رسند سام برای کرم ابریشم جایی روی برگ گل‌ها پیدا می‌کند و استلا به گل‌های باغچه آب می‌دهد. سام به باغچه‌ای که توی آن هویج کاشته است سرمی‌زند و استلا از کتابش برای سام و هویج‌ها شعر می‌خواند. بعد سام، استلا را می‌بیند که از درخت سروته آویزان شده و کتابی درباره‌ی خفاش‌ها می‌خواند و به سؤال‌های سام در مورد خفاش‌ها پاسخ می‌دهد. دیگر شب شده است، اما سام خوابش نمی‌برد؛ پیش استلا می‌رود و از استلا می‌خواهد که برایش داستان بخواند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر دل‌نشین این کتاب همچون متن آن روایتگر‌اند. ازآنجا ‌که نویسند‌گی و تصویرگری این اثر توسط یک نفر انجام شده‌است، به‌خوبی می‌توان هماهنگی میان متن و تصاویر را مشاهده کرد. این یکدستی در دیگر کتاب‌های این مجموعه نیز رعایت شده‌است. در بعضی فریم‌ها تصاویر حتی ناگفته‌های موجود در داستان را نیز به تصویر کشیده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. جنب‌وجوش و انرژی استلا از ظاهر این شخصیت پیداست و همچنین متفکر بودن سام از حالات رفتاری او نمایان است.
  مهارت تصویرگر در اجرای تکنیک انتخابی و تسلط او در طراحی به‌خوبی در تصاویر مشهود است. همچنین تصویرگر تلاش کرده تا با استفاده از پالت رنگی گسترده و زیبا و پرداختن به جزئیات، فضایی سرشار از طراوت و لطافت را برای مخاطب خلق کند. البته کیفیت رنگ‌ها در نسخه‌ی اصلی بسیار بالاتر از این نسخه ترجمه‌شده است و چاپ نامناسب از کیفیت رنگی و وضوح تصاویر به‌شدت کاسته است.
  تنوع در زوایای دید از نکات مثبت تصاویر است. در تمامی پلان‌ها تناسبات و پرسپکتیو به‌درستی رعایت شده است.
  گرافیک کتاب ضعیف است. در صفحه‌ی روبروی پلان آخر که تصویری سرشار از آرامش و لذت کودکانه میان استلا و برادرش را نشان می‌دهد‌، تصویری تبلیغی از کتابی دیگر و نامرتبط با تصاویر داستان را می‌بینیم که به لحاظ بصری چندان مناسب نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – سام و استلا چه چیزهای جدیدی درباره‌ی محیط زندگی‌شان یاد گرفتند؟
  – جایی که استلا و سام زندگی می‌کنند و جاهایی که برای تفریح رفتند چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با محل زندگی شما دارند؟
  – ارتباط خواهر و برادری شما چقدر به ارتباط استلا و سام شبیه یا متفاوت است؟ شما در ارتباط خواهر و برادری خود با اختلافاتتان چه می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری لوییز گی
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیدا رنجبر
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ماری لوییز گی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم